grote verlegenheid H 5 Kort nieuws ken. Als ex-kanselier maakt hij ge bruik van een riant kantoor en heeft hij eigen medewerkers. Kosten: ruim 400.000 euro aan belastinggeld. Zijn naam is al van de SPD-site ver dwenen, maar verder is de partijtop terughoudend. ,,Hij is compleet ge- isoleerd", zei partijvoorzitter van de sociaaldemocraten Lars Klingbeil vorige week donderdag tijdens een partijtop, zonder zijn SPD-lidmaat- schap direct ter discussie te stellen. ,,Mijn raad aan Gerhard Schröder is om de functies op te geven", stelde de Duitse bondskanselier Scholz daarna op Duitse televisiezender ZDF. Lang wilde de SPD zich niet uitspre ken over de positie van Schröder, wat tot felle kritiek leidde van coalitiege- noten en de oppositie in de Bonds dag. In 2020 moest de partij al een an der prominent lid royeren. Senator Thilo Sarrazin (77) werd uit de partij gezet vanwege vermeende racistische en xenofobe uitspraken. Een nieuwe banneling zou de reputatie van de SPD nog meer schade toebrengen, klinkt het. Onhoudbaar Toch lijkt de situatie van Schröder met de dag onhoudbaarder te wor den. Hoewel hij opriep tot het stop pen van de oorlog in Oekraïne, wei gert de gewezen kanselier de Russi sche aanvallen op het buurland te veroordelen. Dat blijft niet zonder gevolgen. Vier medewerkers van zijn kantoor stapten op. Voetbalclub Borussia Dortmund zegde zijn ere lidmaatschap op en in zijn thuisstad Hannover is hij geen ereburger meer. De nieuwe generatie Duitse sociaaldemocraten is er klaar mee. ,,Met zijn uitspraak, waarin hij Oek raïne oproept de wapens neer te leg gen, heeft Gerhard Schröder een rode lijn overschreden. Daarom hebben we een procedure gestart om hem uit de partij te laten zetten", zei de 33-jarige Sören Michelsburg van de SPD-fractie in Heidelberg vorige week tegen dagblad Welt. Maar wellicht dat Schröder daar zelf in Moskou nog een stokje voor kan steken door Poetin op andere gedach ten te brengen. ven wonder blijven de trams gewoon rijden en kun je ook nog vertrekken met de trein. Bij de haven zijn de Pot- jomkintrappen afgezet. Een wereld beroemde plek is dit, vaste prik voor toeristen die de trappen afdalen op de plek waar bijna honderd jaar gele den de beroemde scène van de Russi sche film Pantserkruiser Potem- kin werd opgenomen. Energiestoot Er heerst op het strand bijna een uit gelaten sfeer. Oorlog verbroedert en de dreiging ervan lijkt de angstige in woners van de derde stad van het land ook een energiestoot te geven. „Natuurlijk doen ook wij mee", zegt Jana, door de oorlog een werkeloze serveerster, terwijl ze druk bezig is met scheppen. De zandzakken gaan naar wegblokkades, liggen voor bun kers en in huizen van burgers voor ramen en deuren. In de hoop dat ze straks wat bescherming bieden bij inkomende raketten. Terwijl vrijwil- Miljonair looft miljoen uit aan persoon die Poetin vermoordt. Ik doe het voor niks ligers thee en borsjtsj uitdelen aan de gravers om warm te blijven, rijden jongens met een volgende lading zandzakken mee de stad in. Vladimir, een 37-jarige duikin- structeur, gaat niet over zand, maar laat dozen met molotovcocktails zien. Hij kan geloven dat hij ze zal ge bruiken om zijn stad te verdedigen. ,,Het bizarre is dat de meesten hier in Odessa Russisch spreken en niet Oe- kraïens. Ikzelf ben geboren in Rus land. En toch zijn wij super an- ti-Poetin. Wij voelen ons Oe- kraïens en willen niks van die man weten. Zijn verhaal van 'De Rus sen zijn onze broeders' lust ik al lang niet meer. Vladi mir, de Rus, gaat vechten tegen Rus sen als die zijn stad aanvallen." Hij is klaar voor de strijd al geeft hij toe bang te zijn voor luchtaanvallen of beschietingen vanuit zee. Z'n vrouw, Galina, probeert de moed erin te houden. ,,Niet somberen", zegt ze. ,,Ik hoorde vandaag dat een zakenman een miljoen dollar uitlooft aan de persoon die Poetin vermoordt. Nou, ik doe het voor niks." GO VRIJDAG 11 MAART 2022 De Russische troepen die Oekraïne zijn binnen gevallen, tonen een 'roe keloze minachting' voor de burgerbevolking nu ze veel meer tegenstand krijgen dan waarop was gerekend. Dat heeft de directeur van de Amerikaanse inlichtin gendienst Avril Haines ge zegd. ,,Hun eenheden be stoken woonwijken met ar tillerie en vanuit de lucht. Dat hebben ze tot dusver gedaan in verscheidene Oekraïense steden.'' Ruim 80.000 mensen zijn de afgelopen dagen geëvacueerd uit de om geving van de Oekraïense hoofdstad Kiev en uit Soemi, een andere be laagde stad in het noord oosten. Zij zijn elders in Oekraïne in veiligheid ge bracht. Maar uit de zuide lijke havenstad Marioepol, lukte geen enkele evacua tie, melden de autoriteiten. In totaal zijn sinds de Rus sische invasie twee weken geleden ruim 400.000 bur gers geëvacueerd binnen het land. Sinds de landelijke ac tiedag van Giro555 voor Oekraïne, is ruim 31 mil joen euro bovenop de eer ste 106 miljoen euro bin nengekomen. De teller stond gisteren op 137,4 mil joen euro, meldt Giro555. Het geld gaat naar de sa menwerkende hulporgani saties achter Giro555. Maandagavond was er ruim 106 miljoen euro op gehaald. Het kabinet legde daar nog eens 15 miljoen euro bij. Wanneer Giro555 stopt met geld ophalen, is nog niet bekend. Royal FloraHolland houdt komende maan dag 14 maart een bene fietveiling voor Oekraïne. Volgens het bedrijf 'bren gen we normaal vreugde en troost met onze mooie bloemen en planten. Laten we het deze keer ook doen door financiële steun', al dus topman Steven van Schilfgaarde. MS-patiënt Peter van Straalen uit Gerwen vliegt toch deze week te rug uit Moskou naar Ne derland. De 46-jarige Bra bander heeft een vliegtic ket en verlengd visum we ten te bemachtigen. Van Straalen is recent behan deld voor zijn ziekte in een kliniek in de Russische hoofdstad. Doordat het land in oorlog is geraakt met Oekraïne, is het vlieg verkeer naar het Westen volledig ontregeld, waar door zijn terugkeer in ge vaar kwam. Op het strand verdwijnt het zand in zakken die bijvoorbeeld een stand beeld beschermen. Veel mensen van joodse komaf ontvluchten de stad per trein. fotos afp reuters zand tegen de Russen - Galina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5