Welzijn en kunst op recept huisarts tegen eenzaamheid Al jaren leegstaande woningen in de Banckertstraat worden mogelijk opgeknapt Bijdrage 4 miljoen euro 6 De komende acht jaar hoopt Vlissingen ruim zeshonderd woningen in het Middengebied van het gas af te krijgen. Een bijdrage van vier miljoen euro brengt die wens dichterbij. Over dertig jaar moet heel Neder land niet langer afhankelijk zijn van gas als energiebron. Het Rijk inves teert in proefprojecten voor aard- gasvrije wijken. Vlissingen wist bij de aanvraag vorig jaar al dat ze kans maakte op een groot bedrag als bij drage, omdat het past in het com pensatiepakket Wind in de zeilen voor het niet doorgaan van de bouw van een marinierskazerne. Maar de gemeente moest wel een deugde lijk plan voor het 'toekomstbesten- dig maken' van een groot aantal woningen indienen. Warmtenet Voor het jaar 2030 wil Vlissingen ruim vijfhonderd huurwoningen van L'Escaut en honderd koophui zen van particulieren energiezuini ger maken. Betere isolatie van hui zen en aansluiting op een nog aan te leggen warmtenet zijn mogelijk heden. Vier miljoen euro is niet ge noeg om 632 woningen aardgasvrij te maken, maar de kosten voor Het is belangrijk dat iedereen de overstap naar aardgasvrij kan betalen huurders en eigenaren kunnen met dat geld wel sterk worden gedrukt. Eigenaren van koopwoningen kunnen niet worden verplicht om mee te doen, maar Vlissingen hoopt het pakket maatregelen zo aantrek kelijk te maken dat zij mee willen doen. Bij verkoop is een huis ten slotte aardgasvrij meer waard. Ook huurders kunnen niet direct met maatregelen worden geconfron teerd, maar L'Escaut zet wel in op aardgasvrij-klaar maken van wo ningen. De corporatie moet de ko mende decennia al haar zesduizend woningen verduurzamen en is dus blij als in 2030 ervaring is opgedaan met het aardgasvrij maken van honderden woningen. Zowel directeur-bestuurder Jan Leo van Deemter als wethouder Sem Stroosnijder benadrukken dat de bijdrage vooral is bedoeld om het voor iedereen betaalbaar te ma ken over te stappen naar een alter natief voor aardgas. ,,Met deze bij drage wordt het bewoners een stuk aantrekkelijker gemaakt om over te stappen", verwacht Stroosnijder. De 632 aardgasvrij te maken hui zen liggen aan beide zijden van een deel van de President Roosevelt- laan, ruwweg tussen de Van der Helstlaan en de Vincent van Gog- hlaan. Door bewoners van die stra ten in het Middengebied en L'Es- caut Woonservice bij de plannen te betrekken en van voornemens op de hoogte te brengen, laat Vlissin- gen zien dat ze serieus werk maakt van energietransitie. Minister Hugo de Jonge van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening prijst de gemeente ook, omdat zij niet alleen aandacht heeft voor toekomstbestendig worden van woningen en het halen van kli maatdoelen, maar ook voor bewo ners en de leefbaarheid van de wijk. De al jaren leegstaande woningen in de Banckertstraat in Koudekerke worden mogelijk over enige tijd toch weer bewoond. De eigenaar van die acht woningen heeft namelijk een verzoek bij de gemeente ingediend. Hij wil ze opknappen. Zo blijkt uit de aanvraag voor een omgevingsvergunning. Het gaat om de gevel en de daken die de eigenaar onder handen wil laten nemen. Het dagelijks bestuur van de gemeente Veere moet binnen acht weken bepalen of dat mag. Een woordvoerder laat weten dat het college heel graag ziet dat die woningen weer bewoond wor den. Of in de verhuur gaan of worden verkocht aan woningzoe kenden. Machteloos Tijdens de verkiezingsbijeen komst in Koudekerke, dinsdag 1 maart, lieten inwoners weten dat ze het onbegrijpelijk vinden dat die woningen al zoveel jaren leeg staan terwijl er zoveel mensen op zoek zijn naar een woning. Wet houder Chris Maas (PvdA/GL) verklaarde toen dat de gemeente op dit moment nog machteloos is maar dat vooral door de burge meester geprobeerd wordt om die eigenaar zover te krijgen dat hij ze weer laat bewonen. Op diezelfde dag, de 1ste maart, is de aanvraag voor het renoveren van de woningen ingediend. Vol gens de wethouder was hij niet op de hoogte daarvan. ,,Anders had ik dat natuurlijk wel verteld." Hij is blij dat er nu beweging is aan de kant van de eigenaar. ,,En ik hoop dat dat een vervolg krijgt en dat die woningen straks weer beschikbaar zijn om in te wo nen." Onderhoudsplan Een paar jaar geleden werd door de eigenaar ook al eens een on derhoudsplan ingediend bij de gemeente. Dat heeft destijds niet geleid tot het daadwerkelijk be woonbaar maken van die wonin gen. Welzijn en kunst op recept, heet de aanpak. Patiënten kunnen via de huisarts naar een welzijnscoach. Die bekijkt welke activiteiten in Middelburg aangeboden worden en het beste medicijn zijn voor de patiënt in kwestie. Echte medicij nen bestrijden alleen de sympto men van de klachten, terwijl kunst en welzijn het probleem kunnen wegnemen, verwacht het gemeen tebestuur. Middelburg kreeg geld van het Rijk via coronasteunpakketten om eenzaamheid, gebrek aan beweging en mentale kwetsbaarheid aan te pakken. Daarvoor ligt 2,7 miljoen euro klaar. ,,We steken vooral geld in projecten die zich al bewezen hebben en waar we meteen mee verder kunnen", zegt wethouder Carla Doorn. ,,De problemen door corona doen zich nu voor, dus we moeten ze ook nu aanpakken." Stadsklooster Ook het Stadsklooster Simpelhuys krijgt daarom geld. De Engelse Kerk in het centrum van de stad is inge- We steken vooral geld in projecten die zich al bewezen hebben richt als stilteplek, maar ook als ontmoetingsplek, voor koffie en een gesprek. Dat helpt bij de aanpak van eenzaamheid en past daarom ook in de coronasteunpakketten, vindt het college van B en W. Bovendien komt er een nieuw di gitaal platform waarop per wijk en dorp informatie wordt gebundeld en waarop de gemeente met wijk bewoners contact kan leggen: Mij n- Buurtje. Volgens het college bestaat dat platform al in zestig gemeenten en is daar gebleken dat het leidt tot zestig procent meer ontmoetingen tussen wijkbewoners. Voor de lange termijn wil Mid delburg geld storten in een 'investe ringsfonds sociaal domein'. De nieuwe gemeenteraad die na de verkiezingen van volgende week woensdag aantreedt, kan beslissen hoe dat geld wordt besteed. Zo'n idee voor de lange termijn kan zijn om een jongerencentrum Second Base in Dauwendaele ook 's avonds te openen, suggereert Doorn. „Jon geren zijn zwaarder geraakt door de coronacrisis dan aanvankelijk werd gedacht. We moeten dus echt iets voor hen doen." Het is wel belangrijk dat Middel burg het geld van het Rijk op tijd uitgeeft. Er ligt bijvoorbeeld 1,1 mil joen euro klaar voor de aanpak van problemen bij kinderen in het on derwijs. Zeker de toch al kwetsbare kinderen hebben in de coronacrisis extra problemen gekregen. Omdat het geld precies hiervoor bedoeld is, moet het uiterlijk 31 juli 2023 zijn uitgegeven. Geld dat dan nog over is, moet Middelburg weer terugbe talen. VRIJDAG 11 MAART 2022 WA Geld voor gasvrije woningen KOUDEKERKE René Hoonhorst Vlissingen - Sem Stroosnijder, wethouder - Emile Calon MIDDELBURG Eenzaamheid is door de corona crisis een nog groter probleem geworden. Middelburg wil dat niet bestrijden met medicijnen, maar met kunst en welzijn. Huis artsen mogen patiënten door verwijzen naar bijvoorbeeld cul turele activiteiten. - Carla Doorn, wethouder - Maurits Sep Er is al jaren leegstand in de Banckertstraat in Koudekerke, maar daar komt misschien verandering in. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34