17 Nederland en de rest van de Europese Unie moeten zo snel mogelijk van het Russische gas af. Maar kan dat wel? ZES VRAGEN WELKE ALTERNATIEVEN ZIJN ER VOOR ONZE ENERGIEVOORZIENING? Af hankelijkheid van Russisch gas in Europa De Amerikanen en Brit ten lopen voorop in de sanctiestrijd. Zij hebben inmiddels een import verbod ingesteld voor Russische olie. Europa is minder ferm. Logisch, want onze afhanke lijkheid van Russische energie is veel groter. Nederland is bijvoorbeeld al voor 15 procent van zijn gasinvoer af hankelijk van Rusland. Voor heel de EU gaat het om meer dan 40 procent. Die afhankelijkheid moet zo snel mogelijk verdwijnen. De Europese Commissie wil de import van Rus sisch gas dit jaar al met twee derde verminderen. Daarvoor zijn drie mo gelijke oplossingen: gas elders van daan halen, alternatieve energie bronnen gebruiken en besparen op het gasverbruik. Maar alternatieven zijn duur en helpen maar deels. Ja, maar dat betekent wel dat we meer gas moeten gaan winnen in Groningen. Dat is de enige produc tielocatie die direct voldoende gas kan leveren. De Groningers gaven al aan dat eventueel te accepteren als het om een noodsituatie gaat. Maar het Staatstoezicht op de Mijnen waarschuwde al voor een toenemend risico op aardbevingen. Ook de poli tiek is huiverig. Alleen als de gasleve ring aan huishoudens in gevaar komt, zal er serieus naar heropening van Groningen worden gekeken, is de verwachting. Een binnenlandse oplossing voor de wat langere termijn is het verhogen van de productie van de kleine gasvelden, veelal in de Noordzee. ,,We kunnen niet zomaar de productie op voeren, maar we kunnen wel actie ondernemen om binnen nu en twee jaar meer te produceren. Het gaat dan om zo'n 6 miljard kuub extra'', zegt Menno Snel, voorzitter van No- gepa, de club van olie- en gasbedrijven in Nederland. Ook op de middellange en lange termijn ziet Snel mogelijkheden om minder afhankelijk te worden van Russisch gas. Dan moet de overheid wel sneller met ver gunningen afkomen. ,,We schatten dat we in totaal zo'n 80 miljard kuub extra kunnen win nen over een periode van tien jaar.'' Daarmee wordt het wegvallen van het Russische gas wel gecompen seerd. Een andere mogelijkheid is om gas uit andere landen dan Rusland te gaan importeren. Maar dat is niet eenvoudig, denkt Hans van Cleef, energiedeskundige bij ABN Amro. ,,Grote gasproducenten als Noorwe gen en Qatar draaien al op volle toe ren.'' En de concurrentie is groot. ,,Ook onder meer Korea en China ge bruiken veel gas. Daar moeten we dan tegen opbieden'', verwacht Van Cleef. En dan zullen de toch al hoge kosten nog verder oplopen. En uit breiding van de capaciteit van lng duurt bovendien jaren. ■A 'Elk nadeel heb zijn voordeel', hoor je kolenproducenten al denken. Tot voor kort zaten kolen in het verdom hoekje als het om stroomproductie ging. Maar nu zijn kolencentrales een snel inzetbaar alternatief. ,,Dan moe ten de vier kolencentrales in Neder land wel openblijven en op vol ver mogen gaan draaien'', zegt Van Cleef. Al zijn kolen geen afdoende vervan ging. Bovendien zijn kolen duur en stoten de centrales veel CO2 uit. Maar op de korte termijn is het zeker een manier om de afhankelijkheid van Russisch gas te verminderen. Kernenergie is ook een optie. Duits land heeft net wat kerncentrales in de mottenballen gedaan en België overweegt de voortijdige sluiting van twee kerncentrales. Maar ook hier geldt: het is niet voldoende om te compenseren. Een nieuwe centrale bouwen duurt jaren en jaren, dus ook op de wat langere termijn speelt kernenergie een bescheiden rol. Energie Nederland, de club van ener giebedrijven, ziet wel heil in ver snelde verduurzaming van de energievoorziening. ,,De urgen tie wordt alsmaar groter om duurzame elektriciteitspro ductie, zoals zonne- en windenergie, te versnel len'', zegt een woord voerder. Maar ook dit is geen oplossing voor de korte termijn. Een nieuw wind- of zon- nepark stamp je niet even uit de grond. En er speelt nog het probleem van op slag. Als het hard waait en de zon schijnt, heb je een overschot aan stroom, in wind stille winternachten kom je elektriciteit tekort. Het idee is om overtollige stroom te gebruiken om water stof te maken. Die wa terstof kan weer omge zet worden in stroom als er behoefte is aan meer stroom. Maar het duurt nog jaren voor het zover is. Besparen. ,,Op korte termijn kunnen we allemaal stappen zetten door minder energie te verbruiken'', zegt de woordvoerder van Energie Neder land. De thermostaat omlaag en kort douchen dus. Maar energie besparen kan ook op een comfortabelere ma nier. „Isolatie van de woning is es sentieel om energie te kunnen be sparen. Het is daarom belangrijk dat er hulp komt voor huurders die af hankelijk zijn van hun huisbaas of zelf onvoldoende financiële midde len hebben om hun woning te isole ren'', aldus Energie Nederland. Ook de Europese Commissie en het inter nationaal energieagentschap zien de noodzaak van besparing in. GO ZATERDAG 12 MAART 2022 Finland Duitsland Polen Frankrijk Roemenië Nigeria Algerije Qatar Egypte Kan Nederland het Russische gas vervangen? Kan het buitenland redding brengen? We zijn niet zomaar van Russisch gas af Peet Vogels Rotterdam Dan maar kolen? Aandeel Russisch gas in totaal afgenomen gas Noor- Exporterende -v Wegen landen Gaspijpleidingen Russisch ...Gestopt —►Andere --■In aanbouw Hoeveelheid geëxporteerd gas in miljarden kubieke meters En extra kernenergie? Meer windmolens en zonneparken? Wat kunnen we dan nog doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17