Wapenstilstand lijkt nog ver weg na topoverleg i Gerhard Schröder, de 'marionet van Moskou', brengt Duitsers in 4 OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND geïsoleerd De ministers Lavrov van Rusland en Koeleba van Oekraïne spraken elkaar gisteren voor het eerst sinds het begin van de oorlog. Na ander half uur verlieten ze het zaaltje in het Regnum hotel in de Turkse bad plaats Antalya. Hoog op de agenda stonden hu manitaire corridors om mensen in belegerde steden zoals Marioepol veilig te laten vluchten. Afgelopen dagen schonden de Russen meer maals afspraken over vluchtroutes, waardoor burgers in de vuurlinie terechtkwamen. Maar ook in Tur kije lukte het de Oekraïners nog niet om garanties te krijgen voor een veilige aftocht. Lavrov bleef bij de eisen die Rus land aan Oekraïne stelt: erkenning van de annexatie van de Krim, en van de onafhankelijkheid van Loe- gansk en Donetsk. Hij ging tekeer tegen het westen, dat de chaos in Oekraïne zou hebben veroorzaakt. Opnieuw waarschuwde hij voor westerse wapenleveranties, die hij een 'gevaarlijke stap' noemt. Voor Koeleba staat toegeven aan de eisen van de Russen gelijk aan overgave. Dat is het Oekraïense volk volgens hem niet van plan. ,,We zijn bereid onszelf te verdedi gen.'' Beide leiders spraken de wens uit om diplomatieke gesprekken voort te zetten. Het is nog niet be kend wanneer. Rusland herhaalde ook dat Oekraïne geen lid mag wor den van de Navo en de EU. Op een informele EU-top in Versailles bleek gisteren dat Oekraïne niet op een snel EU-lidmaatschap moet re kenen. Wel kunnen binnen het be staande samenwerkingsverdrag de banden verder worden aangehaald, stelden premier Rutte en andere EU-leiders. Het traject voor EU-lidmaatschap leek voor Oekraïne in een stroom versnelling te komen nadat voorzit ter Ursula von der Leyen van de Eu ropese Commissie eind februari stelde dat Oekraïne op termijn wel kom is als EU-lid. De Oekraïense president Volodimir Zelenski vroeg daarop meteen lidmaatschap aan. Rutte wees erop dat er onder druk van de Russische agressie al veel samenwerking is. ,,We leveren wapens, we hebben sancties inge steld, we geven humanitaire hulp." En de EU vangt massaal Oekraïense vluchtelingen op. ,,Een lidmaat schap vergt maanden of jaren. We We zijn bereid om onszelf te verdedigen kunnen beter kijken wat we op korte termijn al kunnen doen." Coalitiepartij D66 vindt niet dat Nederland het EU-lidmaatschap van Oekraïne mag blokkeren. ,,We moeten het land perspectief bie den", stelde Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma gisteren in een debat over Oekraïne in de Tweede Ka mer. De Kamer is nog altijd voor stander van Nederlandse wapenle veringen aan Oekraïne, al commu niceert minister van Defensie Kajsa Ollongren daar niet meer in detail over. REPORTAGE OORLOG VERBROEDERT ANGSTIGE INWONERS ■r 1 kfen V SJ. >-■ Op de stranden van de Oekraïense havenstad Odessa vullen de burgers non-stop zandzakken. De een houdt de zak open, de ander schept die vol met zand. En zo tienduizenden keren per dag. We verdedi gen ons te gen de Rus sen", zegt Denyz, een jonge vent. Hij heeft geen idee hoeveel zandzak ken hij hier dagelijks vult. ,,Ik ben ge stopt met tellen." Overal sjouwen mannen, maar ook vrouwen, met zandzakken die elders in de stad een plek krijgen. Auto's en vrachtwagens rijden af en aan. ,,Volladen", roept ie mand als een busje z'n achterklep opent. Tientallen mannen vormen een lange rij en geven in razend tempo de zakken door. Binnen een paar minuten is het busje gevuld en scheurt de chauffeur weg. Odessa staat bekend als een parel aan de Zwarte Zee. Het is een icoon in de geschiedenis van Rusland en Vladimir Poetin vindt dat hij de stad moet terugpakken. Tenminste, dat lijkt mede de bedoeling van het grote Russische offensief in het zuiden van Oekraïne waar nog steeds de ene na de andere zeehaven wordt omsin geld. Odessa, de derde stad van het land, is de hoofdprijs in Poetins fan tasie, ook vanwege de enorme cultu rele waarde. Prachtige herenhuizen die dateren uit de tsaristische tijd pronken in het centrum. Een groot hotel in art-nou- veaustijl uit ongeveer 1900 zou nor maliter een vrolijk trefpunt zijn. Odessa staat bekend om zijn vrolijk heid. Ze hadden hier een festival van de joodse humor. Maar net als op het strand heeft de dreiging van oorlog ook deze stad in de greep. Overal zandzakken, overal wegblokkades en honderden antitankversperringen. Ze blokkeren straten waar twee we ken geleden nog gezelligheid hoogtij vierde op de terrassen. Deze dagen is bijna alles dicht in Odessa. Winkels, cafés, scholen, banken. Slechts een paar supermark ten zijn nog open. Het openbare le ven is vrijwel verlamd. Wonder bo- BERLIJN Angela Merkel had zich geen betere start kunnen wensen. In 2005 zag de kersverse bondskanselier (CDU) de werkloosheid als sneeuw voor de zon verdwijnen en het aantal banen sterk toenemen. 'Het wonder van de Duitse arbeidsmarkt is geen wonder, maar het werk van SPD-kanselier Gerhard Schröder', schreef de con servatieve krant Frankfurter Allge- meine lovend. Schröder stond er als architect van de grondige economi sche hervormingsagenda goed op. Maar wie tegenwoordig in Duits land naar Gerhard Schröder vraagt, kan een felle reactie of hoongelach tegemoet zien. Het sentiment rondom de 77-jarige ex-kanselier is volledig gedraaid, vanwege zijn in nige relatie met Vladimir Poetin, de Russische krijgsheer die in Oekraïne een bloedige oorlog voert. Schröder wordt gezien als marionet van Mos kou. Terwijl hij sinds 2017 presi dent-commissaris is bij het Russi sche olieconcern Rosneft, staat hij op de nominatie om dezelfde rol te ver vullen bij Gazprom, het grootste aardgasbedrijf ter wereld en tevens de staatsonderneming die indirect de oorlogskas van Poetin financiert. Brug slaan Toch zou Schröder dankzij zijn ambi valente positie juist nu een belang rijke bijdrage kunnen leveren aan de vredesonderhandelingen. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Politico was hij gistermiddag in Moskou voor een gesprek met Poetin. 'Oekraïne wilde zien of Schröder een brug kon slaan voor een dialoog met Poetin', lichtte een bron toe. Sinds zijn vertrek uit de Duitse politiek zeventien jaar gele den is Schröder uitgegroeid tot de belangrijkste lobbyist van Russische belangen in de Bondsdag. De econo- mische banden tussen de twee lan den moesten steviger aangehaald om het vertrouwen te herstellen, was zijn redenering. Zo zag hij, in het bij zijn van Poetin, toe hoe het verdrag van Nord Stream door Gazprom, Basf-dochter Wintershall en E.ON. werd ondertekend. Daarna werd Schröder voorzitter van Nord Stream. Dat gasproject is stopgezet als onder deel van de sancties tegen Rusland. Na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne is er een storm van kritiek ontstaan op Schröders Rusland functies. Zowel binnen de Duitse Bondsdag als in zijn eigen partij SPD, die sinds afgelopen najaar weer aan de macht is in Duitsland, gaan stem men op om zijn privileges af te pak- Schröder is compleet VRIJDAG 11 MAART 2022 GO De onderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne in Turkije hebben niets opgeleverd. Een wapenstilstand op korte termijn lijkt onhaalbaar. Annemieke van Dongen Antalya/Den Haag - Onderhandelaar Koeleba -• «VJi f7* ^1 Odessa schept Harald Doornbos Odessa Als bondskanselier zette Gerhard Schröder de Duitse sociaaldemo craten begin deze eeuw weer op de kaart. Maar de SPD voelt zich ongemakkelijk bij zijn Rusland functies en innige relatie met Poetin. Toch zou Schröder nu een belangrijke rol kunnen spelen in de vredesonderhandelingen. - Lars Klingbeil, partijvoorzitter van de SPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4