GERT WIELINK (64) neemt afscheid als dorpsdokter van Aalten. De laatste twee jaar vroeg hij zijn mannelijke patiënten van boven de vijftig of hij ze met ontbloot bovenlijf mocht fotograferen. 'Iedereen zei meteen ja. Komt een verbaasde vrouw bij de dokter. 'Dokter, het is toch niet waar, hè? Mijn man was gisteren bij u en hij zegt dat hij door u gefotografeerd is.' Ze is hogelijk verrast dat haar man hiervoor toe stemming heeft gegeven. 'De man vond het zelfs zo leuk dat hij mij bedankte met een gedichtje. En hij stond erop dat de foto werd gepubliceerd.' Gert Wielink is dorpsdokter in Aalten. Zo noemt hij zichzelf ook: de dorpsdokter. Na 37 jaar stopt hij. Het hele dorp komt afscheid nemen. Een knikje, een kort praatje. 'Ik heb er drie dagen voor uitgetrokken om te voorkomen dat er een lint van vijftienhonderd patiënten ontstaat.' Voor de wachtenden heeft hij een verrassing in petto. In Kulturhus 't Grachthuys in Bredevoort, het vestingstadje in de Achterhoek waar hij 37 jaar geleden als waarnemend arts aan de slag kon, leidt de route door een kleine expositie. Zwart- witfoto's van patiënten. Mannen van vijftig jaar en ouder. Hij mocht ze portretteren met ontbloot bovenlijf. Foto's genomen tussen de befaamde woorden 'U mag zich weer aankleden' en het aankleden zelf. Hij vroeg: 'Mag ik u op de foto zetten?' En iedereen zei ja. Het heeft ook hem verbaasd. 'Toen ik de eerste foto's aan een professional liet zien, zei hij dat je kon zien dat er vertrouwen uit sprak, uit hun houding en hun blik. Ik denk dat dat zo is.' De verzamelde foto's komen in een boek. Wie erin staat, krijgt het cadeau. Namen en leeftijden zijn niet vermeld. 'Ik heb met ze afgesproken dat het niet te herleiden zou zijn. Behalve in het dorp dan, daar kent iedereen die koppen wel, compleet met naam en ziektebeeld.' DE CAMERA LAG AL in de spreekkamer. Gert Wielink fotogra feerde huidaandoeningen om met een dermatoloog te kunnen overleggen. Ook volgde hij een cursus fotografie. 'Ik probeerde altijd al iets betere vakantiefoto's te maken. Toen gaven mijn kinderen mij een cursus cadeau. Een van de opdrachten was: maak een portret.' Wielink waagde het erop. 'Er was wel een drempel. Het is een volstrekt onverwachte vraag natuurlijk: mag ik een foto maken van je hoofd? De eerste keer ging het gemakkelijk. De tweede ook. Ik begon er lol in te krijgen. Het is net als met postzegels: als je er een paar hebt, wil je een steeds grotere verzameling.' TOEN HIJ BEGON, werd de dorpsdokter nog tot de notabelen gerekend. 'Dat is allang niet meer het geval hoor, maar toen wij naar Aalten kwamen ging de vrouw van mijn voorganger met mijn vrouw het dorp door. Langs de bakker en de slager. Ze stelde haar voor: dit is mevrouw Wielink, haar man wordt de nieuwe dokter. Bij mijn komst gaf ik een hand aan de assistentes en zei: "Ik ben Gert Wielink." De oudere dokter verbaasde zich er toen over dat ik me met mijn voornaam voorstelde.' Geen foto's van vrouwen of jongere mannen. 'Om mezelf niet in de problemen te brengen heb ik gekozen voor een oudere groep. Vaak karakteris tieke koppen, ik ken ze al sinds ik hier huisarts ben.' Het moment is belangrijk. Het moest zonder voor bereiding. 'Ik was mij bewust van de verhouding dokter-patiënt, die mocht niet in de weg gaan zitten. Daarom vroeg ik eerst of ik een foto mocht maken en vertelde nadien dat ik door een docent was uitgedaagd portretten te maken. Het gebeurde in twintig seconden. Allemaal heel snelle foto's.' MEZZA 21 U MAG ZICH WEER AANKLEDEN' Het fotoboek Ode verschijnt in kleine oplage bij Uitgeverij Fagus in Aalten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 101