Licht verhoogde kans op borstkanker voor GGD'ers 7 CORONA met het voor de tweede maal boosteren van 70-plussers. Deze doelgroep bestaat uit ongeveer 2,5 miljoen mensen. Naast de 70-plussers krijgen ook bewoners van verpleeghuizen, volwassenen met het syndroom van Down en volwassenen met een ernstige im- muunstoornis een uitnodiging. Geen aanleiding De overheid heeft overigens af scheid genomen van de term 'booster' en spreekt nu van een herhaalprik. Later deze maand wordt bekeken of ook 70-minners in aanmerking zouden moeten ko men voor een vierde prik. Op dit moment wordt daar geen aanlei ding voor gezien, onder meer om dat de omikronvariant mildere symptomen geeft. Is het gevaar van corona hiermee verdwenen? Nee. Kwetsbare men sen, bijvoorbeeld de groep bij wie een vaccin niet goed werkt, zijn nog steeds erg bang voor het virus, zeker nu er weer zoveel besmette lijke mensen rondlopen. Een andere risicofactor is long covid of het post-covid syndroom, een aandoening waar inmiddels minimaal tienduizenden Neder landers mee te maken hebben. Onduidelijk is nog in hoeverre ook omikron tot langetermijnklachten kan leiden. De vraag is tenslotte welke vari ant na omikron dominant wordt, en of onze immuniteit over een paar maanden nog net zo goed tegen zware ziekte beschermt als nu. Morgen komt het OMT bijeen om te praten over het eventueel afschalen van de bestaande maat regelen. Nu geldt nog een gedeel telijk thuiswerkadvies, een test verplichting bij evenementen bij meer dan vijfhonderd bezoekers en een mondkapjesplicht in het ov. Dinsdag maakt minister Kui pers bekend wat er van dit pakket overblijft. Het coronavirus breekt in ons land nog elke dag besmettingsrecords. Het goede nieuws: dat leidt vooralsnog gelukkig niet tot oncontroleerbare toestanden in de zorg. De afgelopen week werd op coronagebied de ene na de andere 'mijlpaal' bereikt. Nooit eerder testte zo'n groot deel van de mensen in de teststraten van de GGD posi tief: 70 procent. En ook nooit had zo'n groot deel van de bevolking 'corona-achtige' klachten: 5,5 pro cent, volgens de Infectieradar van het RIVM. Eveneens niet eerder vertoond: het virus werd de afge lopen maand vastgesteld in ruim 1250 verpleeghuizen. Voorheen had dit alles tot grote krantenkoppen en verhitte discus sies op sociale media geleid, maar nu niet. Het is oorlog, uiteraard, maar ook: al die besmettingen lei den vooralsnog niet tot oncontro leerbare toestanden in de zieken huizen. Sinds de versoepelingen van eind januari is het aantal door coronapatiënten bezette ic-bed- den zelfs wat gedaald: van ruim 200 toen naar 170 nu. Half decem ber waren dat er bijna vier keer zoveel. Het aantal reguliere ziekenhuis bedden waarop iemand met co rona ligt, neemt wel iets toe, van ruim 800 halfjanuari naar 1460 gisteren. In december waren dat er ruim tweeduizend. Gemiddeld sterven er sinds de jaarwisseling dagelijks nog ongeveer tien Ne derlanders aan corona, volgens de telling van het RIVM. In de cijfers van het CBS, dat bijhoudt of de sterfte in Nederland hoger is dan verwacht, hebben die aantallen geen noemenswaardig effect meer. Sinds begin januari is er in ons land geen sprake meer van oversterfte: het aantal overlijdens is in lijn met een 'normale' winter. Thuis uitzieken Immuniteit - door vaccinatie en besmetting - en een mildere omikronvariant lijken er voorlopig voor te zorgen dat corona steeds meer op griep lijkt. De meeste mensen zieken thuis uit - wat wel tot tekorten op de werkvloer leidt, onder meer in de zorg. Door het hoge verzuim wordt de reguliere zorg minder voortvarend opge pakt op dan eerder gehoopt. Gisteren meldde het RIVM 74.325 nieuwe besmettingen, opnieuw een toename. Het hoge aantal is het ingecalculeerde gevolg van de in januari en februari doorge voerde versoepelingen. Ook de wintersport springt als oorzaak in het oog - een derde van de men sen die vóór een positieve test in het buitenland waren, kwam te rug uit Oostenrijk. De invloed van carnaval is nog evidenter. Je kunt op de kaart van Nederland met een liniaal een lijn trekken van Sluis naar Stads kanaal. Rechts van die lijn krijgen zo ongeveer alle gemeenten van het RIVM een donkerrode kleur, wat betekent dat de afgelopen week meer dan 1 op de 40 bewo ners een positieve test afleverde. Relatief gezien ligt het aantal besmettingen in carnavalsge meenten nu drie tot vijf keer ho ger dan in bijvoorbeeld Noord Holland. Net als het virus begint ook de vaccinatiecampagne steeds meer op die voor de griep te lijken. De massavaccinatie is voorlopig ach ter de rug. Per week worden er nog zo'n 50.000 tot 100.000 prikken gezet, op het hoogtepunt van de boostercampagne waren dat er bijna 2 miljoen. In totaal zijn er sinds het begin van de crisis zo'n 34 miljoen vaccins toegediend. Inmiddels is een begin gemaakt Dat schreven de GGD's gisteren in een interne brief aan hun perso neel, die in het bezit is van deze krant. De gezondheidsdiensten hebben de desinfectierichtlijnen inmiddels aangepast. Handwas middelen waarin ethanol verwerkt is, geven bij zeer frequent gebruik onder meer een licht verhoogde kans op borstkanker, conclu deerde het RIVM begin juni. Vol gens de wet mogen mensen hun handen maximaal 32 keer per dag met dit soort middelen wassen. Bij de GGD gebeurde dit als gevolg van interne richtlijnen va ker, in de teststraat bijvoorbeeld na elke afgenomen test. Een werk nemer zegt tegen deze krant dat hij in een shift van zes uur wel 150 mensen test, en dus ook 150 keer zijn handen desinfecteert. 'We hebben niet de intentie ge had een grenswaarde te overschrij den', schrijven de GGD's in de brief. 'Onze focus lag volledig op het be schermen van onze medewerkers tegen corona. Een belangrijke maat- regel daarbij was het regelmatig desinfecteren van je handen.' Vanaf nu mogen werknemers hun handen nog maximaal 25 keer per dag met ethanolhoudend des- infectiemiddel wassen, schrijft de GGD. Ook is een aantal GGD's overgegaan op andere middelen, We hebben niet de intentie gehad om een grenswaarde teoverschrijden zegt een woordvoerder van de lan delijke koepel. Bij de GGD werkten tijdens de coronacrisis vele tienduizenden mensen. Hoeveel mensen ook daadwerkelijk intensief met het desinfectiemiddel werkten, is onduidelijk. ,,Maar dat het veel mensen geweest zijn, staat natuur lijk als een paal boven water", zegt de woordvoerder. 'Het extra risico dat je gelopen hebt, is zeer klein', schrijft de GGD in de briefaan het personeel. ,,Als je twee jaar lang, vijf dagen per week, honderd keer per dag je handen desinfecteert met desinfectiemid- del met ethanol wordt het extra risico dat je borstkanker oploopt geschat op 0,012 procent." Daarbij baseert de dienst zich op onderzoek van het RIVM. 'Vrouwen die geen ethanol be vattende handgel gebruiken, heb ben een kans van ongeveer 143.000 op 1.000.000 om borstkanker te ontwikkelen. Wanneer werkne mers een jaar lang 25 keer per werk dag handgel met ethanol gebrui ken, is er een kans van 143.015 op 1 miljoen mensen om borstkanker te ontwikkelen.' Waarom de GDD nu pas ingrijpt, negen maanden na het verschijnen van het rapport, is niet helemaal duidelijk. De woordvoer der stelt dat het rapport eerst 'goed gelezen' is. GO DONDERDAG 10 MAART 2022 Corona breekt weer records, behalve in het ziekenhuis Sander van Mersbergen Rotterdam 70% van de mensen in de teststraten testte afgelopen week positief. foto arie kievit JUS Gisteren meldde het RIVM 74.325 nieuwe besmettingen. De stijging was ingecalculeerd na de versoepelingen. DEN HAAG Werknemers van de GGD heb ben sinds het begin van de coronacrisis te vaak hun handen moeten wassen met desinfectie- middel. Dat heeft geleid tot mogelijke gezondheidsrisico's. Te vaak handen wassen met ethanol verhoogt het risico op borstkanker. - Uit een brief van de GGD's - Sander van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7