V -f ff Massale interesse voor flitstraining Oekraïens taaiondersteuner Vergeefse smeekbede van Oekraïne om luchtsteun F' 71 7 -i ft V 1 ML 77.>- 9 Biologische wapens Amerika beschuldigde gisteren Rusland ervan dat ze biologische wa pens zouden willen in zetten in Oekraïne. Die wapens zijn wereldwijd verboden. Ook Rusland heeft een verdrag hierover erkend. Volgens wapen deskundige Danny Pronk beschikt Rusland voor zo ver bekend niet over bio logische of chemische wa pens. Wel heeft het land kennis hoe gifgassen te maken en is Rusland in het verleden ook meer malen beschuldigd be trokken te zijn bij aanval len met chemische wa pens. Zo is het zenuwgas Poseidon novitsjok gebruikt bij de vergiftiging van de Russi sche oud-dubbelspion Skripal in Engeland in 2018. Dat land noemde het na onderzoek zeer waar schijnlijk dat Rusland ver antwoordelijk is voor deze vergiftiging. Toch noemt Pronk het onwaarschijn lijk dat Poetin nu derge lijke massavernietigings wapens zou gaan inzet ten. Daarmee zou hij in ternationaal nog verder in een isolement terecht kunnen komen, omdat China en India dan moge lijk ook hun handen defi nitief van Rusland aftrek ken. 11 r De TOS-1A is een thermobarische ra ketwerper die meerdere raketten tegelijk kan afvu ren. De bommen gebruiken zuurstof uit de directe omge ving om een explo sie te veroorzaken met een zeer hoge temperatuur. Het effect van de ont ploffing duurt ook langer dan bij de an dere explosies waar mee deze een ver woestend effect heeft. De zoge noemde vacuüm- bommen zijn niet illegaal, maar mo gen niet worden ge bruikt tegen mili taire doelen als ook burgers slachtoffer dreigen te worden. Het militaire voor deel dat kan worden behaald, moet in verhouding staan tot dit excessieve ge weld. De Poseidon is een kern bom om een tsunami te creëren. Deze mega-tor pedo is nog in ontwikke ling, maar is potentieel allesverwoestend voor marinehavens en kust steden. Het wapen wordt nucleair aangedreven, heeft een intercontinen taal bereik en kan een kernkop dragen van maxi maal 2 megaton, honderd keer krachtiger dan de atoombom op het Japanse Hiroshima in de Tweede Wereldoorlog. De ge dachte achter het ont- werp is om vlak voor de kust een radioactieve tsunami op te wekken, waarmee een complete stad van de kaart zou kun nen worden geveegd. Meer dan 300 mensen hebben zich aangemeld voor een spoedopleiding tot taaiondersteuner Oekraïens, na een oproep vanwege de vluchtelingenstroom vanuit het Oost-Europese land. Vorige week gaf Global Talk, marktlei der in tolkdiensten in ons land, aan op zoek te zijn naar taalondersteuners Oe- kraïens. Op dit moment telt ons land slechts zestien professionele tolken in deze taal. Taalondersteuners worden ingezet op het moment dat er geen tolk be schikbaar is, bijvoorbeeld bij Vluchte lingenWerk. Astrid van Rossum, alge meen directeur van Global Talk: ,,We zien nu dat de eerste Oekraïense vluch telingen zijn aangekomen in Nederland en dat worden er snel meer. Dit zal een enorme druk leggen op onze kleine groep tolken Oekraïens. Daarom zetten we een noodscenario in.'' Een professionele tolk heeft altijd de voorkeur, maar in deze crisissituatie is de inzet van taalondersteuners volgens de organisatie een mogelijke oplossing. Global Talk zoekt daarom met spoed mensen die de Oekraïense taal beheer sen en daarnaast ook Nederlands ofEn- gels spreken. Zij krijgen een dagtraining waarbij basisvaardigheden worden ge leerd. De taalondersteuner wordt inge zet via een telefonische- of via video verbinding. Dit is een andere functie dan een tolk: die moet de taal beheersen op een hoger niveau en heeft een com plete opleiding doorlopen. Inmiddels blijkt er massaal gehoor te zijn gegeven aan de oproep van het be drijf, dat ook werkt voor het COA en de IND. ,,Er zijn nu ruim driehonderd aan meldingen bij ons binnengekomen'', vertelt Sjoerd de Wert, marketing communicatie manager bij Global Talk. ,,Wij zijn momenteel bezig om deze mensen allemaal te woord te staan. Vandaar dat we de mogelijkheid om aan te melden voor nu stop hebben gezet.'' Hij voegt toe: ,,De trainingen vinden al binnenkort plaats, voor groepjes van tien. Dat is de ruimte die we nu hebben. We gaan alles in het werk stellen om de juiste mensen op te leiden om aan de vraag te kunnen voldoen.'' Na het volgen van de training blijven de ondersteuners begeleiding ontvan gen. Er wordt volgens De Wert bewust geen gebruik gemaakt van vrijwilligers, maar van betaalde krachten. ,,Het is niet C Taalondersteuners dienen Oekraïens te beheersen en daarbij Nederlands of Engels vrijblijvend. Een taalondersteuner moet flexibel inzetbaar zijn." Een woordvoerder van Vluchtelin genWerk is blij met het initiatief. ,,Wij zetten taalondersteuners in op de op- vanglocaties, die zitten heel snel vol. Op elke locatie zijn tolken of taalonder- steuners aanwezig voor voorlichting, bijvoorbeeld over de asielprocedure of over gezinshereniging." Volgens de zegsvrouw worden veel gesprekken in het Engels gevoerd, maar soms beheerst een vluchteling alleen Oekraïens ofRussisch. ,,Met behulp van de taalondersteuners kunnen we ook deze mensen helpen bij de eerste ge sprekken. Ze wegwijs maken.'' Voor president Volodimir Zelenski van Oekraïne is is het westen daardoor me deplichtig aan de dood van zijn burgers. Zelfs het sturen van gevechtsvliegtui gen door alleen Polen, hielden de Ver enigde Staten deze week tegen. Washington vreest een esacalatie van de oorlog in Oekraïne, waardoor de Navo in rechtstreeks conflict komt met Rusland. Dat zou kunnen leiden tot een veel grotere oorlog in Europa met uit eindelijk de inzet van kernwapens, vre zen deskundigen. De Oekraïense militair expert Mykola Beleskov van het nationele instituut voor strategische studies in Kiev vindt dat een ongeldig argument. ,,Ik begrijp de angst voor een no fly-zone niet. Als we Rusland zijn gang laten gaan in Oe kraïne, is er geen enkele reden om aan te nemen dat het zich niet ook aan de Bal- tische landen of Polen (alle vier Navo-leden, red.) zou kunnen vergrij pen.'' Met andere woorden: een conflict met Rusland is voor de Navo hoe dan ook onvermijdelijk, dus kan de alliantie maar beter nu al in actie komen. Be- leskov: ,,Het Westen moet de confron tatie met Poetin nog veel harder opzoe ken, want nu denkt hij nog steeds dat hij ermee wegkomt.'' Hij erkent het risico op nucleaire onsporing. ,,Na de invasie van Oekraïne, kun je alles verwachten van Rusland. Maar we moeten ons niet laten chante ren door Poetin.'' Beleskov pleit naast een vliegverbod voor de inzet van Patriotraketten, die inkomende aanvalsraketten uit de lucht halen door een scherm van kogels op te trekken, dat de raket vernietigt. Een verdedigend systeem dus. GO VRIJDAG 11 MAART 2022 g De vacuümbommen TOS-1A zijn niet illegaal, maar mogen niet onbe perkt worden ingezet. I De Poseidon, vernoemd naar de god van de zee, kan een allesverwoestende radio actieve tsunami opwekken. Edwin van der Aa Hengelo Oekraïne smeekt het Westen om een no fly-zone in te stellen die het land moet beschermen tegen Russi sche luchtaanvallen. Het land krijgt echter nul op het rekest. Buitenlandredactie Charkiv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9