WIM HOFMAN Vredig PIOORDAM KOMT NAAR ZEELAND Beroemde Rembrandt in Zeeuws Museum www.noordamvb.nl BELEGGEN MET NOORDAM 9 Ik ben in Meliskerke, een dorp op Walcheren in de buurt van Biggekerke en Mid delburg. Vroeger heette het dorp Hugenkerc of Meilof- kerke. Het is er zeer rustig vanoch tend. De zon schijnt, de vroege lentelucht is helder blauw, geen wolkje, geen vliegtuigstreep te zien. De toren van de kerk staat scheef, maar dat deed hij altijd al. Het gebouw dateert van 1400. Er staan wel stevige steunberen. De toren is zelfs niet eens omge vallen toen een stuk van de kerk verwoest werd rond 1573, in de tijd dat Middelburg werd bele gerd door de Geuzen. Het kapotte stuk, het priesterkoor, is later, om dat het toch niet meer nodig was, afgebroken. De kerk was ooit ge- wijd aan de heilige Odulphus, die leefde in Friesland in het begin van de negende eeuw. Hij was een monnik die al tij dens zijn leven wonderen ver richtte. Eens vloog zijn kamer in brand en hij was bang dat de brand zou overslaan naar andere kamers van zijn medebroeders. Hij zei een gebed en wat hij vreesde gebeurde niet. Zijn cel brandde wel uit, met alle spullen en die erin stonden, maar zijn staf verbrandde op wonderlijke wijze niet. Later zetten zijn medebroe ders de staf op zijn graf. De groene vlaggen van de dag winkel hangen stil. 'Super markt', staat er met witte letters op. Er is nog een winkel, slagerij Wisse, die reclame maakt voor pit tig gehaktbrood en ham-preisa- lade. Op de gevel staat een logo van een runderkop met één oor. Er tegenover heb je een gevel met daarop De Zilte Melis. Ja, het is rustig hier. Een enkele auto komt voorbij. 'Jan Krediet' staat op de ene. 'Folieman.nl' op de andere. De laatste, met Folieman erop, stopt tussen twee lindebo men. Uit een van die bomen komt een duif. Je denkt meteen aan een vredesduif in deze vreemde tijd: vreemd, omdat je weet dat op een paar duizend kilometer af stand verschrikkelijke dingen gaande zijn en het hier zo rustig en vredig is. De duif loopt wat heen en weer, zijn kopje maakt snelle bewegingen. Hij pikt hier en daar wat op en vliegt dan weg, Meliskerke in. UW VERMOGEN VERDIENT ZORG EN AANDACHT Tijdens deze avonden geven wij onze visie op diverse beleggingsproducten. We leven in bijzondere tijden met een hoge inflatie en afnemende economische groei. Waar kun je nu het beste in investeren? ,,Ik denk dat dit wel het duurste kunstwerk is dat we ooit in huis hebben gehad", zegt communica tiemedewerker Maaike Ritsema van het Zeeuws Museum. Dat roept meteen vragen op over de beveiliging. Daarvoor zorgt het Rijksmuseum, zegt ze, en daarover worden geen mededelingen ge daan. In twaalf maanden tijd doet het schilderij twaalf musea aan in twaalf provincies. Om zoveel mo gelijk mensen de gelegenheid te geven om De Vaandeldrager te kunnen zien, ligt het in de bedoe ling dat elk museum tenminste één dag gratis toegang aanbiedt. De rondreis door Nederland wordt mogelijk gemaakt door het Rijks museum, de Vereniging Rem brandt en de Vriendenloterij. Het Fries Museum bijt in mei het spits af. Het Zeeuws Museum is in fe bruari 2023 aan de beurt. Na de rondreis krijgt Rembrandts Vaan deldrager een vaste plek op de Ere galerij van het Rijksmuseum. Het Zeeuws Museum weet sinds een maand dat de beroemde Rem brandt komt logeren. ,,We hebben gelukkig nog voldoende tijd om het voor te bereiden", verklaart Ritsema. ,,We hebben al wel ideeën hoe we het gaan presente ren in samenhang met andere col lectiestukken, maar daar kan ik nog niks over zeggen. Het is voor ons nog nieuw en er wordt nog volop over gesproken." Lespakket Elk museum, dus ook het Zeeuwse, biedt eigen publieks- middelen aan om jong en oud ken nis te laten maken met dit topstuk van Rembrandt. Daarnaast komt er een website met alle informatie over de rondreis van De Vaandel drager. Het Rijksmuseum maakt een speciaal lespakket voor het primair en voortgezet onderwijs, en het mbo. In samenwerking met de Vereniging Rembrandt ver schijnt een begeleidend boek over de verwerving en het belang van het schilderij voor de collectie Ne derland. Ritsema sluit niet uit dat er vol gend jaar rijen voor de deur staan, zeker tijdens de gratis dag. ,,Qua toerisme zitten we dan niet in het drukste seizoen, maar ik kan me voorstellen dat veel Zeeuwen gaan kijken. Er zijn al ontzettend veel mensen met een museumkaart, daarvoor maakt de gratis dag niet uit. We gaan het wel zien." Rembrandt was 30 jaar oud toen hij De Vaandeldrager schilderde. Hij heeft zichzelf hier in de mooi ste historische kleding afgebeeld. Het schilderij, dat is aangekocht van de Franse bankiersfamilie Rothschild, kostte in totaal 175 miljoen euro. De Vereniging Rem brandt en het Rijksmuseum Fonds droegen 25 miljoen euro bij. Het schilderij De Vaandeldrager van Rembrandt, dat in januari met behulp van 150 miljoen euro van de Staat is aangekocht door het Rijksmuseum, wordt in februari volgend jaar drie weken tentoongesteld in het Zeeuws Museum in Middelburg. SEMINAR GO VRIJDAG 11 MAART 2022 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator De Vaandeldrager komt logeren Ernst Jan Rozendaal Middelburg WANNEER EN WAAR: 30 maart 2022 31 maart 2022 Hotel Mondragon Slot Oostende Oude Haven 11-15 Singelstraat 5 4301 JJ Zierikzee 4461 HZ Goes AANMELDEN: Kijk op onze website of scan de QR-code Noordam Vermogensbeheer Leestraat 31 13743 EH Baarn 035 548 32 20 Noordam Vermogensbeheer Zuidwenk 78-N 3751 CG Spakenburg 035 548 32 22 G De Vaandel drager van Rem brandt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37