1 m Colonne vluchtelingen strandt voor vernielde brug i 3 S OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND m WmMbm 77msÈm: f*! ffJÈgfc 4 inBH INTERVIEW AUTEUR ANTI-PIEKERBESTSELLER OVER HOE OM TE GAAN MET DE OORLOG IN OEKRAÏNE We somberen, liggen wakker, zijn geëmotioneerd: de oorlog in Oekraïne doet veel met ons. Hoe gaan we daar het beste mee om? We vragen het de Deense psycholoog Pia Callesen, die een anti-piekerbestseller schreef. ,,Je verliezen in al die gevoelens, daar verander je de situatie daar niet mee." Uit onderzoek van deze krant blijkt dat veel Ne derlanders rondlopen met zorgen over de Rus sische invasie in Oekra- ine, al het geweld dat daarmee ge paard gaat en alles wat er mogelijk nog komen gaat. Wat moeten we daarmee? Hoe voorkomen dat het onze dagen donker kleurt? Misschien kunnen we het wel het beste vragen aan de Deense Pia Cal- lesen. De psycholoog is gespeciali seerd in metacognitieve therapie, simpel gezegd het onder controle krijgen van je gedachten, en schreef er een boek over: Leef meer, denk min der. In haar thuisland Denemarken is het anti-piekerboek uit 2017 uitge groeid tot een ware bestseller. In Ne derland kwam het vorig jaar juli uit en ook hier kreeg het een warm ont haal, met positieve recensies en di verse herdrukken tot gevolg. Mevrouw Callesen, wat moeten we met onze zorgen om de rampzalige situatie in Oekraïne? ,,Om te beginnen, het is volstrekt normaal om je zorgen te maken. Het is ook niet schadelijk voor je lichaam, het is belangrijk om dat te benadruk ken. Dus je zorgen maken over het feit dat je je zoveel zorgen maakt, dat hoeft niet. Dan maak je het voor je zelf bovendien alleen maar zwaarder. Mijn eerste les: bouw een relaxte re latie op met je zorgen. Ze mogen er zijn." ,,Het volgende dat je je zou kunnen realiseren: je steeds actief zorgen ma ken over wat er gebeurt, is uiteinde lijk een verspilling van tijd. Daarmee verander je niet wat zich in Oekraïne afspeelt, en je helpt er niemand mee. Veel mensen proberen vervolgens om van de negatieve gedachten af te komen, bijvoorbeeld door via mind fulness hun geest leeg te maken. Maar dat werkt niet. De gedachten zijn er nu eenmaal, bij het minste of geringste word je er toch weer mee geconfronteerd. Wat het beste is: ac cepteer dat de zorgen er zijn, maar leer jezelf aan om ze in een hoekje van je geest te laten liggen. Probeer er ook niet constant met anderen over te praten. Dan ben je je zorgen mis schien even kwijt, maar het leidt vaak ook weer tot meer tobben. Het is als met een muggenbeet: blijf er niet aan krabben." ,,Maar je hebt de gedachten toch nog? Dat het jou raakt, dat verandert niet. Maar je hoeft je niet te verliezen in al die gevoelens, daarmee maak je het nog groter. En zoals ik al zei: het ver andert niets aan de situatie daar. Maar het leidt er wel toe dat je min der aandacht hebt voor dingen waar je wel invloed op hebt: je werk, of je kinderen." Accepteer die zorgen, maar laat ze in een hoekje van je geest liggen „Natuurlijk! Een veel beter idee zelfs. Van piekeren word je moe. Als je het niet doet, heb je energie over om iets voor een ander te doen. Daarmee help je in elk geval iemand." ,,Veel mensen leren niet op deze ma nier met hun zorgen om te gaan, dat klopt. Terwijl het echt een kwestie is van oefenen. We leven in een samen leving waarin zoveel tijd wordt be steed aan nadenken. Ga je naar een psycholoog, dan daagt die je uit om anders naar je problemen te kijken, er anders over na te denken. Vaak brengt het je uiteindelijk weinig. Als je kunt loslaten, heeft dat meestal veel meer effect." ,,Ik heb dezelfde gedachten als de meeste mensen, natuurlijk. Maar ik probeer zorgen over de catastrofes die zouden kunnen plaatsvinden naar de achterkant van mijn brein te verplaatsen, en ze daar te laten. Dat lukt me vrij aardig, gelukkig." GO ZATERDAG 12 MAART 2022 IRVIN FOTO'S AP, EPA V -O' i- Satellietbeeld van een onaf zienbare rij vluchtelingen die met hun auto's zijn gestrand voor de vernielde brug over de de rivier Irpin, vlak bij Kiev. De oversteek kan nu alleen te voet worden gemaakt, waarbij de Oekraïners hun schamele be zittingen met zich mee moeten zeulen. Duizenden inwoners ontvluchten de plaatsen Irvin en Bucha nu die regio in de frontlinie ligt van het opruk kende Russische leger. vvSr* 'Zorgen zijn als een muggenbeet: als je krabt, wordt het juist erger' Chris van Mersbergen Rotterdam Maar ja, dan zitten we er nog steeds mee. Is het niet asociaal? Mensen in Oe kraïne lijden, worden beschoten, gaan dood, en wij krijgen het ad vies om de gedachten daarover maar te parkeren. - Pia Callesen, psycholoog Je zorgen omzetten in daden, zo als hulpacties voor de mensen in en uit Oekraïne, is dat wel een goed idee? Het klinkt allemaal zo simpel, maar blijkbaar vinden we dit toch heel moeilijk. Lukt het uzelf een beetje, niet te veel tobben over de oorlog in Oekraïne?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3