Kinderboerderij in het zonnetje 13 c Onderwijsminister ziet kioof tussen wetenschap en samenleving groeien De politiek moet in tijden van desinformatie en fake science' pal staan voor de feiten. Daarmee hoopt minister - en voormalig topwetenschapper - Robbert Dijkgraaf de kloof tussen wetenschap en samenleving te dichten. Leiden Voor een wetenschapper zijn fei ten heilig, maar daarbuiten is er steeds minder respect voor, con stateert minister van Onderwijs Robbert Dijkgraaf. Dat is wennen. ,,Als we al die destructieve en inti miderende krachten willen keren, neem het dan op voor de feiten." Wetenschap, zegt Dijkgraaf, zit letterlijk in onze binnenzak (mo biele telefoon) en onze bloedsom loop (als je ooit een vaccinatie hebt gehad). Maar toch ziet de nieuwe minister van Onderwijs de kloof tussen samenleving en weten schap groeien, zei hij gisteren bij de Universiteit Leiden in zijn eer ste speech als minister. Het meest zichtbaar werd dat in de coronapandemie, toen de wetenschap er in recordtempo in slaagde om een vaccin te ontwik kelen. ,,Een heroïsche prestatie, vind ik." Maar 'een kleine minder heid' keek anders aan tegen 'de zelfde werkelijkheid'. ,,Feiten wer den in twijfel getrokken. De bren gers van die feiten bedreigd. Het vaccin bestempeld als onbetrouw- baar, een vergif, een chip die je kon aansturen, onderdeel van een we reldwijd complot." Dijkgraaf maakt zich 'grote zor gen' dat een deel van de samenle ving 'zelfs waar het leven of dood betreft' niet naar de wetenschap wil luisteren. ,,Er zijn momenten dat kennis op de deur klopt, maar mensen liever niet opendoen." Krachten De politiek, vindt hij, moet probe ren 'de toenemende afstand' tus sen wetenschap en de samenle ving te verkleinen. Nu krijgen we tenschappers 'hatemail', worden gedreigd met 'tribunalen en erger'. Dijkgraaf noemde de naam van Forum voor Democratie, de partij die tribunalen introduceerde in de Tweede Kamer, niet bij naam. Wel zegt hij dat de bedreigingen niet alleen 'in de donkerste krochten van het internet' worden geuit, maar ook 'in het hart van onze de mocratie'. ,,,Er zitten collega's hier in de zaal die persoonlijk worden bedreigd", zegt Dijkgraaf met een blik in de volle collegezaal. Eén van hen is de Belgische topviro- loog Marc van Ranst, die al ander- Miner Universiteit Leiden half jaar onder politiebescherming leeft. ,,Dat is niet aangenaam", zegt Van Ranst na afloop van Dijk- graafs toespraak tijdens een panel- gesprek, waarbij ook meteoroloog Gerrit Hiemstra en de Leidse hoogleraren Ineke Sluiter en Io- Er zijn momenten dat kennis op de deur kiopt, maar mensen iiever niet opendoen nica Smeets aanschuiven. De 11-ja- rige zoon van Van Ranst wilde be roemd worden als YouTube-ster, maar wil nu 'juist zo onzichtbaar mogelijk' zijn. Thuis durft hij door de dreigementen aan het adres van zijn vader de deur niet meer open te doen. Eén van de problemen, analy seert Van Ranst, is dat 'het concept van voortschrijdend inzicht bij heel veel mensen gewoon afwezig is'. Hij noemt een voorbeeld, weer uit de coronacrisis. Toen die uit brak, keken virologen naar de uitbraak van het vergelijkbare Sars-virus begin deze eeuw, die twaalf weken duurde. Ook een normale wintergriepepidemie duurt twaalf weken. Dus daar gin gen de wetenschappers van uit, dat was wat zij kenden. ,,Maar twee jaar later blijkt het twaalf keer twaalf weken te heb ben geduurd. Dan word je afge maakt: je was fout, je bent een domme viroloog. Maar we baseer den ons op de kennis die we toen hadden." Meteoroloog Gerrit Hiemstra, die op Twitter vaak de strijd aan gaat met klimaatsceptici, herkent het gebrek aan voortschrijdend inzicht. ,,Vroeger was ik een auto liefhebber, een echte petrolhead. Nu rij ik al vijf jaar in een elektri sche auto." Practice what you preach, noemt hij dat. Maar veel mensen accepteren het niet. Voortschrijdend inzicht In de politiek is voortschrijdend inzicht niet altijd makkelijk. ,,Als je als politicus van gedachten ver andert, wordt dat je nog jaren na gedragen", stelt viroloog Van Ranst. Dijkgraaf wil juist wél ruimte bieden voor voortschrijdend in zicht, zegt hij na afloop van zijn lezing en het panelgesprek. ,,Ik vind dat bij nieuw elan ook hoort dat je eerlijk moet zijn. Dat je moet durven aangeven wat je niet weet. In die ruimte vind je oplossingen." GO ZATERDAG 12 MAART 2022 BILTHOVEN FOTOS BRUNOPRESS, ANP De medewerkers van kinderboerderij De Schaapskooi in Bilthoven kregen gisteren hulp van prinses Beatrix. De kinderboerderij is on derdeel van zorginstelling Reinaerde, waar de dagelijkse werkzaam heden worden verricht door mensen met een verstandelijke beper king. De moeder van koning Willem-Alexander deed mee aan de ac tie NLdoet van het Oranje Fonds, waarbij vrijwilligers in het hele land de handen uit de mouwen steken. Dijkgraaf breekt lans voor de feiten Hanneke Keultjes Minister van Onderwijs, Robbert Dijkgraaf, spreekt op de universi teit van Leiden. ,,Coronavaccin heroïsche prestatie.'' foto peter franken - Robbert Dijkgraaf, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13