13 c Twee bijzondere Russen in Vlissingen Het is dat hij al 86 is, anders zou Adolf Tabachnik vanuit Vlissingen naar Oekraïne gaan om te vechten. De geboren Rus is woedend om de oorlog. Al voelt de Russische uitsluiting in Europa ook onrechtvaardig. Zomaar een huisje in een Vlissingse buitenwijk. Wie er over de drempel stapt, ziet als eerste een foto van koningin Beatrix. Binnen talloze foto's van schepen, een kalender van de ma rine. In de tuin staat een boot in aan bouw met ernaast een grote kast vol schaven, beitels en zagen. Hier wo nen échte Zeeuwen, dat zie je zo. Alleen spreken ze dan niet Zeeuws, maar zuiver Russisch. Op tafel staat een schaaltje maanzaad koekjes en in de pan zit verse bors- jtsj. Op televisie zijn beelden te zien van vriendelijk ogende militairen die eten uitdelen. ,,Kijk, dit is nou Russi sche staatstelevisie!" De afstandsbe diening knippert snel terug naar een ondergrondse zender. Ontploffingen vullen het scherm. Adolf en Emilia Tabachnik-Li ko men uit Sint-Petersburg. Al is Emilia van Koreaanse afkomst. ,,Mijn ge schiedenis gaat terug naar de keizer lijke familie, die door de Japanners werd verdreven. Mijn vader groeide op in Vladivostok, totdat Stalin alle Koreanen wegstuurde. Hij vluchtte naar Oezbekistan. Daar ontmoette hij mijn moeder, ze waren meteen verliefd." Emilia is geboren in Oezbekistan. In 1945. ,,Mijn moeder was arts. Ze werd gevraagd terug naar Rusland te komen, naar het eiland Sacha- lin. Geld voor een piano hadden we niet, maar we werden wel muzikaal opgevoed. Mijn moeder speelde gi taar, mijn vader cornet en wij zon gen. Klassieke muziek deden we, en natuurlijk het Koreaanse volkslied." Al vond Emilia kerkmuziek het al lermooist. ,,Maar dat was indertijd verboden in Rusland. Van Rachma- ninov was geen blad meer te vinden, niet eens van Tchaikovsky. Dus ik deed het stiekem. En ik ging naar de kerk om me te bekwamen. Ik had een lage stem, een echte mezzo. Toen ik conservatorium deed, heb ik mijn man ontmoet." Die man, Adolf Tabachnik, had al een even bewogen geschiedenis. ,,Ik groeide op in Sint-Petersburg. Het was oorlog, we waren arm. Het land was donker en koud en we hadden honger. Ik weet nog hoe ik mijn moeder elke dag vroeg om een stukje brood. Eén stukje brood, mama, één stukje maar. Ze had het niet." Een Jood die Adolf heet Als kind had Adolf een droom en dat was varen. ,,Maar ik was Joods en Jo den waren verboden op de Zeevaart school. Ja, een Jood die Adolf heet. Mijn vader was gek. Een paar jaar la ter is een deel van onze familie uitge moord. Opgehangen aan hun eigen schutting." Adolf, die liever Dolf genoemd wordt, was allerminst gek. Hij dook in de bibliotheek van Sint-Peters burg en begon boeken te lezen over scheepsbouw. ,,Ik leerde mezelf En gels en alle nautische termen. En ik Wees dankbaar om te leven in een democratie. Dat ben ik ook leerde over Nederland. Over de ge schiedenis, over wat de mensen er aten, wat ze er rookten. Ik was gefas cineerd." Glasnost en perestrojka Het was de periode van glasnost en perestrojka, waarmee president Gor- batsjov de Sovjet-Unie overeind pro beerde te houden. Maar Dolf had nog maar één doel: naar Nederland. ,,Ik had inmiddels mijn eerste boot ge bouwd, de Gandvik. Ik had een ken nis in Nederland die zei: kom hier heen, met de Gandvik. Toen we ein delijk onze visa hadden, zijn we de Oostzee op gegaan. Eindelijk naar Nederland." En vooral ook: eindelijk weg uit Rusland. ,,Wij zijn daar natuurlijk niet voor niets weggegaan", vertelt Dolf. ,,Rusland had een totalitair re gime. Kleine kinderen leren er schie ten met kalasjnikovs. Ik was nog nooit buiten Rusland geweest, maar ik wist ook gelijk dat ik er nooit meer terug zou keren." Het was juli 1991 toen de Gandvik via Groningen Nederland binnen voer. ,,Een sprookje", herinnert Emi- lie zich haar eerste indruk. ,,Alles was zo mooi. Zo schoon. De mensen zo aardig." Na lange tijd in asielzoekers centra, kreeg het echtpaar eindelijk een huisje toegewezen. Vlissingen, stond er op het formulier. Dolf pakte de kaart van Nederland erbij en zocht op waar het plaatsje lag. ,,Emilia, zei ik, dit is perfect!" Het echtpaar kreeg een uitkering, maar weigerde die. Ze wilden wer ken voor hun geld. Dolf werd klusjes man bij Thuiszorg Walcheren en zijn vrije tijd bouwde hij de boten die hij altijd wilde bouwen. Emilia sollici teerde overal als zangeres of zangdo cent, maar kwam nergens aan de bak. ,,Uiteindelijk ben ik maar gaan schoonmaken, in een BMW-garage. Ik heb zoveel gehuild." Ik bid elke dag dat de oorlog snel voorbij mag zijn Maar Emilia gaf niet op. Ze deed een oproep in de PZC om een koor op te richten. ,,Van Mozart tot Russische muziek, stond erbij. Er reageerden acht mensen, maar toen ik op de af gesproken dag de Sint Martinuskerk binnenliep, zaten daar 106 mensen. Dat is het Zeeuws Byzantijns Koor geworden. Ik ben er al 25 jaar diri gent." Het koor, Srétenieje genaamd, is succesvol. Het heeft inmiddels op po dia gestaan in Helsinki, Sint-Peters burg, Parijs, Kiev en Tbilisi. Emilia richtte ook nog shantykoor Het Veerse Scheepstuig op en werd diri gent van vrouwenkoor Cadans. Van wege haar verdiensten is ze gekroond tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Dankbaar voor democratie Vanwege corona lagen de koren stil. En toen kreeg Dolf ook nog eens hartproblemen. Ze doen het nu rus tig aan, thuis. ,,Maar ja, nu is er oor log", zucht Emilia. Haar ogen staren naar de vluchtelingen op televisie. Dolf voelde de ellende aankomen, ja ren geleden al. ,,Ik heb Poetin nooit vertrouwd." Rusland is zo groot en zo anders dan Europa, vertelt hij. ,,Dat kunnen mensen hier nooit begrijpen. Wees dankbaar om te leven in een demo cratie. Dat ben ik ook. Maar Rusland heeft ook goede dingen, en goede mensen. De Hermitage in Amster dam sluiten vanwege Poetins oorlog, dat is belachelijk." Emilia vertelt dat één van haar koorleden liever geen Russische lie deren meer wil zingen. Ze zucht. ,,Ik heb familie in Kiev en Cherson, onze vrienden komen er vandaan. Ik bid elke dag dat de oorlog snel voorbij mag zijn. Verder heb ik liever dat Dolf Discovery kijkt en luister ik lie ver naar muziek. We hebben al ge noeg ellende gezien." GO VRIJDAG 11 MAART 2022 Wendy Wagenmakers Vlissingen 'Wij zijn daar niet voor niets - Dolf Tabachnik - Emilia Tabachnik-Li G De televisie draait momen teel overuren in huize Ta bachnik. FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41