'Arbeidsmigranten passen niet in het Wissenkerkes dna' rr Nog niet open, maar nu al prijs voor Etty Hillesum Huis 6 In de ukkepuk onder de Zeeuwse gemeenten dondert het zelden in de raadszaal. Maar dat wil niet zeggen dat het kabbelt in Noord-Beveland. De gemeente Noord-Beveland heeft een vergunning verleend voor het huisvesten van zestien arbeidsmigranten in de oude mavo aan de Julianastraat in Wis- senkerke. Een aantal omwonen den is daar, op zijn zachtst gezegd, niet blij mee. ,,Als ik had geweten dat zestien arbeidsmigranten mijn buren zouden worden, had ik mijn huis nooit gekocht", ver telde bezwaarmaker Carlos Wis kerke tijdens de zitting. ,,En dat geldt voor meer buurtbewoners." Maar die andere bewoners zochten de rechtbank niet op, concludeerde rechter Peters. Al leen Wiskerke en zijn gemach tigde strijden nu officieel om de arbeidsmigranten uit de dorps kern te weren. ,,Ze gaan voor over last zorgen, daar kun je op wach ten", is hun stellige overtuiging. De angst van de bezwaarmakers is onder meer gestoeld op eerdere ervaringen in Colijnsplaat. ,,Over- last door drank en drugs", aldus de gemachtigde. ,,En ze gooien rotzooi op straat, waardoor er rat ten in de tuin lopen. En verder draaien ze harde muziek tot diep in de nacht." Wilza Kouwer van de gemeente Noord-Beveland meldde in de rechtbank dat er op Noord-Beve land helemaal geen problemen zijn met arbeidsmigranten: ,,Tot nu toe zijn er geen klachten over arbeidsmigranten. Terwijl we er toch op meerdere locaties hebben zitten." Draagvlak en handhaving zijn twee andere punten die de bezwaarmakers aankaartten. ,,Draagvlak was volgens de wet houder één van de voorwaarden om de vergunning te kunnen ge ven. Dat is er niet. Er zijn 73 be- We zullen de Oekraïense vluchtelingen verwelkomen zwaren ingediend en er is boven dien een handtekeningenlijst met daarop 80 ondertekeningen. Dat is best veel op 100 omwonenden." Beheerder Voor de handhaving zijn er voor waarden opgenomen in de ver gunning, zo vertelde gemeen te-afgevaardigde Kouwen. De ini tiatiefnemer, MAS Invest BV be looft een telefoonnummer ter be schikking te stellen. ,,Dat is van een beheerder uit de buurt die ge beld kan worden bij overlast", al dus directeur Martin Zoutewelle. Overigens is dezelfde oude mavo vorige week aangeboden als tijde lijk onderkomen voor 24 Oekra- iense vluchtelingen. Daar hebben Wiskerke en zijn gemachtigde geen enkele moeite mee: ,,We zul len de vluchtelingen verwelko men en zelfs speelgoed doneren." Uitspraak over twee weken. NAAR DE STEMBUS Noord-Beveland mag dan de klein ste Zeeuwse gemeente zijn, dapper en eigenwijs zijn ze wel in het ge meentehuis. Ze zijn niet bang om te kiezen voor de kleine man. Neem de kwestie met Roompot. Waar bijna overal de mensen met een stacaravan zonder pardon door pro jectontwikkelaars of vakantie parkgiganten van hun camping plekje worden gekieperd, vond Roompot op Noord-Beveland wet houder Adrie van der Maas op z'n pad. Vernieuwing en vergroting van het Beach Resort in Kamperland is alleen bespreekbaar als de jaar- plaatshouders mogen blijven, zei Van der Maas. Want hij vindt dat mensen met een smalle beurs zo als hij ze steevast noemt, welkom moeten blijven op Noord-Beve land. Hij kreeg het voor elkaar. Rode flikkerlichtjes Nog een voorbeeld: lampjes op windmolens. Het valt misschien niemand op door de zee aan flikke rende rode lichten op Neeltje Jans (grondgebied van Veere), maar de drie windmolens aan de voet van de Kering zijn donker. Afgedwon gen door de gemeente. En de hoge parkeertarieven die de gemeente Veere oplegt aan strandbezoekers vindt iedereen op Noord-Beveland absurd en dus compenseert de ge meente de parkeerkaart voor de ei gen inwoners. Het eigenwijze ka rakter van Noord-Beveland levert wel wat op. Maar dat wil niet zeggen dat alles koek en ei was. Er is gemopperd op de gemeente. Inwoners stapten naar de rechter omdat procedures niet juist werden gevolgd zoals kortgeleden in Kamperland waar omwonenden gelijk kregen van de rechter. En ook in de gemeenteraad waren er wrijvingen, vooral tussen de coalitiepartijen en de opposi tie. Daarbij gaat het opvallend vaak over woordkeuze en speelt de in houd dan een ondergeschikte rol. 'Zo gaan we niet met elkaar om', is de dooddoener waarmee discussies in de kiem worden gesmoord. En omdat de coalitiepartijen een gesloten front vormen, zou je ver wachten dat ze daarmee hun kans grijpen en veel van de grond tillen, maar dat valt tegen. Neem de ver nieuwing en burgerparticipatie. Paradepaardje van Noord-Beve- lands Belang, nieuwkomer in het college. Er kwam zelfs een speciale wethouder Vernieuwing, maar er zullen maar weinig mensen zijn die daar wat van gemerkt hebben. Pas bij het scheiden van de markt (vier jaar nadat de raad er om had ge vraagd) kwam wethouder Pim Schenkelaars met zijn langver wachte nota burgerparticipatie. En de reactie zal hem zijn tegengeval len, want in plaats van applaus kreeg hij vooral kritiek. Starters Wat ook niet van de grond kwam, is huisvesting voor starters. Heel op vallend, want als nu ergens veel over gezegd is, zijn het wel starters- woningen. Maar het blijft vooral steken bij woorden. En dat valt de gemeenteraad aan te rekenen, want zelfs de vraag om een onderzoek Het CIDI reikt de Respect Award uit aan mensen en organisaties die een bijzondere maatschappe lijke bijdrage leveren tegen antise mitisme en discriminatie in het al gemeen. 'Etty Hillesum is een van de belangrijkste stemmen die ons een beeld geven van de ervaring van Joden tijdens de Sjoa. Haar ge- schriften zijn tot de dag van van daag onmisbaar in onze taak om uitsluiting en haat in de maat schappij te bestrijden. Juist nu in- strumentalisering en bagatellise ring van de Holocaust volop aanwe zig zijn in het publieke debat en op sociale media, verdient het Etty Hillesum Huis deze erkenning', vindt het CIDI. De verbouwing van het geboor tehuis van Etty Hillesum aan het Molenwater is nog in volle gang. De opening is in juni, kondigde Ca- rolien Diepeveen aan. Hoewel de Respect Award is toegekend aan alle vrijwilligers van het Etty Hille- sum Huis, benadrukte Diepeveen vooral de rol van Lotte Bergen als initiatiefnemer en inspirator. Gedeputeerde Anita Pijpelink en burgemeester Harald Bergmann spraken hun trots uit over het Etty Hillesum Huis. ,,De maatschappe lijke rol is van onschatbare waarde", stelde de burgemeester. Bergmann, Pijpelink en CIDI-directeur Hanna Luden legden allen een verband met de oorlog in Oekraïne. Luden: ,,De hele wereld vraagt zich mo menteel af hoe we moeten omgaan met vrijheid en saamhorigheid. Ik hoop dat het Etty Hillesum Huis een bijdrage kan leveren aan het uitdragen van verdraagzaamheid en solidariteit." ZATERDAG 12 MAART 2022 PM Via de rechtbank probeert Car los Wiskerke de komst van zes tien arbeidsmigranten naar zijn Wissenkerke tegen te houden. ,,Omdat ze niet in het dna pas sen en voor overlast zorgen", is daarbij zijn stelling. Willem Adriaansens Wissenkerke De oude mavo aan de Julia- nastraat. foto melita lanting - Carlos Wiskerke GEMEENTERAAD Noord-Beveland Melita Lanting Wissekerke De posters hangen, de borden staan. Elke lokale politicus haalt van alles uit de kast om er voor te zorgen dat u straks het bolletje achter zijn of haar naam rood kleurt. Maar wat kunt u en mag u van hen ver wachten? Waar moeten zij zich de komende jaren druk over maken? Een overzicht in der tien afleveringen. Vandaag het laatste deel: Noord-Beveland. Zie ook pzc.nl/video liiÉKadWw P-- A-- y r. Jé* MIDDELBURG 'Zeer vereerd' is het Etty Hille sum Huis in Middelburg met de Respect Award die het gisteren kreeg van het Centrum Informa tie en Documentatie Israël (CIDI). ,,Want we zijn nog niet eens open", lachte Carolien Die- peveen. ,,Het beste moet nog komen." - Maurits Sep Directeur Hanna Luden (links) van het Centrum Informatie en Do cumentatie Israël reikte gisteren de Respect Award uit aan het Etty Hillesum Huis. Rechts vrijwilligers Auke van Laar en Lucrezia Zanardi. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34