Weer lekker 'afzien' op kasseistrook bij Clinge Boeren willen meer ruimte Tennisster verdient goed 'Noodsituatie vraagt om uitbreiding voedselproductie' Lesley Pattinama zit op bijna 1 miljoen dollar prijzengeld zeeland 12 Lesley Pattinama zit op bijna 1 miljoen dollar prijzengeld zeeland 12 Doodsbedreigingen, scheld partijen in debatten en ge sneuvelde ambitie. Flink wat raadsleden kijken met een onbevredigend gevoel terug op de afgelopen vier jaar. Dat geven de Zeeuwse raadsleden aan in een enquête van deze krant waar 122 politici aan meewerkten. De verharding van het politieke kli maat gaat niet aan Zeeland voorbij. Twintig raadsleden zeggen de afge lopen raadsperiode met bedreigin gen te maken te hebben gehad. Ook vervelende telefoontjes en dreig- mails komen regelmatig voor. Bij Andries Jumelet van de Christen Unie in Reimerswaal vlogen de ei eren tegen de ramen toen hij zich inzette voor de komst van vluchte lingen: ,,Nu waren het nog eieren, maar de volgende keer konden het stenen zijn, stond er op een briefje." Sebastiaan Keijmel, raadslid voor Onafhankelijk West in de ge- meente Sluis, kreeg te maken met doodsbedreigingen na een hoogop lopende discussie rond de regels voor toeristische verhuur. ,,Dat het zo uit de hand zou lopen, had ik nooit verwacht." Ook onderling kunnen de raads leden er wat van. Bijna de helft van de geënquêteerden ziet de verru wing in het debat toenemen. Een nog grotere groep vindt dat - net als in de Tweede Kamer - er afspraken moeten worden gemaakt over wat wel en niet kan worden gezegd. Een op de vijf is wel eens beledigd door een collega-raadslid. Bas van der Reest (D66 Middel burg) vindt het stank-voor-dank- gehalte erg hoog en Ger van Unen (SP Hulst) voelt zich soms meer een Dat het zo uit de hand zou lopen, had ik nooit verwacht paria dan een eervolle volksverte genwoordiger. En voor het geld hoef je het ook al niet te doen. Raadsleden ontvangen een maan delijkse vergoeding die in Zeeland varieert van 1081 tot 1406 euro bruto per maand. ,,Als je kijkt naar de tijd die je eraan besteedt, dan wordt een vakkenvuller beter be taald", zegt Marjolein Sinke-Oele, PvdA-raadslid in Reimerswaal. Bijna twee derde van de raadsle den is tussen de tien en twintig uur per week kwijt aan de politiek. Die tijd gaat vooral zitten in vergade ringen en het lezen van stukken. Bijna een kwart steekt er meer dan twintig uur per week in en een en keling meldt zelfs meer dan veertig uur. Desondanks is bijna drie kwart van de raadsleden tevreden over de vergoeding. Vrijwel iedereen on derschrijft de stelling dat je het werk doet voor de gemeenschap. ,,Ik doe het uit liefde voor de stad, de gemeente en de inwoners", zegt Lilian Janse, SGP-raadslid in Vlis singen. Niettemin denkt bijna de helft dat het makkelijker wordt om meer goede raadsleden te trekken als de beloning omhoog gaat. Een kleine meerderheid meent dat wat ze bereiken, niet in verhou- Omgangsvormen ding staat tot de tijd die ze erin ste ken. Voor de meesten is dat geen re den af te haken. ,,Het is de mooiste hondenbaan die er is", zoals Van der Reest het formuleert. Zie ook pzc.nl/video Zeeland Glimmende kasseien waar je lekker over kunt 'dokkeren' met een koersfiets. De kasseistrook aan de Knolweg in Clinge is in ere hersteld. Die was groten- deels overwoekerd. Vorig jaar startte wielerplatform Bicycling een petitie, ter behoud van de strook. Bicycling verzamelde toen meer dan 1600 handteke- ningen. Aannemer Heijmans meldde zich om de strook kos teloos op te knappen. Onder anderen Rens Muller (foto) van Bicycling en Marnix Zwartelé uit Sint Jansteen probeerden de kasseien uit. En wat er zo mooi is aan is? ,,Het afzien." Zie ook pzc.nl/video CLINGE FOTO JAN BOS C ZEELAND 11 Raadslid is mikpunt en pispaal Maurice Steketee en Rolf Bosboom Vlissingen - Sebastiaan Keijmel, raadslid in Sluis In de Tweede Kamer werd deze week gedebatteerd over omgangsvormen. De vier re geringspartijen D66, Chris tenUnie, VVD en CDA willen dat voorzitter van de Tweede Kamer Vera Bergkamp hard moet kunnen ingrijpen. Berg kamp wil dat er geen beledi gende uitdrukkingen worden gewisseld in 's lands verga derzaal. De nieuwe regel is dat intimidatie en bedreiging niet meer mogen. Gebeurt dat wél, dan moet de Kamer voorzitter een Kamerlid het woord kunnen ontnemen of in het zwaarste geval een parle mentariër kunnen uitsluiten. C Bijlage Z G Andries Ju- melet van de ChristenUnie in Reimers- waal. FOTO CYNTHIA CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29