Bekijk folders en zet de thermostaat lager pomphouders aan grens zijn' 3 dagen Veluwe 5 'Godzijdank krijg ik gratis boodschappen' 87. De stijgende prijzen van energie, benzine en boodschappen voelen steeds meer huishoudens in de portemonnee. Waar kunt u op bezuinigen? 'Hoeveel geefje wekelijks uit aan boodschappen? Wat besteed je maandelijks aan kleding of schoe nen? Wat betaal je aan je verzeke ringen.' Volgens Arjan Vliegent- hart, directeur van het Nibud, hebben veel mensen geen idee waar ze hun geld aan uitgeven. Begin met een lijstje van inkom sten en uitgaven. Stel vervolgens de vraag of die uitgaven echt nodig zijn. ,,Als je overzicht hebt, dan weet je in elk geval waar je geld naartoe gaat en dan is het makke lijker om andere keuzes te ma ken'', denkt hij. Een tip: vergeet niet naar de inkomstenkant te kijken. Wellicht zijn er toeslagen waar je voor in aanmerking komt. Op de energierekening valt er tot wel 900 euro per jaar te besparen, claimt voorlichtingsorganisatie Milieu Centraal. Volgens woord voerder Joanneke de Jongh is slim verwarmen de sleutel. ,,Houd de deuren in huis dicht, zet de ver warming uit als je weggaat, doe dat al een uur voor vertrek, zet de thermostaat 's nachts op 15 graden. Zuinig stoken is vooral belangrijk als je huis niet of slecht geïsoleerd is. Al blijft de beste tip natuurlijk om je huis beter te isoleren." Pak de auto wat minder vaak, is het advies. Als het gaat om een korte rit binnen de bebouwde kom, kun je beter te voet, met de fiets of met het openbaar vervoer gaan. Voor wie de auto wel moet pakken heeft woordvoerder Sanne Over van de ANWB een paar tips. De belangrijkste: check van tevo ren waar je goedkoop kunt tanken. ,,Er zijn apps die de meest actuele prijzen aan de pomp weergeven. Het kan zomaar 20 of 30 cent per liter goedkoper zijn.'' Andere tips: tank niet langs de snelweg, want daar betaal je de hoofdprijs, en pas je rijstijl aan. ,,Rem niet te hard af, laat je motor niet onnodig statio nair draaien, schakel niet te snel op en bedwing je rechtervoet.'' Ook verstandig: check zo nu en dan de bandenspanning. Besparen is volgens Vliegenthart van het Nibud een stuk makkelij ker bij uitgaven die mogen in plaats van die moeten, zoals de hy potheek of huur. ,,Je kunt minder uit eten gaan, creatiever zijn met kadootjes geven of goedkoper op vakantie gaan.'' Bovendien valt er vaak te besparen op abonne menten, verzekeringen, lidmaat schappen of donateurschappen. Zo wijst Vliegenthart op een Nibud-onderzoek waaruit blijkt dat huishoudens gemiddeld meer dan tien abonnementen hebben. Daar vallen goede doelen, loterijen of sportclubs onder, maar ook streamingdiensten of internet- bundels. ,,Vraag je af ofje dat echt allemaal nodig hebt.'' Volgens het Nibud valt er ook op de wekelijkse boodschappen best wat te besparen. Zo zijn er flinke prijsverschillen tussen huismer ken en A-merken. ,,In de super markt staan de duurdere merken vaak op ooghoogte. Even bukken of strekken kan interessante be sparingen opleveren'', tipt de Ni- bud-directeur. Wat volgens Ge rard Spierenburg van de Consu mentenbond kan helpen is als mensen een boodschappenlijstje maken én zich daaraan houden. ,,Doe dat, want anders ga je geheid voor gaas.'' Wat volgens het Nibud ook handig is: bekijk de folders (vaak ook online te vinden) van de supermarkten. JadeCorsica In het meest extreme scenario is een prijs tot 3 euro voor een liter niet uitgesloten directeur van Tamoil Nederland, dat 225 tankstations heeft, waar van er zo'n twintig in de grens streek met België liggen. De vraag is hoeveel hoger de prijzen nog kunnen. Een grond- stoffenexpert van de Duitse Deka- bank doet het ergste vrezen. ,,In het meest extreme scenario is een prijs tot 3 euro voor een liter niet uitgesloten'', stelde Gabriele Wid- mann gisteren tegenover de Duitse nieuwszender N-TV. Voor Nederland zou dat nog beduidend hogere pompprijzen betekenen, want bij ons liggen de accijnzen hoger. Voor minima komen de stijgin gen extra hard aan. Zo zegt de Utrechtse Lizette van Beek (50) dat ze nog 'hooguit voor 40 euro tankt per maand'. Haar jongste dochter is autistisch en moet regelmatig naar een behandelboerderij in Driebergen worden gereden. Met de huidige prijzen kan ze dat hoog stens 'vier of vijf keer per maand' doen. ,,Ik probeer het nog zolang mogelijk uit te zingen, maar dat geeft me best stress. Hoelang gaat dit nog door? Wanneer is het om slagpunt? Kan ik mijn kinderen nog wel bijstaan?'' UnitedConsumers, een collec tief dat de benzineprijzen nauw gezet volgt, ziet een run op tank- kaarten, die consumenten kunnen aanvragen bij het collectief. Die bieden centen korting op de ad viesprijs bij vele aangesloten stati ons. ,,Mensen gaan in deze tijden veel bewuster rijden'', stelt voor man Paul van Selms. ,,Zeker de tweede auto zullen ze vaker later staan.'' www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 7ocpg Incl. diner 3 dgn Giethoorn HP 3 dgn Den Helder/Texel GO DONDERDAG 10 MAART 2022 Natasja de Groot Rotterdam OVERZICHT ENERGIEREKENING BENZINE VRIJE TIJD BOODSCHAPPEN Jade Corsica (38) uit Rotter dam brengt alle bespa- ringstips al in de praktijk en kan weinig meer bedenken. Als alleenstaande moeder met twee zoons van 5 en 18 jaar moet ze rondkomen van een uitkering van ruim 1000 euro per maand. Daar is ze inmiddels wel aan gewend: ze zit al vijf jaar in deze situatie. Maar nu de prijzen zo hard stijgen begint zij het steeds meer te voelen. ,,Heel soms houd ik 350 euro in de maand over om van te leven'', zegt ze. Dat is na huur, energiere kening en verzekeringen. ,,Ik werk bij weggeefwinkel Yess voor gezinnen in armoede. Godzijdank krijg ik daar gratis boodschappen. Anders zou ik het allemaal niet redden.'' Doordat ze een variabel ener giecontract heeft, probeert ze met slim stoken de kosten stijging nog enigszins beperkt te houden. Ze zet ook de wasmachine al een tijdje niet meer aan, maar brengt de was naar de wasserette, waar ze naar eigen zeggen goed koper uit is. De tv en de lam pen blijven uit als ze niet aan hoeven, en ook de thermo staat staat laag. Ze probeert te voorkomen dat haar kinderen er last van hebben. „Mijn zoon van 18 begrijpt het wel dat we zuinig moeten leven, maar voor mijn zoontje van 5 is het soms las tig te begrijpen als we iets niet kunnen doen.'' - Gabriele Widmann, expert - David Bremmer Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Aan het Sprengenbos op de Veluwe, bij Hanzesteden Deventer en Zutphen! 2 nachten in 4* Fletcher Hotel Apeldoorn (7,7) -? O 2 keer een uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis gebruik van de fitnessruimte, wifi en parkeren - 4* Hotel2 Heerenveen (7,7) 3* Hotel Wienerhof, Den Helder (7,9) 2 nachten incl. ontbijtbu 2x een 2-gangen diner Gratis wifi en parkeren fet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een bootkaartje Texel Aankomsten t/m dec. 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5