Wat zeg ik als iemand gemeen doet over mijn huisdieren? Hoe maak ik duidelijk dat ze van haar verlof moet gaan genieten? I ZOALS VEEL MENSEN heb ik (vrouw) een aantal huisdieren. Nu zorg ik voor een bepaald type dier (cavia) dat een bepaald type mens (man) kennelijk zó lachwekkend vindt dat hij er opmer kingen over meent te moeten maken in de trant van: 'Wist je dat ze die in Peru op de barbecue leggen?' Of, als ik vertel over een dierenartsbezoek: 'Zijn die beesten nou nog niet dood?' Ben ik overgevoelig als dit soort opmerkingen mij kwetst? En waarom zeggen mensen zulke dingen? MET EEN VRIEND KWAM IK VROEGER regelmatig in een café. Aan de stamtafel zat iemand die mijn vriend steeds begon af te katten: 'Hé klojo, hoe is het met dat lelijke meissie van je?' Of: 'Daar is de onze armoedzaaier, werk je nog steeds op dat suffe kantoor, beste jongen?' Op zeker ogenblik vroeg ik mijn vriend: 'Waarom pik je dat toch? Geef die kerel eens lik op stuk.' Zijn antwoord vergeet ik nooit: 'Waarom zou ik me tot zijn niveau verlagen?' Natuurlijk kunt u ook wel leuk gaan wezen: 'Ik leg liever jou op de barbecue.' Of: 'Moet je niet terug naar je verzorgingshuis?' Maar waarom zou u? Niet uw stijl, lijkt me. Niet uw niveau. Goed, u had twee vragen. Ben ik overgevoelig? Nee, dat bent u niet. Dat soort opmerkingen is heel vervelend. Ten slotte: waarom zeggen mensen zulke dingen? Geloof me, ze hebben niet de opzet u te kwetsen. Dat het kwetsend is, hebben ze niet eens in de gaten. Ze zijn niet gemeen, ze zijn vaak de eerste om u te helpen met het sjouwen van een zware koffer, ze zijn lief voor de kinderen. Maar ze zijn erg dom. IK WERK BIJ een klein bedrijf in een team van fijne collega's. Nu een van mijn collega's met zwangerschaps verlof is, blijft zij zich vanaf de zijlijn bemoeien met ons werk. Ze pakt zelfs zonder overleg taken op in de veronderstelling dat ze ons een last van de schouders neemt. Hoe maak ik haar, zonder haar te kwetsen, duidelijk dat ze vooral van haar verlof moet gaan genieten? NATUURLIJK WIL IK IETS voor u bedenken. Bijvoorbeeld: 'Lieve Ankie, we voelen ons schuldig dat je nog steeds mee helpt hier. Superlief natuurlijk. Maar het geeft ons een beetje het gevoel dat we tekortschieten en we redden het gelukkig best. Dus geniet jij maar van de baby, wat een wolk is dat kind, dan houden wij de boel hier overeind tot je terug bent.' Andere mogelijkheid: 'Dag Ankie, heel fijn dat je nog meehelpt. Maar je weet hoe het is op de zaak: iedere dag is weer anders. Dus het houdt erg op je steeds bij te praten. Laat ons de vinger hier maar aan de pols houden. Huilt de baby 's nachts nog steeds zo veel? Sterkte hoor!' Laatste mogelijkheid: 'Ankie, we weten dat je altijd het naadje van de kous wil weten. Maar eerlijk gezegd ergeren we ons blind aan dat regelnichten van je. Niet op werkoverleg, maar ons even vertellen hoe het moet. Stop er in 's hemelsnaam mee want het is zonder jou al druk genoeg hier. Overigens, als ik jou was zou ik met de kleine toch eens naar zuigelingenzorg gaan.' Overigens, beste inzendster, ik geloof niet dat de dame met verlof uw favoriete collega is. Dat heb ik u met mijn antwoord hopelijk duidelijk gemaakt zonder u te kwetsen. 28 -* Heb je een prangende kwestie die je Joost Prinsen wilt voorleggen? Mail dan naar joostweethet@dpgmedia.nl Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (79) al een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. z> I LU I cc I co

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 108