8 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND Rusland gebruikte in Oekraïne omstreden vacuümbommen, vuurde met wereldwijd verafschuwde clustermunitie en lijkt ook verboden biologische wapens in te zetten. Wat heeft Poetin nog achter de hand? Kernwapens Clusterbommen Avangard Volgens de laatste actuele stand van januari 2021 waren er 1625 kernkoppen direct in zetbaar. Ze kunnen worden af gevuurd vanuit grote beton nen silo's op land, vanaf enorme vrachtwagens met een raketinstallatie, vanuit on derzeeboten en met bommen werpers. Kort na de invasie in Oekraïne liet Poetin kernwa pens 'op scherp' zetten. Dat betekent volgens kernwapen- deskundige Danny Pronk van instituut Clingendael dat de radioverbindingen zijn geacti veerd tussen de legerleiding en eenheden die de strategi sche afschrikkingsmacht vor men. Ook zijn commandopos ten nu bezet, maar de onder zeeboten met kernkoppen lig gen nog steeds aan de kade, en vrachtwagens staan nog in de garage. Er zijn nog twee fases te gaan voordat Poetin daad werkelijk zijn kernwapens kan inzetten. In fase 2 verplaatsen de mobiele eenheden met kernraketten zich naar strate gische plekken, in fase 1 ma ken ze zich gereed om daad werkelijk te kunnen vuren. Volgens Pronk is het nog lang niet zo ver en is het ook zeer onwaarschijnlijk dat ze wor den ingezet. De Russen heb ben een aantal scenario's in hun doctrine benoemd waar bij ze naar hun kernwapens zouden kunnen grijpen. Bij voorbeeld als door een verras singsaanval van de tegenstan der de politieke leiding en le gertop zouden worden uitge schakeld, het voortbestaan van de Russische federatie op het spel staat of ze zelf slachtoffer worden van een aanval met vernietigingswapens. Poetin beschikt over de snelste raketten ter wereld, die bovendien kunnen wor den uitgerust met een kern kop. De Avangard kan snel heden halen tot 28.000 kilo meter per uur. Daardoor is het projectiel bijna niet te onder scheppen. Om dat nog moei lijker te maken, kan de raket tijdens de vlucht van koers veranderen waardoor de baan niet is te voorspellen. Geen enkel afweersysteem kan op dit moment de Avangard stoppen, claimt Moskou. In 2019 zou het systeem succes vol zijn getest. Het goede nieuws is dat Rusland er waarschijnlijk nog niet zo veel operationeel heeft, hoog uit tien. De nucleair aangedreven ra ket Burevestnik - ook wel Skyfall genoemd door de Navo - is een superraket die in theorie oneindig kan blij ven vliegen. Het gebruikt geen brandstof, maar wordt aangedreven door een kleine kernreactor. Het idee is dat de raket daardoor niet valt te de tecteren door antiraketsyste men van Amerika. Die syste men proberen de baan van een raket te voorspellen om deze uit de lucht te kunnen schie ten, maar als het projectiel al jaren rondvliegt kan dat niet. De raket werd in 2018 aange kondigd als een van de nieuwe Russische superwapens en werd toen door het westen af gedaan als sciencefiction. In augustus 2019 bleek dat de Russen er wel degelijk mee bezig waren. Toen gebeurde een ongeluk tijdens een test in de Witte Zee, waarbij zoveel straling vrijkwam dat een na bijgelegen dorpje moest wor den ontruimd. Deze bommen worden afge schoten met een raket of af geworpen door een vlieg tuig. Na detonatie worden tot 200 kleinere bommetjes uitge strooid over een groot gebied. De bommen zijn omstreden omdat er vaak veel burger slachtoffers bij vallen. Er zijn veel blindgangers, waardoor ook veel later nog onschuldige mensen omkomen. Volgens mensenrechtenorganisaties heeft Rusland in de oorlog met Oekraïne zeker twee keer gebruik gemaakt van cluster- bommen, maar mogelijk va- ker. Meer dan honderd landen hebben het gebruik van clus- terbommen verboden. Rus land hoort daar niet bij. VRIJDAG 11 MAART 2022 GO De meest gevreesde wapens van Poetin Raymond Boere Met 6255 kernkoppen heeft Rusland het grootste arse naal ter wereld van deze massavernietigingswapens. Rusland ontwikkelde de ballistische raket RS-28 Sarmat om kernwapens af te kunnen gooien. foto anp/epa De Avangard is een hyper- sonische raket. foto ap De Burevestnik kan onein dig blijven vliegen en is niet te detecteren. foto anp/epa Omstreden clusterbom- men. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8