OBESITAS Bath krijgt het oude praathuisje van Waarde Jan schenkt handbike aan Revant 5 Teamleider/coach 32 - 36 uur Alles geprobeerd, maa lukt het niet om af te vallen? Hij beklom er één van Oostenrijks steilste bergen mee. Maar hij heeft 'm niet meer nodig. Jan Simpelaar deed vrijdag zijn handbike cadeau aan het revalidatiecentrum in Goes. ,,Het was zwaar, hoor", zegt Jan Simpelaar (69) als hij terugdenkt aan de Handbike Battle, waaraan hij in 2019 deelnam. Hij beklom toen de Kaunertaler gletscher- strasse, één van Oostenrijks zwaarste beklimmingen. ,,We hebben het over een klim van twintig kilometer met stijgings percentages tot wel zestien pro cent." Maar de Goesenaar vol bracht zijn missie. Trappend met zijn handen wist hij in vijf uur en veertien minuten de twintig kilo meter af te leggen én het hoogte verschil van 867 meter te over bruggen. Doorzetter Wie had dat gedacht toen hij ruim een jaar ervoor een beenamputatie moest ondergaan ten gevolge van een aneurysma. Hij kwam in het Revant revalidatiecentrum Lin- denhof in Goes terecht, waar hij leerde omgaan met zijn beperking. Daar merkten ze al snel dat Jan niet voor één gat te vangen is. Toen een revalidatiearts in het centrum zag dat hij een doorzetter is en hem wees op het bestaan van de Hand bike Battle in Oostenrijk, hoefde de inwoner van Goes niet lang na te denken. Hij besloot mee te doen aan de wedstijd, bedoeld voor mensen met allerlei lichamelijke beperkingen. Vóór hij zijn been verloor, had hij 33 jaar op de race fiets gereden, dus op sportief ge bied was hij wel wat gewend. De fiets verkopen en het geld in eigen zak steken, voelt niet goed ,,Toch is zo'n ligfiets heel iets an ders, hoor", benadrukt Jan. ,,Het kost tijd om daar goed mee te leren fietsen. Maar behalve dat het zwaar was, kijk ik ook terug op een tijd waarin ik samen met anderen ont zettend veel lol heb gehad." ZeeBra Als lid van team ZeeBra - met daarin (oud-)patiënten van de Revant revalidatieklinieken in Goes, Terneuzen en Breda - wist hij op 13 juni 2019 de Oostenrijkse reus te bedwingen. Aangemoe digd door onder anderen zijn vrouw en zoon. Zelfs zijn revali datiearts uit Lindenhof was er bij. Het geld voor de handbike waarmee Jan zijn prestatie neer zette, werd destijds bijeenge bracht met een crowdfundactie van bewegingscentrum Focus Fit. Daar zamelden ze binnen de kortste keren de benodigde 3500 euro in. Dat is ook precies de re den dat Jan de ligfiets nu cadeau doet aan het revalidatiecentrum in Goes. ,,Ik kan 'm natuurlijk ook verkopen en het geld in eigen zak steken, maar dat voelt niet goed. Ik heb hem destijds tenslotte ge kregen dankzij de inzet van ande ren. Hier in het revalidatiecen trum kunnen ze 'm goed gebrui ken.'' Op de gewone fiets De reden dat de Goesenaar zijn handbike zelf niet meer nodig heeft, is een heel mooie: hij kan dankzij een geavanceerde nieuwe prothese weer op een gewone fiets rijden. ,,Met die ligfiets doe ik niets meer, hij stond in de schuur vies te worden. Dat is toch zonde?" Bij Revant zijn ze er blij mee. ,,In juni doen we met team ZeeBra weer mee aan de Handbike Battle", zegt Melanie Bode. ,,Er gaan twee men sen uit Zeeland en vier mensen uit Brabant mee. We hadden hier in Goes al zo'n fiets, maar met een tweede erbij hebben we meer mo gelijkheden. Want er moet na tuurlijk wel worden getraind." Sinds het door een vuurwerkbom in januari werd vernield, moet Bath het zonder praathuisje doen. Het werd nog wel afgevoerd voor repa ratie maar dat bleek onbegonnen werk. Toch is er snel een oplossing gevonden waar ook het dorp Waarde blij mee is. In plaats van het oude praathuis te repareren, krijgt Bath het praat huis uit Waarde. Daar wilde de dorpsraad er juist graag vanaf, legt Joost Nieuwenhuijse uit. Er waren vernielingen. Bijvoorbeeld in 2019, toen er een ravage werd aangericht en er wodkaflessen en een zakbij beltje achterbleven. ,,Binnen stonk het ook", zegt Nieuwenhuijse. ,,Een aanfluiting. Bijvoorbeeld als er fiet sers langskwamen die wilden schuilen voor de regen." Komende week wordt het huisje aan het einde van de Havenweg weggehaald. Na grondig herstel en schoonmaak door de gemeente wordt het volgens planning een week later in Bath neergezet, op de oude stek. In Waarde komt in af- wachting van een nieuwe voorzie ning een tijdelijke bank, zegt Nieu wenhuijse, die de wens heeft dat de oplossing 'hufterproof wordt. Het zal in ieder geval iets zonder dak worden. ,,Anders krijg je hetzelfde probleem als met het praathuisje. Mochten passerende fietsers willen schuilen, dan kunnen ze terecht bij het fietscafé in de buurt." Mooiste plek In Bath wilden ze juist wél graag weer een huisje. Ze zijn dan ook blij met deze oplossing, zegt Wim van Gorsel van de klankbordgroep (een soort dorpsraad). ,,Het voorzag in een behoefte. Voor de mensen uit Bath, maar ook uit Rilland. Op het mooiste plekj e aan de Schelde wil j e toch beschermd tegen wind en kou naar het water kunnen kijken?" Om te voorkomen dat het scena rio van januari zich herhaalt, wordt het nieuwe huisje afsluitbaar. Een aantal mensen uit Bath zorgt er voor dat het op slot gaat in de avon duren. Van Gorsel: ,,De jongeren werker van de gemeente consta teerde juist dat het in de avond on eigenlijk gebruikt werd. Met sleu telbeheer hopen we dat te tac kelen." Schutse Zorg Tholen in Sint-Annaland zoekt per direct Kijk voor volledige advertentie op onze website: www.schutsezorgtholen.nl Bel: 0115 - 745745 of obesitaskliniek.nl Infoavond 16 maart PM ZATERDAG 12 MAART 2022 BATH/WAARDE Jan Simpelaar schenkt zijn handbike aan het revalidatiecentrum in Goes. Melanie Bode (links) en Shari den Herder nemen hem in ontvangst. foto marcelle davidse 'Dankzij prothese kan ik weer op een gewone fiets' Rob Paardekam Goes - Jan Simpelaar, schenker van de handbike Het zijn twee vliegen in één klap: Waarde is straks zijn doorn in het oog kwijt en Bath kan reke nen op een nieuw praathuisje op de Westerscheldedijk. - Michiel Bouwman SCAN ME Zorg vanuit het hart www.ithutitioigth6ltn.nJ g Zorg Tholen Duist nu is het belangrijk om fit door het leven te gaan. Zorgsaam en de Nederlandse Obesitas Kliniek werken samen in Zeeland en geven voor lichting over de (operatieve) behandeling van obe sitas (ernstig overgewicht) en over de verschillende operaties. Online, laagdrempelig en veilig. NEDERLANDSE KLINIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33