'De arts stak zijn hoofd door de gordijnen: Harry, het is toch kanker, en het is ongeneeslijk' het als een formaliteit zagen. We hebben twee kinderen: Gila, die drie zonen heeft. En Daan, die in Los Angeles woont en een dochter heeft die net één is geworden. En dan is er Yvonne, natuurlijk. We leiden een dynamisch leven, reizen veel en doen veel samen.' Wat hoop je dat je je kinderen en je kleinkinderen hebt mee gegeven? 'Zorg goed voor je omgeving, lees de krant, verbeter de wereld zoveel je kunt. Vergeet vooral niet de dag te plukken en stort je niet in een baan die je klote vindt, omdat je later rijk wilt zijn. En verder erven ze vooral een hoop Harry-kistjes.' 'Nadat ze een gruwelijke oorlog hadden over leefd. Mijn vader Max verloor zijn vrouw en baby in Auschwitz, mijn moeder Bertine haar partner Harry. Het is een wonder dat ze erin zijn geslaagd drie jaar na de oorlog een nieuw leven te beginnen en mijn broer Micha en mij ook nog harmonieus op te voeden. Er werd wel over de oorlog gesproken thuis, maar zodra het te diep ging zei mijn vader: ik ga even een eitje bakken. In 2002, heb ik mijn vader mee genomen op een treinreis van Johannesburg naar Kaapstad. Vier dagen onder elkaar. Daar sprak hij voor het eerst over de details van de oorlog. Ik heb het gefilmd. Het leerde me over de bovenmenselijke kracht om dit soort dingen te kunnen overleven zonder gek te worden.' 'We luisterden iedere dag naar het nieuws, lazen van jongs af aan de krant. Verbeter de wereld, begin bij jezelf, was hun motto. Ze leerden ons ook dat kritisch praten over Israël natuurlijk niet hetzelfde is als antisemitisme. Dat neemt niet iedereen me in dank af.' Hoe kijk je naar de komende tijd? Zijn er dingen die je nog wilt doen? 'Nee. Of nou ja, ik wil nog leven. Carpe diem. Met Yvonne, familie, vrienden. Toen ik anderhalf jaar geleden mijn zoon vertelde dat ik ziek ben, vroeg hij: heb je een bucketlist? Maar ik heb mijn hele leven al gedaan wat ik wilde. Als ik naar Japan wilde, ging ik naar Japan. En als ik iets wilde maken, maakte ik het. Dat is een voordeel van geld hebben.' 'A Whiter Shade of Pale van Procol Harum. Ik krijg kippenvel van dat nummer, en het past nu het best bij mijn gevoel. Een prachtige combinatie van klassiek en pop.' EEN PAAR UUR na het interview mailt De Winter. 'Nou, alsof de duvel ermee speelt, dit bericht komt nu binnen: Procol Harum- voorman Gary Brooker (76) over leden aan kanker. Typed with one finger on my iPhone - Harry.' MEZZA 33 Jouw ouders werden 92 en 94. Jullie waren een links gezin. Kreeg je dat politieke en maatschappelijke engagement mee van je ouders? Als dit interview voor Wintertijd was geweest, met welk nummer zouden we dan afsluiten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 113