Ook Oekraïense burgers kunnen een andere huidskleur hebben Zaak doodgereden Tamar (14) uit Marken heropend Ontdek magnifiek IJsland 6 OZCAN AKYOL MIDWEEK SPECIAL Het dorpje Harskamp kwam op een verschrikkelijke ma nier in het nieuws, onge veer een halfjaar geleden, toen tientallen jongeren racistische leuzen als 'eigen volk eerst' en 'Auschwitz backfor blacks' riepen naar Afghaanse vluchtelingen. Dat deze nieuwkomers, opge jaagd door de taliban, echt geen flierefluiters waren, op zoek naar wat vertier over de grens, konden we elke dag in het journaal zien. En toch kregen ze bij ons, in dat Gelderse dorpje, een hardvochtige behandeling, die landelijk voor een hoop ongeloof en commotie zorgde. Deze week mocht de burge meester van de dorpelingen uit leggen dat er weer een beroep op hun compassie wordt gedaan, vanwege de enorme uittocht van wanhopige mensen uit Oekraïne. Deze keer was er minder tegen gas. Door schade en schande wijs geworden, besloten de sceptici hun vuurwerkbommen thuis te laten. Maar ze hadden nog wel een paar puntjes. Ik las in de krant dat ze met vra gen zaten. Als de burgemeester ie dereen op het hart drukt dat hun dorp deze keer alleen Oekraïners zal opvangen, roept een man uit het publiek verongelijkt: 'Dan ben je mooi blind.' Wat blijkt het geval? Een aantal bewoners had eens goed rondgekeken, laten we het een inspectie noemen. En zij kwa- Als hun verblijf veel langer duurt, vrees ik ook voor hen het ergste men tot de conclusie dat dezer da gen ook mensen met een kleur in het dorp logeerden, anders dan de burgervader hun voorhield. En toen kwam het gênantste moment: het lokale bestuur van Harskamp voelde zich genood zaakt om aan deze verontruste burgers uit te leggen dat ook Oek raïense staatsburgers een andere huidskleur kunnen hebben. In Nederland wordt kennelijk op basis van je huidskleur beoor deeld ofje wel of niet welkom bent in het land dat zo prat gaat op solidariteit en liberalisme. De Oekraïners met de juiste huidskleur, om het maar even zo te zeggen, kunnen nu op veel sym pathie rekenen, maar als hun ver blijf veel langer duurt, terwijl de recessie steeds verder toeneemt, vrees ik ook voor hen het ergste. Hetzelfde maakten de Syriërs in Turkije mee. Die kregen eerst ook een warm onthaal, maar nu wor den ze als schuldige aangewezen van de slechte economische situa tie in het land. Een oorlog laat de mooiste kan ten van mensen zien. Maar ook de slechtste. Dat is eveneens een goede reden om snel Poetin tot in keer te brengen. Tamar werd in juli 2020 dood ge vonden. De man die met zijn auto over haar heen bleek te zijn gere den, kreeg alleen een boete voor onvoorzichtig rijden. De man heeft steeds verklaard dat hij dacht dat hij 'over iets heen reed' en is daarna doorgere den. Het kan zijn dat zij daar al lag, door onbekende oorzaak, zo rede neerde justitie. De ouders van Tamar wilden na de beslissing van het Openbaar Ministerie een artikel 12-proce- dure starten om alsnog strafver volging af te dwingen. Naar aan leiding van de klacht van de nabe staanden hebben verkeersanalis- ten van de Koninklijke Mare chaussee het dossier en de plaats van het ongeval bekeken. Daaruit bleek dat er nog veel vragen zijn over wat er die nacht is gebeurd. Justitie heeft daarom nu besloten alsnog uitgebreid en nieuw on derzoek te doen naar de dood van Tamar. In de auto zaten vier personen die allemaal weer in beeld zouden komen voor mogelijk strafbare feiten. Het kan zijn dat zij wél zijn gestopt nadat ze over 'iets' heen waren gereden en daarna Tamar hebben verplaatst. Daarmee zou den zij haar dus hebben achterge laten zonder hulpdiensten te bel len. De man die achter het stuur zat, een asielzoeker uit Duitsland, is overigens moeilijk te vinden sinds de beslissing van justitie. Kortge leden was hij nog spoorloos. Tamar verliet in de nacht van 25 juli 2020 haar woning na een dis cussie over bedtijd. De politie vond haar lichaam later in de berm van de Zeedijk tussen Mar ken en Monnickendam. Enkele maanden later werd een man opgepakt van wie later werd vastgesteld dat hij over het meisje heen was gereden. Maar volgens het OM was niet vast komen te staan dat de man 'ernstige ver- keersfouten kan worden verwe ten'. Onduidelijk is gebleven hoe zij op de weg terechtkwam. V0C5 orvjookop c§ 088 - 70 70 600 SLECHTS 24 PLAATSEN PER DATUM! Compleet, voordelig en uniek! 5 daagse reis met verblijf in 3* Hotel Klettur inclusief ontbijt Verblijf in het centrum van Reykjavik Vliegreis per Transavia en transfers 2 excursies inbegrepen: Reykjavik City Sightseeing tour en de Golden Circle tour Vertrek van september t/m oktober 2022 DONDERDAG 10 MAART 2022 GO Y @OzcanAkyol és Het Openbaar Ministerie gaat opnieuw onderzoek doen naar de dood van de 14-jarige Tamar uit Marken. Aanleiding is de ar tikel 12-klacht die advocaat Sébas Diekstra namens de na bestaanden heeft ingediend. Victor Schildkamp Marken korting voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6