Wat Van Gaal zei, was pure onzin Eigenaar Oyf stapt per direct op, O Feyenoord wil in Zwolle doorsurfen op golven 18 COLUI Bijna in polonaise meldt Feyenoord zich morgen in Zwolle voor het duel met PEC. De Rotterdammers smullen van het Europese succes, dat zo onderhand hét speerpunt lijkt te worden. MN Bjoerd Mossou Het is nu een maand of vijf geleden dat Louis van Gaal het over 'Jut en Jul' had, toen in Zeist de nieuwe Conference League ter sprake kwam. ,,Je speelt gewoon tegen Jut en Jul'', zei Van Gaal, ironisch genoeg toen Oranje zelf tegen achtereenvolgens Letland, Gibraltar en Mon tenegro moest gaan spelen. Het was een grappige uitspraak, vooral door de fijn belegen woordkeuze, maar bovenal was het flagrante onzin. De Conference League is een ze gen voor het Nederlandse voetbal. Diep in maart spelen er nog vijf clubs in Europa. Iets wat niet al leen goed is voor onze positie op de coëfficiënten- lijst, maar bovenal voor de weerstand en de erva ring van voetballers die normaal alleen nog tegen PEC Zwolle en Heerenveen zouden aanmodderen. Donderdag bleek dat maar weer eens. Feyenoord schitterde in Belgrado (2-5), Vitesse kreeg klassiek Italiaanse les tegen Roma (0-1), AZ werd ouder wets genaaid bij FK Bodo/Glimt (2-1) en PSV speelde een wedstrijd die acuut heimwee opriep naar Evert 'knotsgek' ten Napel: 4-4. Daar komt nog wat anders bij. Afgelopen jaar werd de Champions League gewonnen door een club (Chelsea) die volledig is opgepompt met du bieus Russisch geld, puur als politiek instrument van een Poetin-knuffelende oligarch. Deze week stond de Qatarese voorzitter van Pa ris Saint-Germain nog te briesen en te schelden in de kleedkamer van Danny Makkelie, want zo gaan die dingen, ook op dat niveau. Je kunt honderden miljoenen in een voetbalclub pompen ter promo tie van een fout regime, je kunt sterren kopen alsof het snoepjes zijn, maar uiteindelijk heeft de scheidsrechter het gedaan. Het laat nog maar eens zien wat de Champions League is verworden: een flitsend toneelstuk van weergaloos voetbal, vanuit de coulissen gespeeld door megalomane poppenspe lers, de sport verkrachtend voor eigen gewin. Dat maakt het des te knapper hoe Ajax zich tus sen die elite heeft ge wurmd, laat dat helder zijn. Maar het dwingt ons - Ne derlandse clubs - ook tot een andere blik op het in ternationale topvoetbal. Laat de elite vooral lekker de elite blijven, met hun miljardairs en hun Super League, met hun oliegeld en hun mega-schulden. Financieel zal de Champions League altijd on misbaar blijven; hoe sneller we twee tickets af dwingen des te beter. Maar juist de Conference League biedt de verlokking en de charme van in ternationaal voetbal zoals het ooit was bedoeld. Van wedstrijden tegen topclubs uit alle negorijen van Europa, soms groot en soms wat kleiner. Vergeet niet dat Ajax zijn laatste Champions League won door niet alleen AC Milan en Bayern te verslaan, maar ook clubjes als Casino Salzburg, Hajduk Split en AEK Athene. Clubs die Louis van Gaal nu misschien voor 'Jut en Jul' zou verslijten, maar die samen een toneel vormden van enigszins gelijke kansen, van durven dromen, van onverge telijke avonturen in alle uithoeken van Europa. Voetbal leeft bij de gratie van hoop en verwach ting. De Conference League is zo'n beetje het beste wat het Nederlandse voetbal kon overkomen. Duel van PSV riep heimwee op naar Evert 'knotsgek' ten Napel Zilver voor Chris Vos Rentree Djokovic Natuurlijk, er is nog voldoende te winnen of verliezen in de eredivi sie voor Feyenoord. Maar nu Parti- zan Belgrado eigenlijk al op de knieën is gedwongen, na een flit sende en doelpuntrijke heenwed strijd, lijkt de Conference League zo stilletjes aan het speerpunt van de Rotterdammers te worden in het huidige seizoen. Technisch directeur Frank Arne- sen zag de marktwaarde van vooral Luis Sinisterra en Orkun Kök^ü nog maar eens stijgen en kan bijna niet wachten tot het mo ment dat die spelers zich alweer in blakende vorm aan Europa en de scouts van grote clubs tonen. Trainer Arne Slot hoopt op zijn beurt dat de wervelende prestaties buiten de landsgrenzen ervoor zorgen dat zijn spelers in de com petitiewedstrijden blijven surfen op een golf van euforie. Dat de overwinningen buiten Nederland veel energie en zelfvertrouwen blijven opleveren voor de nummer drie van de eredivisie. ,,Maar het mag duidelijk zijn dat PEC uit zondag wel een heel andere wed strijd is dan Partizan-uit'' waar schuwt Slot toch. Daar is natuurlijk niets aan gelo gen. Als is het alleen maar de be nadering. In Belgrado spraken ze over een Europese voetbalgroot macht die op bezoek was in de stad. Maar eerlijk is eerlijk, dat is een beeld gecreëerd in een tijd dat er nog televisies met zwartwit- beelden waren die Willem van Hanegem, Wim Jansen, Coen Moulijn en Rinus Israel voor het voetlicht brachten. En uiteraard de volledige campagne in 2002 toen onder Bert van Marwijk de jonge Robin van Persie ontluikte als su pertalent en met Pierre van Hooijdonk als blikvanger de club kriskras door Europa trok met de Rotterdamse zegekar. De huidige succesreeks, welis waar op de laagste trede van het Europese clubvoetbal, kwam ta melijk verrassend tot stand met een elftal met enkele zelf opge leide spelers, die wel al geruime tijd terug debuteerden én met goedkoop aangetrokken spelers die werden genegeerd door de gro- te(re) clubs. ,,Maar dit Feyenoord'', zei Queensy Menig na de afstraf fing van zijn Partizan Belgrado nog maar eens, ,,is echt goed. Ze waren zoveel beter.'' Schoolreisje Feyenoord raakt meer en meer in de ban van de Conference League, dat is inmiddels wel duidelijk. De aanhang is in alle staten nu het eindelijk weer eens na de winter stop de ploeg achterna kan reizen bij wedstrijden in Europa die er écht toe doen. Maar de spelers lij ken hetzelfde gevoel te hebben als de fans. Bijna als dolenthousiaste kinde ren op schoolreisje poseren ze met de hele groep voor én na de wed strijd, filmpjes van de traditionele stadswandelingen door de speel- stad worden massaal van hartjes voorzien. #MakingMemories noemt de media-afdeling van de club dat op de officiële kanalen, een afgeleide van reisorganisatie Sunweb dat mensen niet meer op vakantie laat gaan om lekker uit te rusten of in zee te laten dobberen, maar opeens om herinneringen voor het leven op te doen. #Crea- tingMemories. Denk nog eens aan waar wij vandaan komen. Dit is zo knap Een leegloop in de selectie. Geen ei gen stadion. Door een soort van wurgcontract weinig inkomsten uit de horeca. En, op papier, een to renhoge schuld. Zo bezien is Vitesse een onver koopbare moloch. Nu de Russische oligarch Valeri Oyf als suikeroom opstapt en de roebelkraan in Arn hem dicht wordt gedraaid, wacht de club een zware en vooral onze- kere toekomst. De trip naar Rome voor de clash met José Mourinho donderdag kan wel eens een do denmars worden in Europa. Het nieuws is hard binnengekomen bij Vitesse. Ineens valt de bodem onder de club weg, de jaarlijkse miljoenensteun van 'de Russen'. Y @SjoerdMossou ZATERDAG 12 MAART 2022 GO PARALYMPICS Snowboarder Chris Vos (24, foto) heeft evenals vier jaar geleden zilver behaald op de Para lympische Spelen. De Noord-Hollan der deed dat in 2018 in Pye- ongchang op de snow- boardcross en nu deed hij dat op de banked slalom. „Ik ging voor goud en kom met zilver terug. De Chi nees was de verrassing, ik ken hem niet eens.'' TENNIS Novak Djoko vic (34, foto) heeft beves tigd dat hij op het masters- toernooi van Monte Carlo weer in actie komt. De Ser vische num mer 2 van de wereld begint in Monaco, waar hij ook een vaste ver blijfplaats heeft, aan zijn gravelseizoen. De ongevacci neerde Djoko- vic moest deze week afzeg gen voor In dian Wells. #MakingMemories Mikos Gouka Rotterdam De spelers van Feyenoord, uit gelaten bij elkaar na de knappe zege op Partizan. foto reuters Arne Slot Vitesse staat op een kruispunt van wegen. Nu de roebels van Valeri Oyf wegvallen, komen al lerlei scenario's uit de kast. Maar een harde sanering is onont koombaar. Lex Lammers Oyf op de tribune bij Vi tesse. Een beeld dat we niet meer zul len zien voor lopig. FOTO ANP Arnhem a (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18