Single Makelove voor betere wereld Zeldzaam vogeltje kan rustig broeden aan het havenhoofd in Zierikzee 6 Zijn bedje is opgemaakt en gekuist. Als mensen nu wegblijven van het strandje aan het havenhoofd van Zierikzee kan de bontbekplevier rustig broeden. iet groter dan een me rel is hij, maar het kleine bruine steltlo- pertje laat flink van zich horen als hij donderdagmiddag mensen hoort naderen op het strandje aan de Oosterschelde dat in de volks mond havendam heet. Het is even schrikken voor de schuwe bont- bekplevier als luttele minuten la ter een hele klas met kinderen in zijn zomerverblijf rondloopt. Voor dat ene uurtje geeft dat niets, zegt Wilco Jacobusse van Nationaal Park Oosterschelde. De bontbek- plevier is net gearriveerd uit Spanje of Frankrijk. ,,Hij is nog aan het bijkomen van zijn reis." Straks in april, als hij gaat broeden, heeft hij écht rust nodig. Hommel De kinderen, groep 6, 7 en 8 van 't Kofschip uit Zierikzee, zijn er om het vogeltje te helpen. Dat doen ze onder begeleiding van Jacobusse, Terry Bom van Natuur- en Mili eueducatie Schouwen-Duiveland en vrijwilliger Freek Titselaar van Stichting De Oosterschelde. Door afval op het strandje en de dijk op te ruimen maken ze zijn bed op. En de kuikens die op komst zijn - even groot als een hommel als ze net uit het ei zijn gekropen - lopen minder gevaar om verstrikt te ra ken in vispluis of te stikken in een stukje plastic als ze tussen de ste nen, schelpen en het wier op zoek gaan naar voedsel, voornamelijk vliegjes en andere insecten. Omdat de twee levende exem plaren zich niet laten zien, haalt Jacobusse een opgezette bontbek- plevier uit zijn rugtas. Dan kun nen de kinderen zien waarvoor ze met grijpers en handschoenen aan de slag gaan. Ze mogen hem zelfs even aaien. ,,Heel zacht", klinkt het uit de kindermonden. Het is waarschijnlijk de enige keer dat ze zo'n vogeltje van dichtbij zien. De bontbekplevier is een zeld zaam kustvogeltje. ,,Er komen jaarlijks 300 tot 350 paartjes in heel Nederland een nestje bouwen en daarvan zit het grootste deel langs de Oosterschelde", weet Jacobusse. ,,Het is een kale grondbroeder. Hij nestelt graag op de stenen van de dijk, dichtbij het water, zodat hij gelijk kan fourageren." Omdat hij zo klein is en zich stilhoudt óf juist vlucht als hij mensen ziet, kan een visser of een recreant on bewust zijn nestje vernielen. Het legsel kan volgens Jacobusse bin nen een uur verloren gaan doordat de eieren - standaard vier - veel te Een visser of recreant kan onbewust het nestje vernielen warm worden als het vogeltje op zijn nest blijft zitten of te koud worden als hij te lang wegblijft. Netten Een paartje keert jaarlijks terug naar een vaste broedplek. In Zie rikzee zit er naast het havendam- strandje ook een paartje op de kur- kennol, een strandje dat meer in de richting van de Zeelandbrug ligt. Twee perfecte locaties wat Ja cobusse betreft, omdat er eigenlijk niemand mag komen. Toch treft hij wel eens vissers langs de dijk aan of een enkele recreant. Tijdens het broedseizoen worden daarom netten rond de nesten gezet om mensen op afstand te houden. Aan het havenhoofd is vorig jaar speciaal voor het vogeltje een bedje gemaakt: een strook schel pen op de stenen glooiing. Jaco- busse: ,,Als hij zijn nestje direct op het asfalt maakt, kan het op zon nige dagen te heet worden voor zijn eieren." De stormen van de af gelopen maand hebben voor flink wat afval langs de dijken gezorgd. Daarom houdt Nationaal Park Oosterschelde vier opruimacties met schoolklassen langs de Oos- terscheldekust. Naast Zierikzee in Goes, Stavenisse en Wissenkerke. Makelove, de uit Zonnemaire af komstige René Geelhoed, ziet zijn nieuwste single en videoclip als een 'statement voor een betere wereld'. Hij schreef het voordat de oorlog in Oekraïne begon. ,,It's Raining is voor mij een liedje met een verbin dende kracht, een song die staat voor 'de dingen tot bloei laten ko men'. De urgentie van die bood schap is de afgelopen weken helaas enorm toegenomen, iets wat ik to taal niet aan zag komen." De single wordt regelmatig ge draaid op Radio 2. Geelhoed: ,,Ik hoop dat It's Raining mensen ook tot nadenken aanzet en even stil doet staan bij het fijne vrije leven wat we hier hebben, een situatie die niet zo vanzelfsprekend is als we misschien dachten. Ik denk zelfs dat je als artiest nog verder moet gaan, je actief opstellen en je hard moet maken voor kernwaardes als vrijheid, saamhorigheid en barm hartigheid. Spreek je uit." Smelly Kitchen De elfkoppige soul- en funkforma- tie Smelly Kitchen mag vanavond live bij Radio Veronica laten horen wat ze in huis hebben. Voor het programma Soundz Live ontvan gen Carsten van Dijk en Jean Paul Heck wekelijks Nederlandse bands en artiesten in hun muziekcafé. De Zeeuwse band is vanaf 21.00 uur te horen met drie nummers en inter views. Smelly Kitchen stond onder meer op Concert at Sea en de Gentse Feesten en bracht in 2019 het mini-album Oui Chef uit. ,,Co- rona zorgde voor een pas op de plaats, maar met een inmiddels goedgevulde agenda ligt de band weer op koers", aldus manager Kees de Feiter. VRIJDAG 11 MAART 2022 SD Bedje bontbekplevier is klaar Valeska Nastaly Zierikzee - Wilco Jacobusse, Nationaal Park Oosterschelde N ZIERIKZEE Een nieuwe single (It's Raining) voor Makelove die het goed doet op Radio 2 en een live optreden van de band Smelly Kitchen bij Veronica; Zeeland laat horen dat het meer in zijn mars heeft dan Blof en Racoon. - Marcel Modde Leerlingen van 't Kofschip uit Zierikzee mogen van Wilco Jacobusse (l) van Nationaal Park Oosterschelde een opgezette bontbekplevier aaien voordat ze aan hun schoonmaakactie voor de vogel beginnen. foto marieke mandemaker René Geelhoed (tweede van links) gaf vorig jaar met zijn band een optreden in de garage van zijn vader. archieffoto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49