pot Statenfracties sporen Kamer aan over tunnel 2 Ze zijn veilig in Zeeland, dat is het belangrijkste. Maar de levens van Maksym, Viktoria, Yuri, Maria en hun kinderen zijn verwoest. Hoe het verder moet, weten de twee Oekraïense gezinnen niet. Gisteren riep gedepu teerde Harry van der Maas in de commissie bestuur de Statenleden op om de druk op Ka merfracties op te voe ren. Hij had onlangs een gesprek met minis ter Mark Harbers (VVD, Verkeer en Waterstaat) over het eerder tolvrij maken van de Wester- scheldetunnel. Hij schoof hem ook de motie van Provinci ale Staten onder de neus die het kabinet oproept de 'onrecht vaardige' tol in 2025 op te heffen. ,,Ook de ver bazing, irritatie en on geloof die in de Zeeuwse Staten heer sen over het feit dat Zeeland nog zeker acht jaar moet wachten, heb ik met de minister ge deeld." Coalitieakkoord Volgens Van der Maas is de minister 'welwil lend', maar is hij met handen en voeten ge bonden aan het coali- tieakkoord. Daarin is geen geld vrijgemaakt voor het eerder tolvrij maken van de WST. Op zijn vroegst kan dat in 2030 gebeuren, het jaar waarin het kabinet re keningrijden wil invoe ren. Harbers liet eerder weten dat hij best de Westerscheldetunnel in 2025 tolvrij wil ma ken als de Kamer aan geeft waar de beno digde 340 miljoen euro vandaan moet komen. Van der Maas en met hem de Statenfracties vinden dat toezeggin gen over het vervroegd tolvrij maken van de tunnel moeten worden nagekomen. Zolang het kabinet niet beweegt, is er geen andere weg dan Kamerfracties aan te sporen met een voorstel te komen waarin staat waar het geld vandaan moet komen. Ze gaan hun partijge noten in het parlement aanspreken. Ton Veraart heeft al zijn D66-collega in de Ka mer uitgenodigd voor een bezoek aan Zeel and. Tot vorig jaar had Zeeland in D66-Ka- merlid Rutger Schonis een fel pleitbezorger voor snelle afschaffing van de tunneltol. Nu gaat Lisa van Ginneken daar over. PZC.NL Single Danny Vera en Krezip Ze zaten 22 jaar geleden bij el kaar in de klas op de Rockaca demie in Tilburg en nu hebben zanger Danny Vera uit Middel burg en de band Krezip gezamen lijk een single uitgebracht. Vandaag ver scheen het num mer 'Make it a memory'. ZEELAND BIEDT ONDERDAK Nieuwe stelling: Stemmen voor de gemeen teraad is nu belangrijker dan ooit Dit merken we in Zeeland van de oorlog ,,We hadden alles: ons nieuwe huis zou in april klaar zijn, we hadden allebei een goede baan. We wilden samen een toekomst opbouwen in Oekraïne." Maria Dolganov (23) schudt haar hoofd. In één klap is al les anders: zij en haar man Yuri (34) zijn vluchtelingen. Op Maria's schoot zit Timor. Zes maanden oud is hij. Met zijn grote blauwe ogen kijkt hij rond in de woonkamer van B&B Wester- schelde in Vlissingen. Het gezin is liefdevol opgevangen door Gerard Ruedisueli en zijn Oekraïense vrouw Olesya Lutsenko. Olesya is een vriendin van Maria's moeder. Het echtpaar stelde zonder aarzelen hun huis open voor het gezin. ,,We wilden wat doen in deze verdrie tige situatie", zegt Gerard. Mensen uit de buurt hebben kleding en spullen gebracht voor het gezin. ,,We zijn iedereen zo dankbaar", benadrukken Maria en Yuri. Explosies Terug naar 24 februari, de dag dat de Russen binnenvallen in Oekraïne. Maria logeert bij haar ouders in My- kolajiv als ze explosies horen en de hemel zien oplichten. ,,Ik was zo bang. Ik heb Timor naar beneden gehaald en ik begon in paniek me teen spullen in te pakken." Yuri is op dat moment met vrienden in Turkije, voor een skireis. ,,Ik wilde terug naar Oekraïne, maar alle vluchten waren geannuleerd." Maria blijft nog tien dagen in My- kolajiv, maar het wordt steeds ge vaarlijker. ,,Ze raakten het zieken- huis, en huizen. En er was nog maar één veilige weg de stad uit", vertelt ze. Maria wil niet weg, maar Yuri spoort haar aan toch te vluchten. Ze stapt in de auto met Timor en een paar tassen. „Een kennis en haar zoontje reisden Mm,"'" met ons mee. Want ik kon onmogelijk Ik vind: als je mensen kunt helpen, dan moet je dat doen auto rijden en voor mijn kind zor gen. We zijn nét op tijd vertrokken, want een paar uur later stonden er ook Russische tanks op die ene weg die nog open was." De reis naar de Poolse grens duurt drie dagen. ,,We hadden een papier op de ramen geplakt, waarop stond dat er kinderen in de auto za ten. We hoopten dat de Russen niet op ons zouden schieten. Ik schrok steeds van de knallen. Nu nog steeds. We sliepen één nacht in de auto, maar mochten ook een nacht bij Oekraïense mensen in huis sla pen. Dat was heel fijn." Timor is van slag. ,,Ik zei tegen hem: we moeten overleven en veilig blijven, we moeten naar papa toe." Zoektocht Tijdens de vluchtreis van Maria maakt Yuri zich grote zorgen. Hij vliegt vanuit Turkije naar Ham burg, en reist per trein naar de Poolse grens om zijn vrouw te zoe ken. ,,Ze deelde constant haar loca- wordt u onze nieuwe collega? ZATERDAG 12 MAART 2022 PC Abonnee De tolpoortjes van de Westerscheldetunnel. FOTO KATJA VAN NOORT MIDDELBURG Als de Zeeuwse Sta tenfracties willen dat de Westerschelde- tunnel (WST) in 2025 tolvrij wordt, moeten ze hun partijgenoten in de Tweede Kamer snel aansporen om daar geld voor te zoe ken. - Frank Balkenende H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Compensatie voor benzine en ener gie helpt mij uit de brand (1568 reacties) MIDDELBURG 'We zijn elkaar altijd blijven vol gen en nu is het er eindelijk van gekomen', schrijft Vera op zijn social media. 'We schreven een liedje als een telefoonge sprek tussen twee oude be kenden die el kaar er bovenop proberen te zin gen in verwar rende tijden.' Eens Oneens VLISSINGEN Toen er vlak naast hen een raket insloeg, konden ze echt niet meer in Oe kraïne blijven. Hoe gaat het nu met Tamila en de andere vluchte lingen die in Zeeland zijn te rechtgekomen? Wat merk je hier van de oorlog in het oosten, zijn er nog schuilkel ders en wat kan je het beste doen om te hel pen? Noortje de Kroo gaat erover in gesprek met Theo Giele en Cornelleke Blok in de nieuwste aflevering van de PZC deze week. Beluister de podcast vanaf 08.00 uur via pzc.nl/podcasts of via je favoriete podcast app. 'Niemand weet Cornelleke Blok Vlissingen - Mara Houmes-Vlaander, biedt Oekraïens gezin onderdak Maksym (36) en Viktoria (31) Kolisnychenko verlieten hun ge boorteland Oekraïne, samen met hun zoontje Bogdan (6). FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Kom werken bij Pot interieur als: Interieurverzorger Verkoopadviseur wonen Verkoopadviseur slapen Bezorger/monteur Interesse? Scan voor meer informatie onder staande QR code en wie weet bent u onze nieuwe collega. BES^Is] I Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30