Gedwongen uitkoop van boeren is 'echt niet uit te sluiten' Studie: Wereldwijd drie keer zoveel coronadoden dan in officiële cijfers c Minister: Vriendelijke methode niet genoeg 10 Waar het kabinet eerder nog sprak van 'op het boerenerf het gesprek aangaan', klinkt nu een heel andere toon. De nieuwe minister Christianne van der Wal (Natuur en Stik stof) sluit verplichte uitkoop van boeren niet meer uit. Marcia Nieuwenhuis Den Haag In het regeerakkoord stond het er nog vriendelijk. 'We gaan op het boerenerf het gesprek aan om sa men te zoeken naar de mogelijk heden', liet het kabinet half de cember optekenen. Als Van der Wal donderdag in een debat met de Tweede Kamer wordt gevraagd wat ze eigenlijk met dat zinnetje bedoelt, zegt zij dat het zeker zwaar is voor boeren die van generatie op generatie een bedrijf runnen, die door willen gaan met hun bedrijf. Maar zo be nadrukt zij ook: ,,Ik wil het eerlijke verhaal vertellen. En dat is dat dit niet in elk gebied haalbaar is.'' Het kabinet wil zoveel mogelijk boeren stimuleren vrijwillig mee te werken aan de vermindering van stikstofuitstoot. Maar inmid dels klinken ook zwaardere be woordingen, zoals 'onteigening' en 'niet ontkomen' aan gedwon gen verkoop. De nieuwe VVD-bewindsper- soon slaat een hardere toon aan. De minister voor Natuur en Stik stof verwacht dat in meerdere ge vallen niet is te ontkomen aan ver plichte uitkoop. ,,Het is een laatste redmiddel, maar het is tegelijker tijd een realiteit dat we het niet al tijd kunnen vermijden. Ik kan het echt niet uitsluiten", zo erkent ze. De liberale politica wil in 2022 en 2023 werken met een belo ningssysteem. Hoe sneller je be sluit te stoppen, hoe hoger de ver goeding. Na die periode wordt het minder vriendelijk. ,,Het eerlijke verhaal is wel, dat je niet aan ontei gening ontkomt, als de vrijwillig heid er dan niet is." Binnen enkele weken stuurt zij een plan naar de Kamer, waarin staat hoe zij het stikstofprobleem het hoofd wil bieden. Mogelijk gaat zij daarvoor gluren bij de bu ren. De Vlaamse regering heeft twee weken geleden verklaard dat de meest vervuilende veehoude rijen in 2025 dicht moeten. Dat gaat daar om zestig bedrijven. Ruim honderd andere veehoude- Het eerlijke verhaal is dat je niet ontkomt aan onteigening, als de vrijwilligheid mist rijen moeten hun stikstofuitstoot fors verminderen. Zowel in Ne derland als in Vlaanderen is stik stof een groot probleem, na een uitspraak van de rechter die de staat verplicht de uitstoot fors te verminderen. Alleen gaat het in Nederland om een veelvoud van het aantal boeren in Vlaanderen. Vergunningen In september suggereerde de landsadvocaat dat de overheid ver gunningen moet afpakken van boeren die veel stikstof uitstoten in de buurt van natuurgebieden. Dat stond te lezen in een advies aan het ministerie van Landbouw. Bij het intrekken van een ver gunning moet een veehouder vrij wel direct stoppen met boeren. Daarmee gaat die maatregel veel verder dan onteigening, waarbij het nog jaren kan duren tot een boerderij is opgedoekt. Volgens landsadvocaat Hans Besselink 'zal onteigening niet tot een snel resultaat kunnen leiden', maar 'intrekking van vergunnin gen kan dat wél.' Dat is drie keer zoveel als de krap 6 miljoen officieel geregistreerde sterfgevallen. Onderzoekers becijferden de oversterfte in de wereld sinds de uitbraak van het coronavirus be gin 2020. Tot en met eind decem ber 2021 stierven 18,2 miljoen men sen méér dan onder normale om- standigheden viel te verwachten, concludeert een groep weten schappers in een studie die giste ren in medisch vakblad The Lan cet is gepubliceerd. De oversterfte geeft een betere schatting van het daadwerkelijke aantal coronaslachtoffers dan het aantal geregistreerde coronado- den, beaamt het CBS. Zo bedroeg de oversterfte in december in Ne derland 4300 personen, ruim drie keer zoveel als de 1355 bij het RIVM geregistreerde sterfgevallen door corona. ,,Het RIVM baseert zich op meldingen van sterfgevallen door de GGD", zegt een CBS-onderzoe- ker. „Daarbij gaat het om mensen die een postieve uitslag hadden na een PCR-test bij de GGD én van wie het overlijden door een arts ook aan de GGD wordt gemeld. Maar dat melden is niet verplicht." Gemiddeld was er wereldwijd een oversterfte door corona van 120 op de 100.000 mensen, volgens de nieuwe studie. In 21 landen kwam de oversterfte tijdens de pandemie zelfs boven de 300 do den per 100.000 inwoners uit. In Nederland (45.500 coronadoden) ging het naar verhouding om 140 op de 100.000 mensen. - Annemieke van Dongen NAAR DE STEMBUS GEMEENTERAAD 'Een betaalbaar huis' staat bovenaan het wensenlijstje van kiezers deze gemeente raadsverkiezingen. Minister Hugo de Jonge moet dat regelen, maar een snelle oplossing is er niet. ij de eerste werk bezoeken die Hugo de Jonge als minister voor Volkshuisvesting aflegde, kreeg hij al meermaals bouwvakkerslaarzen met het hippe patroon van zijn schoenen erop. De grap is al na twee maan den wat belegen. Maar het is voor iedereen dan ook nog een beetje wennen om hem in deze nieuwe rol te zien. Ook voor hemzelf. ,,De coronacrisis was heel heftig voor iedereen, maar zeker ook voor mij en mijn gezin'', blikt hij terug. De beelden van de politiepost voor de deur van De Jonges huis zijn slechts een glimp die de buiten wacht te zien kreeg van alle be dreigingen aan zijn adres als coro naminister. ,,Het is gezond dat ik iets anders ben gaan doen.'' ,,Het was wennen, maar ik kan niet nog half met mijn vorige por tefeuille bezig zijn.'' ,,Nee. Ik schreef die brief vorig jaar toen ik nog minister van Volksge zondheid was in het kader van hoor- en wederhoor, zoals het bij een onderzoek hoort. Inmiddels is er een nieuwe minister van Volks gezondheid en ik ben niet zijn woordvoerder. Doordat het rap port verscheen na het aantreden van het nieuwe kabinet, leek het alsofik nu nog iets kwijt wilde. Dat is niet zo. Ik hecht er wel aan verantwoording af te leggen. Ik zie er naar uit dat straks te doen bij de parlementaire enquête. Overigens zie ik wel parallellen met mijn vorige baan.'' Welke? ,,Bij het oplossen van de woning nood lopen we deels tegen het zelfde probleem aan als bij de aan pak van de coronacrisis: het ont breekt aan centrale regie. We heb ben te lang geloofd dat alleen de markt het zou oplossen. En dat de optelsom van alle besluiten van gemeenten om huizen te bouwen vanzelf de oplossing was voor de landelijke behoefte aan voldoende betaalbare huizen. Er is nu een enorm tekort van bijna 300.000 woningen.'' ,,Doordat er geen landelijke regie was. Projectontwikkelaars bou wen het liefst voor hogere inko mens, want daar kun je meer aan verdienen. Schaarste versterkte dat effect, want ook gemeenten kon den hun grond voor hogere prij zen verkopen. Lagere inkomens kwamen zo in de knel. Maar als gewone mensen geen woning meer kunnen betalen, hebben we echt iets niet goed gedaan. Dus moeten we én meer gaan bouwen én iets doen aan de huurmarkt. Wie geen sociale huurwoning heeft, betaalt in de vrije huur sector al snel de hoofdprijs. Ik wil ook in de middenhuur mensen beschermen tegen te hoge huren. Door normen te stellen aan de huurprijs, net als in de sociale huur. Die wet moet in 2024 van kracht zijn.'' ,,We gaan tot 2030 100.000 wonin gen per jaar bouwen. Met provin cies, gemeenten en woningcorpo raties spreken we af dat twee derde van de nieuwbouw betaalbaar moet zijn. En met gemeenten dat 30 procent van de woningvoorraad sociale woningbouw wordt. Per provincie bepalen we hoeveel er gebouwd moet worden.'' We hebben te lang geloofd dat alleen de markt het zou oplossen ,,Misschien zijn extra wetten no dig. Dat bereiden we ook voor. Maar de langzaamste weg naar een oplossing is wetgeving. De snelste is gewoon doen wat er van de overheid verwacht mag worden. Ik mag aannemen dat het niet nodig is om gemeenten te dwingen voor 30 procent sociale woningbouw te zorgen.'' ,,Niet voor niets staat de woning nood bij mensen op één als hun wordt gevraagd naar hun grootste zorgen. Linksom of rechtsom moeten die 900.000 woningen er komen, waarvan twee derde be taalbaar voor gewone mensen. Maar het probleem is natuurlijk wel weerbarstig, anders was het allang opgelost.'' ,,Zonder ambitie gaan we er niet komen. Het is onze taak en de am bitie moet omhoog.'' ,,Ik beloof ook niet dat het dit jaar ZATERDAG 12 MAART 2022 GO - Christianne van der Wal, minister Ministers Henk Staghouwer van Landbouw (links) en Christi anne van der Wal (rechts) bij een werkbezoek in januari. foto anp LONDEN Het coronavirus heeft waar schijnlijk veel meer slachtoffers gemaakt dan tot nu toe werd gedacht. Wereldwijd zijn meer dan 18 miljoen mensen gestor ven aan Covid-19, concludeert een nieuwe studie. Hans van Soest Den Haag Bijt u nu op uw tong als in het ka binet over corona wordt gespro ken en u er niet meer over gaat? In uw reactie op het OVV-rapport over de corona-aanpak klonk mis kenning door. Van alle nieuwbouw is slechts 43 procent betaalbaar voor men sen met een minder hoog inko men. Hoe kan dat? Hoe zorgt u voor meer betaalbare huizen? Maar kunt u dat afdwingen? Ge meenten lokken graag hogere inkomens. Bij de corona-aanpak beloofde u soms meer dan u kon waarmaken. Is dat ook een parallel? Gemeenten noemen zoveel nieuwe huizen te ambitieus. Volgens de planbureaus gaan we die 100.000 huizen in 2022 al niet halen door een tekort aan werklui en materialen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10