17 en 18 maart Eind april is er weer meer parkeerplek in Zierikzee c Onderhoud en herstel openbaar kunstbezit 7 De mossel van Bru is weer pico bello. Net als de strandbal met parasol in Renesse. Nog 57 objecten te gaan voor de Kunstwacht. Niet helemaal gerust op wat er ko men gaat zodra Joram Grootveld de stekker in het stopcontact steekt, houdt cultuurwethouder Jacqueline van Burg de schuurma chine op de brulboei. ,,Als je straks merkt dat je aan de rand van de ha ven staat, moet je loslaten", grapt Kunstwachtdirecteur Eduard Weijgers. Een spoortje blauw komt onder de verweerde zwarte toplaag vandaan. ,,Maar hij wordt weer keurig zwart", haast Van Burg zich te zeggen met discussie over het originele rood van de vuurtoren van Haamstede nog vers in het geheugen. „Passend bij de omgeving, zoals de boei er nu uitziet", vult Weijgers aan. ,,Daar houden we altijd rekening mee." Tachtigduizend euro steekt de gemeente uitgespreid over vier jaar in onderhoud en herstel van het openbaar kunstbezit. Ook ob jecten zoals de laatste nog com plete Nederlandse brulboei op 't Luitje in Zierikzee of de gietijze ren waterpomp in de Verr- enieuwstraat vallen onder die noemer. Verder gaat het om beel den, gedenkstenen, plaquettes en ook meer moderne objecten van recentere datum, zoals de grote strandbal en parasol op de weg naar het strand in Renesse. ,,Dat nieuwere spul staat er misschien nog niet zo lang", verklaart Van Burg de noodzaak, ,,maar er klim men ook kinderen op. En vergeet niet wat weer en wind doen met al dat zout hier in de lucht." De Kunstwacht uit Delft is ge specialiseerd in onderhoud en herstel van uiteenlopende objec ten binnen en buiten. Een overwe gend zwarte brulboei met een rood lichthuisje in de top lijkt nu niet direct een klus die je de man nen van gemeentewerken niet zou toevertrouwen. ,,Klopt", zegt Grootveld. ,,Maar wij kunnen al les! Of het nou gaat om letters op nieuw inkleuren, of iets dat met bladgoud moet worden verguld, lassen, een stukje steenhouwen; voor iedere klus hebben wij wel specialisten rondlopen. Dan is het voor een gemeente denk ik ook handiger alles in één hand te hou den." Op een kunstwerk is het auteursrecht van de kunstenaar van toepassing Je moet ook goed weten waar je mee bezig bent, verwijst de mede werker cultuurbehoud naar een kunstwerk waar de hogedrukspuit op werd gezet om schoon te ma- ken. „Uiteindelijk zijn wij gebeld om de schade te herstellen." ,,Dat was dus niet in deze gemeente'', benadrukt de wethouder lachend. Grootveld neemt het mosselmo nument bij de haven van Bruinisse als voorbeeld om uit te leggen hoe nauw alles soms luistert. ,,Dat was een toffe klus om te doen. Zo ko men we ze niet vaak tegen. Maar de kleur klopte niet helemaal. Ik ben zelf mosselen gaan halen om te vergelijken totdat ik zeker wist: dit is het. Met dat parelmoer er in." De polyester megamossel werd in 1997 geplaatst en raakte tijdens de jaarwisseling in 2019 bescha digd door een vuurwerkbom. De schade werd werd in mei hersteld, maar toen was ook al duidelijk dat een uitgebreidere opknapbeurt nodig was. Erfgenamen De Kunstwacht blijft altijd zo dicht mogelijk bij het originele ontwerp, zegt Weijgers. ,,Op een kunstwerk is het auteursrecht van de kunstenaar van toepassing. Na diens dood gaat dat zelfs nog ze ventig jaar door op erfgenamen. Als het nodig is een onderdeel te vervangen, nemen we altijd eerst contact op met de rechthebben den om uit te leggen wat we wil len doen en of ze het daar mee eens zijn." Het opknappen van de brulboei uit 1965, die dienst deed in het Oostgat bij Vlissingen (OG5), is in die zin een eenvoudige klus. Die is zwart en die blijft zwart. Grootveld verwacht een goeie week bezig te zijn. En als de verf droog is, kunnen kinderen er weer naar hartenlust op klauteren. Inwoners moeten nog even geduld hebben, maar over een ruime maand is er weer meer kans op een parkeerplek in het centrum van Zierikzee. Een actiegroep van inwoners on der de naam Ik heb er de P in eiste onlangs dat er nog voor 1 april meer parkeerplaatsen in het cen trum van Zierikzee zouden bijko men. Die datum gaat de gemeente niet halen, maar wethouder Ankie Smit laat weten dat er eind april wél 49 extra parkeerplaatsen op het terrein P4 aan de Hoofdpoort straat kunnen worden gemaakt. Vergunninghouders Daarvoor worden de bestaande busstroken opgeofferd. Daarnaast is de gemeente bezig om meer plekken - 90 extra - alleen voor vergunninghouders beschikbaar te stellen. Dat gebeurt ook voor het eind van volgende maand, zegt de wethouder. Die 49 plaatsen zijn vrije par keerplekken, dus beschikbaar voor elke bezoeker van de stad. Later dit jaar buigt de raad zich over het rea liseren van nog eens 125 parkeer plaatsen op P4. Als die er komen, betekent het dat er straks in totaal 174 plaatsen extra parkeermoge- lijkheid is aan de Hoofdpoort straat. Die parkeervakken staan weer los van eventuele andere ideeën voor de Hoofdpoortstraat, zoals een parkeerdek. Zo wordt er naar aanleiding van een motie van Leefbaar Schouwen-Duiveland, GroenLinks en CDA onderzocht of er onder meer een parkeerdek mogelijk is aan de Hoofdpoort straat. SD VRIJDAG 11 MAART 2022 ZIERIKZEE Wethouder Jacqueline van Burg wacht af wat er gebeurt wanneer Joram Grootveld de stekker van de schuurmachine in het stopcontact steekt. foto marieke mandemaker De Kunstwacht maakt alles weer spic en span Marcel Modde Zierikzee - Eduard Weijgers, Kunstwacht - Valeska Nastaly We helpen je ook op andere momenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50