8 PRESIDENTSVROUW OLENA ZELENSKA OORLOG OEKRAÏNE RUSLAND PROFIEL Ze was voor de oorlog beslist geen flamboyante first lady a la Michelle Obama, maar ze ontpopt zich beetje bij beetje tot rolmodel van formaat. De Oekraïense presidentsvrouw Olena Zelenska (44) stapt 'uit de schaduw van haar man'. dent werd, duurde het een tijdje voor ze in haar rol als 'vrouw van' groeide. Ze zette zich recent in voor issues als gezonder en beter eten voor kinderen, vrouwenrech ten, de positie van gehandicapten, en ging, heel chique in Prada en Celine, op de foto voor modeblad Vogue. De kinderen figureren als uitzondering ook in het filmpje bij de Vogue-fotoshoot: het stel houdt Sasha en Cyril verder zoveel mo gelijk uit de publiciteit. Beste presidentsvrouw Volgens Uliana Bun was Zelenska vóór de oorlog simpelweg nogal onzichtbaar. ,,Dat was heel an ders met de vorige presi dentsvrouw Maryna Poro- sjenko die bij iedereen bekend was. Van Olena vroegen mensen zich af: wat doet ze eigenlijk?" Nee, ze had volgens Bun 'absoluut niet de populariteit' van zo'n first lady als de Ame rikaanse Michelle Obama of de Franse Brigitte Macron. ,,Maar nu is ze de finitief uit de schaduw van haar man gestapt en is de kritiek ver stomd. Zelenski wordt door Oe- kraïners door zijn moed nu als beste presi dent ooit ge zien en Ze lenska inmid dels mis schien wel als beste pre sidents vrouw." nï nska Dat Olena Ze lenska wel raad weet met woor den, bleek maar weer eens uit haar Instagram- post die deze week de wereldpers haalde. Daarin noemt Zelenska de Russische in vasie onomwonden 'een massa moord op Oekraïense burgers'. Eerder loofde de presidentsvrouw, die als belangrijk Russisch doelwit ergens bij Kiev is ondergedoken, op Instagram al de moedige Oe kraïense vrouwen in de gebom bardeerde steden en bezwoer ze in strijdlustige woorden dat haar land nooit en te nimmer zal capi tuleren. ,,We zijn het leger, het le ger zijn wij, en kinderen, geboren in schuilkelders, zullen ooit weer in dat vredige land leven dat ze zelf verdedigden." Ja, de presidentsvrouw maakt indruk, vindt de Oekraïense Olena Kopanychuk, die al twee decennia in Nederland woont. ,,Zelenska had naar een veilig onderkomen in een van de buurlanden kunnen vluchten en dat had, denk ik, nie mand haar kwalijk genomen. Maar ze koos ervoor bij haar man te blij ven en dat maakt haar voor mij en anderen bij uitstek een sterke vrouw.'' Moed inpraten Zelenska is sinds de oorlog in haar rol gegroeid, stelt ook de Oekra- iense Uliana Bun, inmiddels tien jaar in Nederland. ,,Ze werpt zich op voor al die an dere vrouwen die ook zijn geble ven, praat hen moed in, motiveert hen. Eigenlijk net zoals haar man dat voor Oekraïense mannen doet." Tatyana Yavorovich, net als vluchteling in Nederland gearri veerd, prijst het feit dat Zelenska letterlijk en figuurlijk naast haar echtgenoot staat. ,,We weten na tuurlijk niet waar ze verblijft, maar we hebben haar de afgelopen tijd wel gezién, naast haar man, als hij journalisten te woord stond." Dat Zelenska (2,4 miljoen vol gers op Instagram) mensen met woorden weet te beroeren, is niet zo vreemd. De 44-jarige presi dentsvrouw studeerde architec tuur, maar werd tekstschrijver en scenarist. Ze stelde onder meer scripts samen voor haar man die, zoals de hele wereld inmiddels weet, ooit eens acteur, cabaretier en ster in de Oekraïense versie van Dancing with the Stars was. Volodimir was altijd al tuk op de schijnwerpers, maar zij bepaald niet, zo verhaalt Zelenska in een van de spaarzame interviews. Ze beschrijft zichzelf, beetje schert send, als een stille willie. ,,Ik ben niet het middelpunt van het feestje, ik vertel geen grappen. Ik voel me meer op mijn gemak in de schaduw." Prada en Celine In datzelfde interview erkent ze ook ruiterlijk dat ze helemaal niet zat te wachten op de politieke am bities van haar man. Uiteindelijk maakte haar eega zijn gooi naar het presidentschap zelfs zonder haar medeweten bekend via soci ale media, zo bekent ze. ,,Maar na tuurlijk hadden we het er al wel vaak over gehad." De timide Ze lenska, geboren in de stad Kryvy Rih ten zuidwesten van Kiev, trouwde met Zelenski in 2003, na acht jaar verkering. In 2004 kregen ze dochter Oleksandra (kortweg Sasha) en in 2013 zoontje Kyrylo (Cyril). Toen haar man in 2019 presi- DONDERDAG 10 MAART 2022 Van timide first lady tot strijdlustig boegbeeld Het presi dentiële paar in een stem bureau in Kiev in 2019. FOTO GETTY De foto- shoot voor Vo gue met man en kinderen. FOTO'S VOGUE Zelenska be zoekt het Vaticaan in 2020. FOTOANP Eefje Oomen Rotterdam/Kiev Olena Zelenska en Volodimir Zelenski tijdens een bezoek aan Letland in 2019. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8