COLIJM J Delta stopt met lucratief energieaanbod, risico's zijn te groot 3 m: i mm 9 7 1 PIP 'WM miQ tie met mij via WhatsApp. We heb ben elkaar gevonden in een Poolse grensstad. Dat was zo'n opluchting. Ze waren eindelijk veilig." Yuri wrijft over de hand van zijn vrouw. ,,Ze is een held." Maria en Yuri maken zich grote zorgen om hun ouders, die nog in Mykolajiv zijn. ,,Het voelt onge makkelijk dat wij hier zijn, terwijl zo veel Oekraïners daar in angst le ven", zegt Maria. Maar boosheid om de oorlog is er ook. ,,Waarom doen ze dit? We hadden echt een goed le ven. Mykolajiv is een fijne stad, met mooie natuur eromheen. En nu wordt alles verwoest." Laatste vlucht Vlak voor de eerste bommen vallen, besluiten de Oekraïense Maksym (36) en Viktoria (31) Kolisnychenko om hun geboorteland te verlaten, samen met hun zoontje Bogdan (6). In een paar uur tijd verandert alles. ,,We wonen in Zaporizhzhya, in het oosten. Dat is ongeveer driehon derd kilometer van de Donbas-re- gio: er wonen ook mensen die het eens zijn met de Russen. In de laat ste dagen voordat de Russen ons land binnenvielen, ging er al een oorlogsregeling in. Je mocht tussen zes uur 's avonds en zes uur 's och tends niet meer naar buiten. Ze wa ren bang dat mensen de Russen zouden helpen om strategische plekken te markeren", vertelt Maksym. Hij voelt aan alles dat de oorlog wel eens écht zou kunnen begin nen. ,,Ik was bang dat ik het land niet meer uit zou kunnen. Dat zou betekenen dat ik mijn baan zou kwijtraken, want ik werk als zee man, in het buitenland. Als ik niet werk, kan ik niet voor mijn vrouw en kind zorgen. We hebben toen besloten om te vluchten." Honden Halsoverkop vertrekt het gezin naar het vliegveld, met maar een paar koffers. Hun twee honden moeten ze achterlaten bij Viktoria's ouders. De vertrekhal is stampvol met Oe- kraïners die ook proberen weg te komen. Maksym, Viktoria en Bogdan wachten uren, in de hoop dat ze een plaatsje in een vliegtuig kunnen bemachtigen. Midden in de nacht lukt het: ze kunnen mee met de laatste chartervlucht naar Egypte. Als ze daar landen, zien ze de beelden van hun land dat aange vallen wordt door Poetins troepen. Viktoria is overstuur. Ze maakt zich grote zorgen over haar familie. ,,Ik kon niet slapen en niet eten. Ik kon alleen maar huilen." Jacco Houmes en zijn vrouw Mara Houmes-Vlaander uit Aagte- kerke bieden hulp. Jacco is een col lega van Maksym: ze zijn allebei zeevarenden en werken voor een Nederlands bedrijf. Maksym moet dit weekend voor tweeënhalve maand naar Afrika, om te werken. Viktoria en Bogdan kunnen tijde lijk in één van de appartementen op de camping van Jacco en Mara wo nen. ,,lk vind: als je mensen kunt helpen, dan moet je dat doen", zegt Mara. ,,Als het andersom zou zijn, zou ik ook willen dat mensen ons helpen." Onzekerheid en zorgen over heersen bij Maksym en Viktoria. ,,Ik ben in de war", zegt Maksym. ,,Er is geen thuis meer. We moeten helemaal opnieuw beginnen. Nie mand weet hoe lang dit gaat duren, en ofwe ooit nog terug kunnen. We hebben geen toekomst." Viktoria probeert constant haar tranen in bedwang te houden. Ze is dankbaar dat ze veilig is. Maar toch: ,,Ik wil gewoon naar huis." Zeeuwse oud-klanten van Delta die zijn overgestapt naar een andere le verancier, kregen de afgelopen tijd bezoek aan huis van medewerkers, door-to-door. Die probeerden hen met een mooi aanbod weer 'binnen te halen'. Mensen die een driejarig energiecontract zouden afsluiten, werden een welkomstbonus tot 200 euro, een gratis overstapservice, 100 procent groene stroom én het beta len van de eventuele opzegboete bij de huidige leverancier in het voor uitzicht gesteld. 'Zo'n aanbod vind je nergens', viel te lezen op de kaart die in de brievenbus werd gedaan bij afwezigheid. Achter het net Maar wie, na enige bedenktijd, deze week wellicht alsnog van het aan bod gebruik had willen maken, vist nu dus achter het net. Sinds woens dag mag het bedrijfalleen nog één jarige contracten afsluiten. Dat kan nog steeds redelijk gunstig uitpak ken, maar lang niet zo gunstig als het oorspronkelijke aanbod: het driejarig contract zou tientallen eu ro's per maand lager uitvallen. Reden dat de actie spoorslags is beëindigd is enerzijds de oorlog in Oekraïne die de gasprijs tot onge kende hoogten opstuwt, anderzijds het feit dat de goedkope voorraad gas die Delta had ingekocht op is. ,,Je ziet dat alle grote energieaanbie ders op dit moment voorzichtig ac teren met lange termijncontrac ten", zegt woordvoerster Mariska van der Hulst. ,,Omdat de markt zo grillig is, is het risico te groot. Met de huidige tarieven kunnen we geen fatsoenlijke meerjarencon- tracten aanbieden." Overigens was het kaartje in de brievenbus geen offerte, zegt Van der Hulst. Mensen die al een offerte hadden gekregen maar daar nog geen ja of nee op hadden gezegd, zijn deze week wel nagebeld met de vraag of ze nog van het aanbod gebruik wil- den maken. Maar mensen die woensdag informeerden, hebben pech, erkent Van der Hulst. BEVEILIGING *24-uurs meldkamer-service PC ZATERDAG 12 MAART 2022 of we nog terug kunnen' i «Ne#1# - H&V*' A 0:9&? - - - - De PZC volgt deze twee Oekra- iense gezinnen de komende tijd in een serie vervolgartikelen. MIDDELBURG/VLISSINGEN Energiebedrijf Delta is deze week gestopt met een deur-tot- deuractie om oude klanten terug te krijgen. Zij kregen een lucra tief aanbod om een driejarig contract af te sluiten, maar het bedrijf heeft die actie onder meer vanwege de sterk geste gen gasprijs beëindigd. - Luc Oggel INBRAAKBEVEILIGING B MELDKAMER PAC a TOEGANGSCONTROLE a ALARMOPVOLGING a BRANDBEVEILIGING Tel.0113213720 www.colijnbv.nl infb@colijnbv.nl U CAMERABEWAKING H Care' ,HbIp System^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31