Bedrijf zoekt cruiseschip voor opvang vluchtelingen Nieuw college krijgt heel wat op het bordje 5 De roep om politiek ingrijpen was groot. Zomer 2021 stelde het college voor dat huizen nog maximaal zes tig dagen per jaar verhuurd mogen worden. Voor de meeste dorpsra den acceptabel. De coalitiepartijen VVD, Onafhankelijk West en - dan nog - Nieuw Gemeentebelang wil den echter 120 dagen. Ook Sjaak Quaak, dan nog CDA-raadslid, stemde mee. Dat standpunt riep zo veel emotie op, dat coalitie en oppo sitie elkaar sindsdien elkaar de vlie gen afvangen. Geen gezonde relatie Uiteindelijk komt er helemaal geen maximum aantal dagen toege stane verhuur, maar een registratie plicht voor verhuurders. Dat leidt tot een groot protest op de Groote Markt van Sluis. Opvallend genoeg stemt ook wethouder Peter Ploe- gaert tegen het standpunt van zijn eigen college. Zijn relatie met de VVD, Onafhankelijk West en Lo kale Partij Sluis is sindsdien ernstig bekoeld. Wanneer de partijen op roepen vaart te maken met een nieuwbouwplan in Cadzand, ver wijt de wethouder hen populisme. Van een gezonde relatie is sinds dien geen sprake meer. Ploegaert keert na de verkiezin gen niet terug. Dat geldt ook voor wethouder Rian de Feijter. Mari anne Poissonnier (Nieuw Gemeen tebelang) en VVD'er Jack Werkman hopen wel op een nieuwe termijn. Hoe dan ook lijkt Sluis toe aan een paar frisse gezichten. Tekenend is de conclusie van de rekenkamer commissie over hoe het college en de gemeenteraad met elkaar om gaan inzake het woondossier. Er wordt zó oeverloos gediscussieerd, dat er niets wordt besloten. Sluis snakt dus naar verkiezingen. SEROOSKERKE (W) Het idee komt uit de denktank van de Veerse partij Hart voor Veere, waarin ook Leon Overdulve, de al gemeen directeur van OOS, zit. Hij heeft al enkele cruiseschepen in beeld die het bedrijf zou kunnen kopen of huren om er Oekraïense vluchtelingen in te huisvesten. Overdulve: ,,Er komen enorme aantallen Oekraïners aan. We moe- ten er landelijk 50.000 opvangen. Dat geeft een gigantische druk op vakantieparken, bestaande wonin gen en andere mogelijke opvanglo- caties. Als je vluchtelingen op cruiseschepen kunt onderbrengen, zet je meteen grote stappen. Wij kijken nu allereerst naar twee cruiseschepen die te koop zijn. Eén ligt in Duitsland, één in Grieken land. Je zou er een in Vlissingen en een in Den Helder kunnen afme ren. We onderzoeken ook nog an dere beschikbare cruiseschepen." Geen liefdadigheid Volgens Overdulve is het plan haal baar en goed te financieren. Hij on derstreept dat het niet om een lief- Als je vluchtelingen op cruiseschepen huisvest, zet je grote stappen dadigheidsactie zal gaan. ,,Voor ons is dit business. Met een fatsoenlijke rijksvergoeding per gehuisveste vluchteling per dag, en dat inclusief eten en verzorging, is de opvang rendabel te maken. Net zo belang rijk is dat OOS dit kan. Wij hebben veel ervaring met scheepsmanage- ment op onze hijs- en accommoda tieschepen en bezitten alle vereiste certificaten." De schepen die Overdulve be kijkt, voldoen volgens hem aan alle eisen voor noodopvang. ,,Ook kun nen we alle nodige vormen van ser vice aanbieden. Van de catering, medische hulp tot een onderwijs ruimte, van beveiliging, wasserij tot een covid-teststraat." Verder kunnen vluchtelingen aan boord winkelen, naar de sportruimte of de spa en zonnebaden op het dek met een duik in het zwembad. Van wege de vereiste diepgang van een zeewaardig cruiseschip lijkt Vlis singen de beste plek. Bij voorkeur met walstroom om de energiekos- ten in de hand te houden. Overdulve en mede-initiatiefne mer Marcel Steketee van Hart voor Veere hebben de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) ingelicht over het plan. De VRZ coördineert de zoek tocht naar en het aanbod van op vangplaatsen voor vluchtelingen uit Oekraïne. Daarnaast zijn Den Haag en gedeputeerde Jo-Annes de Bat op de hoogte gebracht. Eventu ele winst op een vluchtelingen- cruiseschip zal Overdulve groten deels besteden aan de bouw van tiny houses voor starters in Seroos- kerke en het opknappen van ver enigingsgebouwen. GO VRIJDAG 11 MAART 2022 De afgelopen raadsperiode is voor Sluis niet makkelijk ge weest, met het verlies van de vismijn in Breskens en de uit braak van het coronavirus als onvoorziene bijkomstigheid. Toen België de grens sloot en Sluis zijn dagjesmensen plots moest missen, leek het (fi nanciële) leed niet te over zien. Er waren dus minder toeris ten om het nieuwe parkeer systeem dat in 2020 met enige problemen is ingevoerd, uit te proberen. De mensen die wel kwamen, konden nog niet het omstreden bruggetje over de Damse Vaart bestij gen. Dat zal ergens de ko mende vier jaar waarschijnlijk wel worden aangelegd. Wat de afgelopen periode wel is bereikt: onder meer de ope ning van natuur- en recreatie gebied Waterdunen bij Bres- kens, een nieuw museum in Aardenburg, een multifunctio neel centrum in Schoondijke en de invoering van een nieuw afvalophaalsysteem. Ook staat het vernieuwde ha vengebied van Breskens in de steigers. Er is eindelijk een plan voor de voormalige Eu- regiotuinen in Oostburg, de stad die met het project Vi taal West-Zeeuws-Vlaande- ren een ingrijpende metamor fose wacht. Het nieuwe college krijgt heel wat op het bordje. Het ver keersveilig maken van Boe- renhol, misschien een mfc in IJzendijke, de strijd voor een nieuwe vismijn in Breskens en de voltooiing van het nieuwe smoelwerk van Nieuwvliet. Een oceaancruiseschip dat plaats biedt aan bijna 2000 Oe kraïense vluchtelingen. Leg het aan de kade in Vlissingen en Zeeland voldoet in één klap aan de dringende oproep van het ka binet. Offshorebedrijf OOS In ternational is al ver met dit plan. - Leon Overdulve, OOS - Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33