Angela Lubach deed meer goed dan de dramfeministe m 24 Koefnoen moest ruim vijf jaar geleden stoppen op tv, maar keert terug in het theater. Dat levert behalve reacties uit het publiek ook heel veel verkleedpartijen op. Arjen Lubach had op geen beter moment kunnen beginnen met zijn Avondshow. Even vreesde ik dat de oorlog in Oekraïne het hem verduveld lastig of misschien wel onmo gelijk zou maken om een grap te maken over welk onderwerp dan ook. Maar hij bewijst avond na avond dat je zelfs om veel dingen die rondom Oekraïne spelen heus mag gniffelen of soms zelfs hardop kunt lachen. Donderdagavond vergeleek hij het overleg tus sen Rusland en Oekraïne in Antalya met de 'hand doeken-op-ligstoelen-oorlog' die gasten aan het zwembad van elk all-inclusiveresort in Turkije uit vechten. En door simpelweg wat journaalfragmen ten aan elkaar te plakken toonde hij de hypocrisie van het opgevoerde toneelstuk aan. ,,Ik heb stoom- maaltijden langer in de magnetron gehad dan dat zij praten.'' Daarna richtte hij zijn pijlen op een gewiekste Nederlandse muziekproducer die lucratieve han del ziet in het Let it go-zingende meisje in een schuilkelder in Kiev. En terecht. Wiebe Bokma de Boer - onthoud die naam - voelde meteen een band met haar, vertelde hij op Radio 1. Hij heeft namelijk een muziekstudio onder zijn tuin laten graven, dus ze zitten allebei onder de grond, in een ruimte 'die nog niet af is'. Arjen hoefde na dit frag mentje enkel met opgetrokken wenkbrauwen in de camera te kijken en mijn dag was weer goed. Maar zijn blik is breder dan alleen Oekraïne. Wie zich maandag groen en geel heeft zitten ergeren aan dramfeministe Stella Bergsma bij VI, zou eens moeten terugkijken hoe Lubach en zijn eindredac teur Janine Abbring op hetzelfde moment Interna tionale Vrouwendag behandelden. De feiten die ze benoemden - geen vrouwelijke crashtestdummy's, medische kennis over vrouwen die gevaarlijk te kortschiet - had ik afgelopen maanden tot verve lens toe voorbij zien komen in programma's als Zeikwijven en Reference Man. Maar de vorm die de twee hadden gekozen was subliem, net als de uit voering. En geloof me, zoiets werkt een stuk beter voor de vrouwenzaak dan een olijven kauwende vrouw die verongelijkt tegen Derksen en Gijp roept dat 'jullie over Hoekstra nooit zo lelijk zou den doen als over Kaag'. Ik kijk inmiddels elke avond reikhalzend uit naar De Avondshow met Arjen Lubach. Sterker nog, ik heb het nodig om alle ellende en schrijnende ver halen die daarna weer in volle hevigheid over het scherm rollen aan te kunnen. Humor als ventiel om de druk te verlichten en als middel om hypo criete weldoeners, politici en andere ijdeltuiten een corrigerende tik te geven. Ik zou als zenderbaas van NPO 1 blind bij het kruisje tekenen als Lubach en zijn team dit nog tien jaar willen doen. Quote van de dag Dat is ook goed nieuws, want we kunnen zo een aantal enge ziektes uitsluiten SATIRE DE MANNEN EN VROUWEN VAN KOEFNOEN TREKKEN Tournee Musketiers Nederland geeft thuis Het publiek in het theater verdient zo'n verdieping van de karakters Het leukste van een avondje Koefnoen in het theater? Natuurlijk, het weerzien met al die kleurrijke types die de makers van het voormalige televisieprogramma tussen 2004 en 2016 op Nederland loslieten. Maar misschien nóg leuker: het rumoer in de thea terzaal als weer een nieuwe oude bekende het podium betreedt. De lachband-dj's Ronald en Erwin van Sidekick Radio. Roelfje en Wimpje in Zeeuwse klederdracht. Nesrin, met haar gebruikelijke stijl en klasse. En Ipie, ach, natuurlijk ook Ipie; de eeuwige happy single met het pittige rode kapsel en haar onafscheidelijke rugzakje. O ja, het ANWB-stel Okko en Eus komt eveneens langs in de voorstel ling Koefnoen Live, die volgende week in première gaat. Meerdere malen zelfs, blijkt bij een try-out in Sneek, tot plezier van het publiek. Het stel, met identieke driekwartbroeken en fleecevesten, zingt zelfs een duet. Paul Groot, één van de Koef- noen-acteurs: ,,Dat is toch het mooie van theater, we kunnen nu verdie ping geven aan deze karakters. Ze een langere scène laten spelen dan op televisie.'' ,,Zodat je aan het einde snapt waarom ze nog altijd bij elkaar zijn,'' vult zijn collega Owen Schumacher aan. Hun collega Jeremy Baker: ,,Het publiek in het theater verdient zo'n verdieping ook. Voor televisie hoef je als kijker nauwelijks te investeren. Je gaat tussendoor eens naar het toilet, pakt wat te drinken. Dat theaterpu bliek heeft een kaartje moeten ko- pen, oppas moeten regelen, iets leuks aangetrokken, parkeergeld betaald, noem maar op. Maar hun aandacht is ook veel gro ter." Groot: „Owen, ik wilde je nog zeggen: bij onze vorige try-out liet je Wieteke, uit het zangkoor, zeggen: ik zing vanavond niet mee met de sopranen. Omdat je dat met heel lage stem deed, ging de zaal echt plat. dat was top." Schumacher: „Ik had het totaal niet ver wacht, die lach, dus ik ratelde maar door met m'n tekst. Bij de tv-opnames hadden we nooit publiek, dan hoorde je nooit waar wel en niet om gelachen werd." De drie mannen brachten Koefnoen op de televisie, in het theater krij gen ze gezelschap van actrices Sanne Franssen en Kiki van Deursen. Én van twee kledingassistenten ach ter de schermen, want Koefnoen Live is één groot verkleedfeestje, vertellen de mannen een dag eerder in een Amsterdams restaurant, vlak voordat ze naar Lelystad rijden voor een an dere try-out. Bevrijd Groot: ,,Het theater bevrijdt ons van heel precieze make-up, zoals we dat bij de televisieopnames gewend wa ren. Inderdaad, daar zijn heel veel kledingwisselingen voor in de plaats gekomen, waar we slimme oplossin gen voor hebben bedacht. Schumacher: ,,Vroeger hadden we een uur tot anderhalf uur nodig om die Zeeuwse dames te worden, nu stappen we zo in hun pakken en zet- ZATERDAG 12 MAART 2022 GO -Hans Kazan ligt in een ziekenhuis in Marbella, een lichaamsscan bood geen uitsluitsel. MUZIEK Paskal Jakobsen (Bief), Bertolf Lentink en Paul de Munnik gaan samen op tour nee. Onder de noemer Muske tiers treden zij aan het einde van dit jaar twintig keer op. Gisteren brachten ze de single Terug naar de baai uit. TELEVISIE KRO-NCRV komt met een dagelijks pro gramma over alle initiatieven die in Nederland worden onder nomen om vluchtelingen op te vangen. Ne derland geeft thuis, bedoeld om te inspireren, is vanaf woens dag 16 maart te zien op NPO 2. 'Bij tv-opnames hoorde je nooit waar wel en waar niet om Jeroen Schmale Beveili gers Groot en Schu macher, onder: Roelfje en Wimpje. - Jeremy Baker, acteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24