Ik spreek in de Kamer nu vaker uit waar de dilemma's zitten' 7 c Voetballer zou financier zijn van onderschepte partij van4000kilo cocaïne Voetballer Quincy Promes (30) wordt naast poging tot moord ook verdacht van drugshandel en deelname aan een criminele organisatie. Het zou de reden zijn dat de vijftigvoudig Oranje international door de politie werd afgeluisterd, melden bronnen aan deze krant. Oud-Ajacied Quincy Promes wordt ervan verdacht zijn neef te hebben gestoken tijdens een familiefeest eind juli 2020 in Abcoude. Bij dat steekincident liep de neeffors knie letsel op. Afgelopen dinsdag kwa men afgetapte telefoongesprekken tussen Promes en familieleden naar buiten. Het gaat om gesprekken met zijn vader en moeder, waarin de toenmalige speler van Ajax toe geeft dat hij zijn neef heeft neerge stoken. De opnames waren van vlak na de steekpartij, meldde het tv-pro- gramma Nieuwsuur. „Niemand gaat van ons pikken. Hij is vrijpostig. Hij heeft het vandaag geweten. Ik kon het niet laten. Sorry tante, ver geef me", zei Promes onder meer. Aan zijn moeder vraagt hij even la ter waar hij zijn neef heeft geraakt. ,,Dan heeft hij nog geluk gehad'', al dus Promes als hij hoort dat hij het mes in het been heeft gestoken. Het OM wilde op dat moment niet aangeven waarom Promes of zijn familieleden werden afgetapt. Uit het proces-verbaal dat was op gemaakt bleek alleen dat de af getapte gesprekken deel uitmaak ten van een ander strafrechtelijk onderzoek, waarin de voetballer een rol speelt. De Telegraaf meldde gisteren als eerste dat de voetballer op dat moment al in beeld was bij een onderzoek naar drugshandel. Ook familieleden van de aanvaller zitten volgens de krant vast voor drugshandel en witwassen in de zelfde zaak. Opsporingsbronnen stellen dat Promes mogelijk de financier is van een onderschepte partij van 4000 kilo cocaïne in de haven van Ant werpen in het voorjaar van april 2020. Ook een groot aantal zoge naamde uithalers uit Amsterdam Zuidoost werd destijds aangehou den. Volgens opsporingsbronnen zouden ook familieleden van Pro- mes hebben geïnvesteerd in de on derschepte partij drugs. Die bron nen stellen bovendien dat het be wijs tegen Promes 'stevig' is. ,,Er ligt een heleboel belastend materiaal op de stapel'', zegt een van hen. Het zou daarbij gaan om meerdere be lastende telefoongesprekken, waarin Promes zich onbespied waande. Het Openbaar Ministerie (OM) maakte afgelopen woensdag be- kend Promes in elk geval te vervol gen voor poging tot moord, waar het eerst nog om poging tot dood slag ging. Volgens de Telegraaf staat de voetballer bovendien 'op de no minatie om aangehouden te wor den', maar is dat moeilijk omdat Promes zich in Moskou bevindt. Ten tijde van de steekpartij was de Amsterdammer nog speler van Ajax, maar die club verkocht hem in februari 2021 voor 8,5 miljoen euro aan Spartak Moskou. De advocaat van Promes, Gerard Spong, meldt aan de Telegraaf niets van de nieuwe verdenkingen te weten. Promes heeft de beschuldigingen rond het steekincident altijd ontkent. Wel zat hij enkele dagen vast, maar werd hij in afwachting van het onder zoek vrijgelaten. Strafzaak De strafzaak rond de steekpartij staat voor 31 maart op de planning en is in de rechtbank in Amster dam. Bondscoach Louis van Gaal liet onlangs weten dat hij Promes niet meer oproept voor het Neder lands elftal zolang de zaak van het steekincident niet is afgerond. ,,Ik stel geen spelers op die in zo'n situ atie zitten.'' Zijn voorganger Frank de Boer dacht daar anders over en nam Promes vorig jaar nog mee naar het EK voetbal. De Russische club van Promes liet eerder weten zich in de miljoenenovereenkomst met Ajax te hebben ingedekt tegen een eventuele celstrafvoor Promes, mocht die dan niet meer aan zijn voetbalverplichtingen kunnen vol doen. Kamervoorzitter Vera Bergkamp hoopt dat de Tweede Kamer in rustiger vaarwater komt nu de regels voor respectvol debat deze week zijn aangescherpt. ,,Ik spreek nu vaker uit waar de dilemma's zitten." Maandenlang heeft Vera Bergkamp lopen broeden hoe ze de geest weer in de fles kon krijgen. Ze begon eind vorig jaar al een notitie over de om gangsvormen en parallel daaraan voerde ze gesprekken met alle frac tievoorzitters, op PVV-leider Geert Wilders na. Bergkamp: ,,Ik kwam een breed ge voel van onbehagen tegen wat ik zelf ook had. Hebben we de regels die we hebben niet verslonsd?'' Ze stuitte niet alleen op verontruste fractie voorzitters, maar ook op ondervoor zitters en commissievoorzitters die met de zaak worstelden. ,,Geef ons gereedschap, het leek ons nogal eens te overkomen dat er iets misging.'' Gewone Kamerleden sprak ze ook die zich inhielden in het debat. ,,Dan is het urgent, dat je als Kamerlid zelf censuur toepast omdat je bang bent dat je in een filmpje gaat figureren waar je last van krijgt.'' Er zijn het afgelopen halfjaar meer dere debatten geweest waarin Berg kamp het zelf moeilijk had en kritiek kreeg. Zo liep het hoog op bij het de bat over de regeringsverklaring waarin Wilders uitpakte. Keurslijf ,,Je neemt jezelf mee als persoon. Het ergste wat je kunt doen is dat je jezelf in een soort keurslijf stopt door wat er allemaal om je heen wordt gezegd. Maar ik blijf gewoon Vera die het be langrijk en fijn vindt om het met el kaar te doen. In dat debat over de re geringsverklaring gingen er dingen door mijn hoofd waarvan ik achteraf dacht: dat had ik best kunnen uit spreken. Dat doe ik nu vaker, uitspre ken waar de dilemma's zitten. Dan neem ik de Kamer mee.'' Vorige week maandag ontnam ze Baudet bij het Oekraïne-debat drie keer het woord en weigerde een mo tie van zijn hand. Wilders liet ze lo pen toen hij het bij de regeringsver klaring had over 'laffe roedels van Afrikanen en Arabieren'. Wat is het verschil? ,,Tussen het debat over de regeringsverklaring en het Rusland debat, daar zit dat proces van mezelf tussen van de notitie en de achttien gesprekken. Die bagage van die ge sprekken neem ik mee. We hebben nu beter ontdekt met elkaar: waar staan we, hoe gaan we dat gevoel van onbehagen handen en voeten geven.'' Bergkamp is tevreden omdat de Tweede Kamer al aan het normeren is geslagen, de cultuurverandering is gaande. Ze wijst erop dat ook be windslieden in het debat een 'per soonlijk feit' kunnen aandragen van uit het kabinetsvak in de Tweede Ka mer, vak K. ,,Ik doe nu een ronde kennismakingsgesprekken met alle bewindspersonen. Sommigen wisten niet dat je een persoonlijk feit kunt maken. Dan geeft de minister via de voorzitter aan dat wat er wordt ge zegd in de zaal, dat jou dat raakt, dat Vera blijft Vera die het fijn vindt dit met elkaar te doen' je het daar niet mee eens bent.'' In het Kamerdebat over de omgangs vormen sneed Pieter Omtzigt aan dat hij nooit persoonlijk is benaderd door de ministers die over hem spra ken. En dat de Tweede Kamer dat nooit heeft veroordeeld, dat je zo niet met Kamerleden omgaat. In het de bat leek Bergkamp de kans te laten lopen Omtzigt te steunen met zo'n uitspraak. Heel lastig ,,Zo zie ik dat niet. Het is heel lastig om in zo'n debat elkaar te vinden op gevoelsniveau. Op dat moment wist ik niet wat de heer Omtzigt allemaal dacht. Ik heb gezegd dat ik er even over na wil denken als daar iets is blijven liggen. Ik zag dat hij daar heel erg mee zat. Op zo'n moment weet je ook dat alles wat je zegt elkaar niet raakt of hem tekort doet. Dan kan ik het alleen nog maar erger maken. Het belangrijkste is dat wat er is gebeurd niet meer op die manier gebeurt. Daar werk ik aan.'' GO VRIJDAG 11 MAART 2022 'Quincy Promes nu ook verdacht van drugshandel' Het bewijs tegen Quincy Promes zou volgens bronnen 'stevig' zijn. foto pim ras Yelle Tieleman Den Haag DEN HAAG f - Vera Bergkamp, Kamervoorzitter - Jan Hoedeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7