<3 O O O lil Netbeheerder Enexis kan de hoeveelheid duurzame stroom nog niet verwerken 16 JJJjLLÜL» SS PLUS Kort Nederlander past vóór reizen op met sociale contacten Ruim de helft van de Nederlandse reizigers is extra voorzichtig in de aanloop naar zijn vliegreis, om maar niet besmet te raken met het coronavirus. Dat blijkt uit een enquête van Vliegtickets.nl onder 1263 personen. De meeste mensen zijn niet bang dat ze tijdens hun verblijf in het buitenland corona oplo pen, maar zo'n 40 procent zegt wel bang te zijn om voor vertrek positief te testen op het virus. De Nederlandse reiziger blijkt overi gens best positief over de reismogelijkheden dit jaar. Zo verwacht 68 procent dit een 'nor maler' reisjaar. Just Eat en Gorillas bezorgen boodschappen in Spanje Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway gaat sa menwerken met flitsbezorger Gorillas voor de bezorging van boodschappen in Spanje. Het Nederlands-Engelse bedrijf werkt daar naast samen met vier markten in Madrid, Barcelona, Alicante en Valencia. Daardoor kunnen klanten boodschappen bestellen van honderden kleine ondernemers die op die markten een kraam hebben. Ruim 3 mil joen klanten van Just Eat in die vier steden kunnen hun boodschappen via de app van die dienst bestellen. Het van oorsprong Duitse Gorillas neemt de bezorging van de bestellingen voor zijn rekening. HAL wil baggeraar Boskalis nu helemaal gaan inlijven Investeerder HAL wil baggeraar en maritiem dienstverlener Boskalis overnemen. HAL is al grootaandeelhouder en zou de onderne ming, die vorig jaar onder meer betrokken was bij het bergen van het vastgelopen con tainerschip Ever Given op het Suezkanaal, graag helemaal inlijven. Op Boskalis wordt in zijn geheel een prijskaartje geplakt van 4,2 miljard euro. Dat is niet het bedrag dat HAL zou betalen, want de investeerder stak al in 1989 geld in Boskalis en heeft nu een belang van ruim 46 procent in Boskalis in handen. HAL is beursgenoteerd en inves teert in verschillende bedrijven. KPN Unibail Rodamco ING Groep Just Eat Takeaway De boodschappen worden steeds duurder, maar hoe snel gaat dat eigenlijk? Elke tiende van de maand checken we de prijs van tien producten. INFLATIETEST Door de hoge inflatie en de Russische invasie in Oekraïne zullen de prijzen van onze boodschappen nog sneller stijgen dan vorig jaar. De supers houden echter de hand op de rem, blijkt in deel 3 van deze serie. De Nederlandse inflatie is vorige maand uitgekomen op 6,2 procent, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. Dat is de eerste daling sinds midden vo rig jaar toen de energieprijzen be gonnen te stijgen. Die toename lag in februari echter wat lager dan in januari, toen de inflatie voorlopig piekte op 6,4 procent. Maar door de oorlog in Oekraïne is het voor lopig gedaan met de rem op de in- flatie. Tanken is peperduur, de energieprijzen knallen door het dak en de verwachting is dat de koopkracht voor de Nederlanders dit jaar met minimaal 2,7 procent zakt. Dat is de hardste daling sinds 1983. Hoe snel gaan we dat merken in ons boodschappenmandje? Door de oorlog worden met name pasta, brood, groente en ook vlees duur der, verwachten experts. Al voor de inval waren de voedselprijzen wereldwijd hoog. In februari werd voedsel 4,6 procent duurder in Ne derland, blijkt uit de Europese in flatiecijfers. Dat kwam vooral door de hoge prijzen voor energie, graan, zuivel, plantaardige oliën en veevoer. Door de Russi sche inval is de situatie nog erger geworden. Supermarkten bewaken heel streng hun prijzen. We schreven eerder al dat die strategie zorgt voor pittige prijsonderhandelin- gen met leveranciers van zowel A- als huismerken. Wie door de supermarkt loopt, kan de gevolgen zien: sommige producten zijn TOTAAL 25,59 24,98 25,38 DEN BOSCH Netbeheerder Enexis, actief in het zuiden en noordoosten van het land, krijgt het nog niet voor elkaar alle duurzame energie producenten aan te sluiten. Dat zegt het bedrijf in een toelich ting op de jaarcijfers. ,,De capaci teit van ons netwerk is afgelopen jaar met 10 procent gegroeid, har der dan ooit, maar het is niet ge noeg'', zegt operationeel directeur Rutger van der Leeuw. ,,We had den wel met 30 tot 40 procent moeten groeien om aan de vraag te voldoen.'' In nagenoeg het hele werkgebied van de netbeheerder kunnen grote commerciële zonne- parken niet worden aangesloten omdat de capaciteit onvoldoende is. Die situatie is afgelopen jaar on danks de verzwaring van het net werk zelfs verslechterd, met name in Noord-Brabant en Limburg. Particulieren ondervinden over het algemeen geen problemen als zij zonnepanelen op hun dak of een laadpaal op de oprit willen la ten plaatsen. Pas als de hele wijk in één keer panelen aanschaft, zou den problemen kunnen ontstaan. Vorig jaar ging 1000 kilometer elektriciteitskabel de grond in, er werd daarnaast een recordaantal verdeelstations gebouwd. Daar door kon er 35 procent meer duur zame elektriciteit worden ver werkt. Komende jaren investeert Enexis circa 1 miljard euro per jaar om de capaciteit te verdubbelen. Enexis heeft hulp nodig van de overheid om dat tempo vol te hou den. Financieel directeur Mariëlle Vogt: ,,Een hoogspanningsstation bouwen duurt nu zeven tot tien jaar en twee derde van die tijd gaat op aan het vergunningsdeel. Dat zal sneller moeten, zodat wij snel ler kunnen verzwaren.'' - Ton Voermans ENQUÊTE VLIEGTICKETS.NL SAMENWERKING INVESTEERDER VRIJDAG 11 MAART 2022 PC 4,4% Telecombedrijf is een van de wei nige stijgers op een verder nega tieve beurs. Vastgoedfonds lijdt niet onder ECB-besluit over versneld eind op koopprogramma. Bank zou te wei nig doen om wit wassen tegen te gaan in Luxem burg. Beleggers niet onder de indruk van samenwer king met flitsbe- zorger Gorillas in Spanje. Supermarkten bewaken hun prijzen streng Sanne Schelfaut Bergen op Zoom/Halsteren Appels, Pink Lady (schaal 4 stuks) 2,99 2,99 2,99 Brood, half boerenvolkoren 0,99 1,08 0,94 Fles Coca-Cola Light (1,5 liter) inclusief statiegeld 2,60 2,53 2,60 Vleeskuipje hondenvoer, Cesar (saus) 0,95 0,79 0,95 Spaghetti, Grand Italia 500 gram 1,65 1,55 1,65 Douchecrème, Dove deep nourishing 6,99 6,78 6,99 Olijfolie, Bertolli 250 ml 2,85 2,70 2,79 Linzen, Bonduelle, 310 gram 1,49 1,57 1,49 Smeerkaas, Goudkuipje, 10 0 gram 1,09 0,89 1,09 Rundergehakt biologisch, 3 0 0 gram 3,49 3,59 3,49 Draagtas 0,50 0,50 0,40 24,98 o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16