■SJ.UJ23 4 f Dylan Groenewegen ,,Als Nederlands jongetje volg je het schaatsen natuurlijk op de voet en heb ik altijd van Kramer genoten, zeker ook van zijn men taliteit. Hij zegt waar het op staat. De waarheid. Inmiddels kunnen we slap lullen als we samen fiet sen, is hij een van de eersten die een bericht stuurt als het wat minder gaat en volg ik hem als vriend. Hij en Ireen horen bij de grootste sporters van Nederland. Uniek. Sven gaat nu vlakbij wonen in Ouderkerk aan de Amstel, dus mag hij mij het leven een beetje zuur maken op de fiets." Remy Bonjasky ,,Soms vind ik dat we in Nederland snel vergeten wat iemand heeft betekend. Voetballers worden na dat ze gestopt zijn al heel snel ka pot gemaakt in praatprogramma's. Maar we moeten niet vergeten wat ze Nederland hebben gebracht en dat lijkt me een goed voornemen bij Sven en Ireen. Sven is een top per, die er altijd enorm voor ge traind heeft. En Ireen vind ik een kleine pitbull, met 'power' en uit straling. Zij is er altijd keihard in gegaan. Als een pitbull dus: niet loslaten. Gingen zij schaatsen, op de Olympische Spelen, dan moest je kijken. Ja, die twee zijn echt iconen voor de Nederlandse sport." Nicolien Sauerbreij ,,Ik weet nog dat ze opkwamen, in aanloop naar de Spelen van Turijn, en dat werd gezegd: op die junioren moe ten we maar eens gaan letten. Sven kwam met ongelooflijk veel bravoure bij TVM. Een groentje maar met een onwij s grote mond. Ireen was ook een vrouwtje dat er meteen stond. Dan weet je nog helemaal niet hoe groot ze zouden worden. En wat ik zo bijzonder vind: ze zijn samen gekomen en ze gaan ook weer samen. Heel cool." Peter Blangé „Zelf schaatsen is niet zo mijn ding met in stabiele enkels, een slechte rug en gebrek aan techniek. Als sportliefhebber zijn het natuurlijk twee kanjers van het zuiverste water die met passie en doorzettingsver mogen geweldige prestaties hebben neergezet over een ongekend lang tijds bestek van vijfspe len. Geweldige am bassadeurs in een his torisch verankerde Ne derlandse volkssport als schaatsen." Epke Zonderland „Best bijzonder dat Sven, Ireen en ik in dezelfde maand geboren zijn. Een goede bouwmaand. Sven kwam ik al tegen op de middelbare school, al wist ik toen niet dat hij goed kon schaatsen. Later gingen wij met de turners voor krachttraining naarThialf. Daar waren alle facilitei ten. Ik vond het altijd een fijne sfeer om even buiten de turnhal omringd te worden door andere topsporters en een praatje te maken. Daarom is schaatsen een sport die ik bovenge middeld heb gevolgd. Toen Ireen goud won in Beijing, had ik diep respect. Supergaaf dat ze het nog voor elkaar krijgt. Juist omdat het contrast met mij groot was. Voor mij waren de laatste Spelen geen succes meer. En van Sven kan je hetzelfde zeggen. Al was het verwachtingspa troon al flink bijgesteld. Het is dat de Winterspelen later worden gehouden dan de Zomerspelen, anders waren we op hetzelfde moment gestopt." Marianne Timmer ,,Veel echte toppers lijken op elkaar. Dat hebben Sven en Ireen ook qua fo cus en mentaliteit. Nooit opgeven. Sven zijn grootste passie was schaat sen en hij wilde er zo lang mogelijk het maximale uithalen. Veel mensen hebben commentaar dat hij te lang is doorgegaan, maar ik vind het mooi dat een icoon als hij in het harnas is gestopt. En met zijn academy onder steunt hij ook de breedtesport. Ireen is een fantastische sport vrouw. Een prachtige carrière, waar van ze ook nog één jaar bij mij in de ploeg reed. Ik ben blij dat ze ook het geluk in haar liefdesleven heeft gevon den. Ireen kon op de belangrijke mo menten altijd iets extra's. Dat liet ze in Peking nog een keer feilloos zien." Kiki Bertens ,,Ik ben helaas nog nooit in Thialf ge weest, maar het lijkt me gaaf om een keer mee te maken, vanaf nu heb ik daar eindelijk eens tijd voor. Schaatsen is natuurlijk een an dere sport, en op een andere Olympische Spelen, dus ik ken Sven en Ireen niet per soonlijk. Maar ik heb altijd met veel bewondering en respect gekeken naar wat zij allemaal neergezet heb ben, en hoelang ze door zijn gegaan. En dat onder alle druk die zij altijd maar hadden." Willem van Hanegem ,,Ik ben niet zo van dat al lemaal achter elkaar rennen als er ergens iets goed gaat. Dat doen wij Nederlan ders graag. Maar dat mensen enthousiast zijn over Ireen Wüst, daar kan ik wel in komen. Tijdens haar laatste Spelen nog een keer zo uithalen als schaatsster, dat is pure klasse. Dat geldt natuur lijk ook voor Sven Kra mer die alles heeft gewon nen wat er te winnen viel. Zijn af scheid op de Spelen vond ik wel zonde. Kramer was zelf dan weer de eerste die zei dat het allemaal niet goed genoeg was. Dat vond ik altijd wel mooi. Die verslaggevers van de NOS die dolgraag positief wilden blijven, maar Kramer zelf die dan hard oordeelde over zijn eigen presta ties. Die houding heeft hem ook zo ver gebracht, denk ik.'' Ranomi Kromowidjojo Ferry Weertman ,,Lieve Ireen en Sven, als ervarings deskundigen (of recente pensio- nado's) willen we jullie graag de tip meegeven om goed de tijd te nemen voor de periode die gaat komen. Re flecteren op jullie bizar geweldige carrière maar ook de tijd nemen voor het sociale leven. En daarna plannen maken voor jullie volgende carrière, die ongetwijfeld ook groots gaat worden! En we zijn natuur lijk altijd te vinden om te proosten op jullie succes sen én te sparren over de toekomst. Geniet!! Groe ten van Ferry Ranomi." GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Ireen, F Ireen Wüst en Sven Kra mer na het gouden WK allround in 2017. FOTO ANP - Met medewerking van: Daan Hakkenberg, Rik Spekenbrink, Lisette van der Geest, Marcel Luyckx, Mikos Gouka, Daniël Dwarswaard, Linda Derksen, Tim Reedijk en Pim Bijl. EPKEZONDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23