w Uw persoon Lij ke keuken Uit de trein, op de deelfiets: Vlissingen verbetert mobiliteit 7 Veel minder grijze kliko's langs de straat in Westkapelle keiler De inwoners van de gemeente Veere bieden in de eerste maanden van dit jaar veel minder restafval aan, zo blijkt na de eerste tellingen. De Westkapelse M. Tempelman staat regelmatig op haar grijze kliko te springen om ervoor te zorgen dat er zoveel mogelijk restafval in kan. Op die manier zorgt ze ervoor dat haar bak zo min mogelijk langs de kant van de weg staat, zo zegt ze. Dit jaar voerde de gemeente Veere het gedifferentieerd tarief in voor het ophalen van het restafval. Hoe vaker de grijze bak langs de straatkant staat, hoe meer de indi viduele inwoners moeten betalen. Op die manier probeert de ge meente hen te stimuleren het afval beter te scheiden. Een gezin betaalt dit jaar 233 euro voor het ophalen van het afval. Voor dat bedrag mag het zes keer de grijze bak 'gratis' buiten zetten. Elke keer dat die kliko vaker langs de kant van de weg staat, betalen ze 6,50 euro ex tra. ,,En als ze die bak in totaal twaalf keer buiten zetten, moeten ze net zoveel betalen als vorig jaar", aldus wethouder Adri Roelse (DTV). Chauffeur Bert van den Heuvel merkt heel goed dat de Veerse in woners nu veel beter hun afval scheiden. Hij rijdt donderdag met zijn vuilniswagen van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) door Westkapelle en moet veel minder stoppen om bakken te legen dan vorig jaar. ,,Toen was ik van kwart over zeven 's morgens tot zeker half vier in de middag bezig. Nu ben ik al zo rond twaalf uur klaar." Het grote verschil met vorig jaar is wel dat alle bakken nu vol of bijna vol zitten. Maar hij is nog geen bak te gen gekomen die te zwaar was voor zijn vuilniswagen. Sport Wethouder Adri Roelse ziet aan de cijfers ook dat de inwoners van zijn gemeente het afval veel beter schei den. ,,Het is voor velen een sport ge worden om goed te scheiden." Dat ziet hij ook bij de containers waarin plastic verpakking, blik en drank pakken wordt gestopt. Vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar zit daar veel meer in. ,,Zo'n 75 pro cent meer." En er wordt maar liefst 50 procent minder restafval aangeboden. De wethouder noemt dat een mooie daling. ,,Daar ben ik wel erg tevre den over." Dat minder aanbieden is deze donderdag ook goed te zien in Westkapelle. Stonden er voorheen op een ophaaldag bijna voor alle woningen wel een grijze container, nu is dat aantal heel beperkt. In tal van straten staat maar een klein aantal. In de Molenweg welgeteld één, in de Papestraat vijf en de Noordstraat acht terwijl daar toch een veelvoud aan huizen staan. Inwoner Jaap Roelse heeft in 2022 zijn container nog maar één keer langs de kant van de weg gezet, zo Er wordt maar liefst 50 procent minder restafval aangeboden zegt hij met een grote glimlach. Hij 'werkt' namelijk samen met zijn beide buren en ze vullen om beur ten één container. ,,In januari die van mij, in februari die van de lin kerbuurman en nu in maart die van de rechter." Op die manier probe ren ze zo min mogelijk keren een volle container buiten te zetten. ,,En dat werkt goed hoor." Hij be kent wel dat hij al langer dan in 2022 bezig is met goed scheiden. ,,Dat doen we al jaren want dat is belang rijk voor het milieu." Luierpas In de gemeente Veere mogen ou ders met jonge kinderen vieze lui ers gratis aanbieden. In elke kern is er een speciale container waar ze die in kunnen deponeren. Tot nu toe hebben 466 ouders daarvoor een luierpas aangevraagd. Dat is volgens wethouder Roelse iets minder dan verwacht. Want per jaar worden er zo'n 200 baby's ge boren. Zodra een kind 4 wordt, wordt de luierpas geblokkeerd. Dat is tot nu toe acht maal gebeurd. Mi randa van der Hart wist niet dat zo'n pas er was, zegt de Westka- pelse. „Daarom zet ik nu nog steeds de grijze kliko elke veertien dagen op straat." Ze hoorde pas onlangs dat er een luierpas er is. ,,En ik ga hem ook niet meer aanvragen want de jongste wordt binnenkort 4. Dus dat heeft geen zin meer." Bij SSK Keukenstudio Voorheen stonden er ook al ver spreid in het stationsgebied een aantal deelfietsen, maar nu zijn ze allemaal verzameld op één plek naast het station, bij de parkeer plaats voor auto's. De deelfietsen worden aangeboden door Pro- mo-Bikey en de Cyclehub. Op si tes van die organisaties staat wat de kosten zijn. De gemeente heeft gezorgd voor een herkenbaar punt met bebording en belijning ge maakt. De nieuwe deelfietslocatie maakt onderdeel uit van de ont wikkeling van het Stationsgebied. Komende periode worden enkele proefprojecten uitgevoerd met verschillende vormen van deel- mobiliteit. Ook gaat het gebied over een tijdje op de schop. De ontwikkeling van het Stationsge bied is onderdeel van het com pensatiepakket dat Zeeland en Vlissingen krijgen van het Rijk omdat de marinierskazerne toch niet naar Vlissingen komt. WA VRIJDAG 11 MAART 2022 Afval wordt beter gescheiden Emile Calon Westkapelle - Adri Roelse, wethouder VLISSINGEN Treinreizigers die in Vlissingen aankomen, kunnen kiezen uit twintig deelfietsen om verder te reizen. Ze staan naast het station en zijn te gebruiken met een app. KEUKENSTUDIO SSK-KEUKENSTUDIO.NL SSK Keukenstudio KLoosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein 'De Smokkelhoek' 0113 - 33 00 04 Unieke eigen service "S Uitstekende garantie S Eigen montageafdeling "S Fotorealistisch ontwerp "S Alles in één hand! S Uitsluitend topkwaliteit "S Nederlands fabricaat "S Persoonlijk advies S Korte lijnen Wethouder Adri Roelse is zeer tevreden dat inwoners van de gemeente Veere hun afval veel beter scheiden. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35