Vier vragen over smeekbede van Zelenski 9 De oorlog in Oekraïne begon twee weken geleden. Met duizenden slachtoffers en miljoenen vluchtelingen als gevolg. Zijn de Russen nog te stoppen, bijvoorbeeld door een no-flyzone? Tot woede van Zelenski gaat het bondgenootschap daar niet op in. Zelenski: ,,De leiders van de alli antie hebben het licht op groen gezet voor nog meer bombarde menten op Oekraïense steden en dorpen, door hun weigering om een no-flyzone af te kondigen.'' De Amerikaanse president Joe Biden en Navo-topman Jens Stol- tenberg vinden de risico's te groot. ,,We gaan geen no-flyzone instellen en we sturen ook geen troepen naar Oekraïne", aldus Stoltenberg. Volgens oud-generaal Mart de Kruif zijn de risico's die zijn ver bonden aan een no-flyzone in Oekraïne enorm. ,,Dat gaat nooit gebeuren. En dat is maar goed ook, want anders wordt er een Russische beer losgelaten zonder genade. Dan stevenen we af op een Derde Wereldoorlog en is Oekraïne allesbehalve gered. Dan zou het land waarschijnlijk hele maal worden vernietigd. Dat is meteen het wrange, iedereen wil het land helpen en op veel fron ten gebeurt dat ook. Maar militair ingrijpen vanuit de Navo kan Ze- lenski vergeten.'' Een no-flyzone is een ge bied in het luchtruim dat met militaire macht wordt afgesloten voor vliegtuigen die geen toe- stemming hebben om de zone te betreden. Het wordt niet alleen in oorlogsgebied gebruikt. Ook bij ons is het verboden om - al dan niet tijdelijk - over bepaalde gebieden te vliegen, zoals het woonpaleis van koning Willem- Alexander: Huis ten Bosch in Den Haag. Elk land kan een no-flyzone uitroepen, maar dat heeft alleen zin als die (militair) kan worden gehandhaafd. President Zelenski wil per se dat de Navo het lucht ruim van Oekraïne blokkeert voor Russische vliegtuigen. Dat gaat volgens De Kruif dus niet ge beuren. ,,Maar als het - puur the oretisch - wel zou gebeuren, wordt de oorlog voor de Russen beperkt tot hun grondtroepen. En juist die troepen veroorzaken tot nu toe de meeste schade. 80 procent van de doelen wordt be stookt door grondartillerie, zoals kanonnen. De Russische lucht macht lijkt minder sterk dan we dachten. Ik hoor van mijn bron nen dat met name de luchtmacht moeite heeft gecoördineerd op te treden en ze hebben minder pre- cisiewapens. Dus zelfs mét een no-flyzone is de kans klein dat het Russische offensief kan wor den gestopt.'' De Oekraïners bieden taai verzet, zeker in de steden. Het cynische is dat hierdoor steeds meer burgerslachtoffers vallen. Met Marioepol als meest af schrikwekkende voorbeeld. De Kruif: ,,De Russen lopen zeker vertraging op, maar gaan wel ge- staag door met hun plan. In mijn ogen heeft Poetin drie doelen. 1: Hij wil de hele kuststrook inne men, dus inclusief havenstad Odessa. 2: Hij wil een groot deel van het land ten oosten van ri vier de Dnjepr onder controle krijgen. 3: Kiev. De hoofdstad is de hoofdprijs. Om die miljoe nenstad in te nemen, heb je heel veel militaire slagkracht nodig. De voortekenen dat ze een mas sale aanval plannen, worden steeds zichtbaarder. Zo worden vanuit Belarus nieuwe troepen richting de hoofdstad aange voerd.'' De Kruif verwacht dat de grote slag om Kiev pas wordt in gezet als de eerste twee doelen zijn gehaald. „Daarnaast gebruikt Poetin Kiev om Zelenski onder druk te zetten. Wordt de prijs voor Zelenski niet te hoog als Kiev wordt vernietigd? Daar zet de Russische president op in. In de hoop dat Zelenski alsnog overstag gaat en het veld ruimt voor een Russisch gezinde presi dent. Een president die niet zal worden geaccepteerd door het gros van de bevolking, dus in die zin kun je je afvragen wat Poetin ermee wint.'' Praten heeft volgens De Kruif al tijd zin, want alleen door overleg komt er mogelijk een oplossing. ,,Maar ik ben absoluut niet opti mistisch. De Russen kunnen - voor de bühne - zeggen dat ze hun militaire acties tijdelijk stop pen. Ondertussen kunnen ze hun bataljons op orde brengen en daarna weer tekeergaan. Poetin rust niet voordat zijn doelen zijn bereikt. Het gaat nog veel erger worden in Oekraïne.'' PDM SMtt ik O» GO DONDERDAG 10 MAART 2022 President Zelenski wil dat de Navo met een no-flyzone komt om bombarde menten op de Oekraïense steden een halt toe te roepen. foto's epa, brunopress 'Met een no-flyzone laat je de Russische beer los' Sanne Schelfaut Rotterdam/Kiev Hoe reageert de Navo op de smeekbedes van president Zelenski om een no-flyzone in te stellen? 2 Want wat houdt een no-flyzone precies in? 3 Loopt de Russische inva sie volgens plan of niet? 4 Vandaag praten de Russi sche en Oekraïense mi nisters van Buitenlandse Zaken met elkaar in Turkije. Heeft zo'n overleg überhaupt zin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9