Dat iedereen boven de 45 is uitgerangeerd, is een lp die blijft hangen y O Volledige terugkeer naar kantoor is zeer impopulair c Amerikanen en Aziaten mijden 14 COLUMN Anne-Marije Buckens Deze week was het weer raak. In een nieuwsbericht over de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt, wer den werkgevers ervan beticht dat zij te kieskeurig zijn bij het aanne men van personeel. De geïnter viewde onderzoekers waren het met elkaar eens: werkgevers heb ben vooroordelen over oudere werkzoekenden. Ik vraag me altijd af van wanneer die onderzoeken dateren en of er bij het doen van dat onderzoek wel af en toe even door het raam naar buiten is geke ken. De praktijk laat namelijk een ander beeld zien. dat lukt) steekt een dergelijk be richt zo nu en dan de kop op. Als een langspeelplaat die blijft han gen, wordt herhaald dat iedereen boven de 45 in de ogen van werkgevers is uitgerangeerd. Het lijstje met vooroordelen die werk gevers zouden hebben, is verwor den tot een bloemlezing van on derzoekers en journalisten. Uit de mond van werkgevers hoor ik ze nauwelijks. Willen we met z'n allen eigen lijk wel dat 50-plussers meedoen op de arbeidsmarkt? Want als we willen dat iets verandert, wat voor zin heeft het dan om te blijven herhalen wat we niét willen? Wie precies is daar bij gebaat? Alsof werkgevers door dit soort berich ten denken: 'Ja enig, doe mij zo'n uitgerangeerde 50-plusser'. Je zou ze nog op ideeën brengen. Dat een twintiger makkelijker een nieuwe baan vindt dan een vijftiger, is een feit. Maar laten we eerlijk zijn waarom dit zo is. Het beeld dat de 50-plusser zijn beste tijd heeft gehad, stamt uit de tijd dat de VUT-regeling het mogelijk maakte om soms al op je 55ste te stoppen met werken. Het afschaf fen van de VUT-regeling en het verhogen van de pensioenleeftijd hebben de 50-plusser uit de herfst van zijn carrière gehaald. Hoe zonnig die carrière vervol gens verloopt, hangt ook van de 50-plusser zelf af. Want in een ra zendsnel veranderende arbeids markt is blijven leren en meebe- wegen het devies. Bij elke sollicita tie moet je je afvragen hoe het met je concurrentiepositie is gesteld. Het grootste probleem van de 50-plusser die langere tijd aan de kant staat, is niet de leeftijd, maar de mismatch met de arbeidsmarkt. Op dit moment sluit het aanbod van werkzoekenden al onvol doende aan bij de vraag van werk gevers en dat zal de komende jaren verergeren. Ook zichtbaarheid en vindbaar heid spelen een rol. Waar de mondige millennial zijn net werk laat weten dat hij beschik baar is, is de bescheiden vijftiger doorgaans moeilijker te vin den voor werkgevers. Wie het moet hebben van een sollicitatie op een vacature, bereikt min der werkgevers dan wie het ruime Willen we met z'n allen eigenlijk wel dat 50-plussers ook gewoon meedoen? sop kiest en zichzelf zichtbaar maakt. Er zit veel ervaring, kennis en kunde in totale anonimiteit thuis op de bank. En in de kaarten bakken van gemeentes en UWV die soms geen idee hebben wie hun cliënten zijn. Ten slotte is er werk aan de win kel voor de politiek. De bescher ming van werknemers bij ziekte en ontslag maakt het voor veel werkgevers onbetaalbaar om kan sen te bieden aan sollicitanten die minder voor de hand liggen. Met dat in het achterhoofd, kiezen werkgevers voor de veiligste op tie. Dat is geen vooroordeel, maar een zakelijk besluit. Just Eat Takeaway Koers explo deert op overna megerucht. Hal Trust ING OORLOG OEKRAÏNE Vanwege de oorlog in Oekraïne cancelen Amerikanen reizen naar Europa, Aziaten reizen nog helemaal niet en Nederlanders zullen vanwege de prijsstijgingen voorzichtig worden. Net nu de reisbranche weer wat opkrabbelt. Het was een droomreis. De Amerikaanse ver zekeringsman Romeo Raabe zou in juni vanuit Chicago naar Amsterdam reizen, de stad ver kennen en vervolgens op een cruiseschip stappen richting de Noorse fjorden. Maar hij heeft de reis afgeblazen. 'Vanwege de oorlog', reageert hij per mail. 'Europa levert nu wapens aan Oekraïne en dat zou wel eens tot vergelding kunnen leiden. Het is niet aantrekkelijk om nu op een schip te zitten op de Noordzee en Oostzee, zo dicht bij Rusland.' Twee weken voordat het toeris tenseizoen traditioneel met de opening van de Keukenhof begint, gooit de oorlogszucht van Vladi mir Poetin roet in het eten. ,,Ame- rikanen kijken toch anders naar de wereld'', zegt hotelier Remco Groenhuijzen, voorzitter van het Luxehoteloverleg. ,,Dit wordt ge zien als oorlog in Europa en daar reis je dan niet naartoe. Wij zullen dat als luxehotels snel merken; voor ons zijn Amerikanen de be langrijkste doelgroep.'' Buurlanden In 2019 kwamen 1,5 miljoen Ame rikanen en 1,4 miljoen bezoekers uit Azië naar Nederland. De 200.000 Russen die ons land toen bezochten, zullen vanwege sanc ties zeker wegblijven. En het is on zeker wat toeristen uit buurlanden en de rest van Europa doen nu de reisprijzen vanwege de snel duur der wordende benzine en kerosine rap stijgen. De oorlog is nog te jong om al tastbaar te zijn in de boekingen. ,,We hebben na corona best veel boekingen staan'', zegt Groenhuij zen. „Maar onrust en onzekerheid Als bedrijven werknemers ver plichten weer de hele werkweek naar kantoor te komen, dan gaat een op de drie werknemers op zoek naar een andere baan. Dat is een van de uitkomsten van de Monitor Hybride Werken van tele- combedrijf KPN. Daarnaast wil 85 procent van de werknemers zelf kunnen bepalen op welke dagen ze naar kantoor komen. Haast 40 pro cent vindt het momenteel nog niet nodig om alweer naar kantoor te gaan, maar voelt zich hiertoe ge dwongen omdat collega's wel gaan. Vrijwel alle werknemers geven aan een goede balans te hebben ge vonden tussen werken vanuit huis en werken op kantoor. Een kwart van de werknemers denkt dat hy bride werken, dus deels thuis en deels op kantoor, op den duur geen blijvertje is. De rest is er inmiddels van overtuigd dat dit wel zo is. Voor mensen die weer een deel van de week naar kantoor gaan, zijn dinsdag en donderdag de populair ste dagen. Bijna de helft van de werknemers kiest voor die dagen. Een op de zes werknemers bepaalt elke week opnieuw welke dagen die op kantoor werkt. ZATERDAG 12 MAART 2022 GO Y @annemarije50 In de elf jaar dat ik 50-plussers aan een nieuwe baan help (en ja, c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. O Beddenfabrikant verwacht goed jaar. Aandeelhouders niet blij met over namebod op Boskalis. Beleggers onze ker over bloot stelling bank aan Rusland. o Oorlog is nieuwe klap voor toerisme Herman Stil Amsterdam ROTTERDAM - ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14