Een miljoen euro per jaar moet stranden breed houden c Onrust over werkweek Kinderopvang begint boodschappenkast: 'Iets over? Durf te geven. Iets nodig? Durf te nemen' 6 Medewerkers van Dethon hebben een stokje gestoken voor de mogelijke invoering van een 36-urige werkweek. De directie ziet nu af van deze verkorte werkweek. Meteen nadat het idee over de in voering van de 36-urige werkweek op het intranet van het sociaal werkbedrijf Dethon met de mede werkers werd gedeeld, brak onrust uit. Hierop is het voorstel meteen van tafel geveegd. Mogelijk komt dit later nog wel terug. Het rommelt al langer bij Dethon. Het werkbedrijf werkt aan 'verbeterplannen', maar het houdt die voorlopig nog onder de pet. Over het gedoe rond de 36-urige werkweek zegt Dethon-woordvoerder Ron Kindt namens de directie: ,,We willen toe naar meer openheid naar en in spraak van de medewerkers. Dat is nieuw voor ons en we hadden de communicatie rond de 36-urige werkweek wat beter in het vat moe ten gieten." Volgens Kindt vallen de ruim achthonderd medewerkers bij Dethon onder minimaal drie cao's. Zij bouwen in de huidige situatie allemaal compensatie-uren op die ze mogen opnemen. Dat varieert Het bijhouden van alle uren brengt een enorme administratie met zich mee van twee tot vier uur in de week. Kindt: ,,Het bijhouden van die uren brengt een enorme administratie met zich mee. Het is eenvoudiger naar een 36-urige werkweek te gaan, zonder die compensatierege ling. Medewerkers hebben dan eens in de twee weken een vrije vrijdagmiddag. Deze regeling wordt al toegepast bij andere werk- bedrijven, de compensatieregeling is eigenlijk achterhaald." De Dethon-directie had de on dernemingsraad (or) gevraagd het draagvlak voor een 36-urige werk week te polsen onder de medewer kers. Die poging viel niet goed. Er ontstond meteen onrust over de in vulling van de vastgestelde vrije da gen, de gevolgen voor parttimers, diegenen met verschillende con tracten en gedetacheerde mede werkers. De or heeft meteen beslo ten het onderwerp voorlopig te la ten rusten. Misstanden De Dethon-directie ligt al langer onder vuur. Twee jaar geleden trok vakbond FNV aan de bel over mis standen binnen het werkbedrijf van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Er zou onder meer een angstcultuur heersen. De SP pre senteerde tegelijk een zwartboek over misstanden die medewerkers van Dethon konden aangeven. Een onderzoek naar financiële misstan den binnen de organisatie, kostte de vorige directeur Edwin van den Berghen en een andere leidingge vende in juli vorig jaar de kop. Inte rim-bestuurder Martijn van Endt werd in september ingevlogen om weer rust in de organisatie te bren gen. Het wachten is nu op de presen tatie van de verbeterplannen bij Dethon. De één gooit misschien iets weg wat een ander hard kan gebruiken. Om verspilling van boodschappen tegen te gaan en anderen te helpen, is kinderopvang Joepie de Poepie uit Hulst een boodschappenkast begonnen. Gisterochtend is de kast op par king Havenfort aan de zijkant van de kinderopvang in gebruik ge nomen door Marieke Buijsse (een van de initiatiefnemers) en en kele kinderen. 'Iets over? Durf te geven. Iets nodig? Durf te nemen.' Deze tekst moet mensen over de drempel helpen om van de kast gebruik te maken. Praktijkschool ,,Het idee kwam op tijdens een brainstormsessie. We willen als kinderdagverblijf meer bijdragen aan de maatschappij", zegt Buijsse. Praktijkschool Hulst heeft de kast in elkaar geknutseld. Iedereen mag producten in de boodschappenkast stoppen en er ook uit halen. Spulletjes die thuis in de kast staan, maar niet ge bruikt worden en uiteindelijk worden weggegooid. Naast etens waren zijn ook verzorgingspro ducten zoals maandverband, lui ers en shampoos welkom. Buijsse: ,,De kast is beschikbaar voor ie- dereen: ouders, buurtbewoners, passanten. Maakt niet uit. We ho pen dat mensen zich vrij voelen om iets mee te nemen wat ze kunnen gebruiken, dat openbaar delen 'normaal' wordt." De kast staat er al goed gevuld bij. Buijsse hoopt wel dat toekom stige gebruikers respectvol met dit initiatief omgaan. ,,Zet daarom geen ongepaste spullen in de kast, check ook zeker eerst de houdbaarheidsdatum. Ook wij zullen er zelf af en toe spullen in zetten, maar ook uithalen. Op deze manier draagt Joepie de Poe- pie een steentje bij aan de strijd tegen voedselverspilling." Rond 18.30 uur gaat de kast op slot. - Edy de Witte In strandpaviljoen Vloed bij Dis hoek ondertekenden de wethou ders van Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Sluis, Veere en Vlissingen gisteren een convenant waarin ze afspreken dat ze jaarlijks samen 1 miljoen euro in een zand- fonds stoppen. En ze rekenen er ook op dat andere overheden geld erin gaan stoppen. Een breed strand is heel belang rijk voor de toeristische gemeen ten. Onderzoek wijst uit dat onge veer 60 procent van de toeristen en recreanten geheel of gedeeltelijk voor het strand komt. Het hebben van een goed strand is daarom es sentieel voor de Zeeuwse econo mie. Geen kerntaak Rijkswaterstaat spuit eens in de vier tot vijfjaar het strand op om te zorgen voor de kustveiligheid. Maar als strand smaller wordt door een storm en de veiligheid niet in het geding is, komt Rijkswaterstaat niet in actie. Want het verhogen van recreatief plezier ziet de over heidsdienst niet als een kerntaak. Daarom willen de vijf gemeenten geld achter de hand hebben om het strand toch op te laten spuiten als De Walcherse kust kalft vaker af dan de West-Zeeuws- Vlaamse het te smal is. Twee jaar geleden verdween tij dens een februaristorm bijvoor beeld flink wat zand van de Wal- cherse zuidwestkust waardoor bij hoogwater het strand op een aantal plaatsen wel heel erg smal werd. Uiteindelijk werd na enkele maan- den alleen 860 meter strand tussen Vlissingen en Dishoek opgespoten omdat daar de kustveiligheid echt in het geding was. De Zeeuwse kustgemeenten pra ten al sinds 2017 over het vormen van een zandfonds. Ook nu is het nog niet zeker dat alle gemeenten meedoen. De gemeenteraad van Sluis gaat namelijk niet zonder meer akkoord met de ruim 231.000 euro die voor het fonds betaald moet worden. Vooral Arnold Scheppers (D&T) toonde zich dins dagavond tijdens een commissie vergadering zeer kritisch. Hij vreest dat Sluis te veel betaalt en er weinig voor terugkrijgt. ,,De Walcherse kust kalft vaker af dan de onze. Straks betalen we 230.000 euro en zijn we over tien jaar pas eens aan de beurt." Ook raadsleden van an dere partijen zaten met veel vragen. Wethouder Rian de Feijter zei voorafgaand aan de ondertekening dat het goed komt. ,,Sluis neemt straks ook deel aan het zandfonds. Op 24 maart volgt er een positief besluit door de raad." De vijf kustgemeenten willen uiteindelijk dat het Rijk bij het op spuiten van het strand niet alleen kijkt naar de veiligheid, maar ook naar de economische en recreatieve belangen, zo zei de Veerse wethou der Adri Roelse. DONDERDAG 10 MAART 2022 VL Opnieuw commotie bij Dethon Marieke Buijsse (links geknield) is initiatiefneemster van de levensmiddelenkast bij kinderdagver blijf Joepie de Poepie. Lex (3) staat trots op het krukje want hij mag de kast openen. foto anne hana HULST Sheila van Doorsselaer Terneuzen - Ron Kindt, Dethon DISHOEK De vijf Zeeuwse kustgemeenten willen dat de stranden altijd vol doende breed zijn zodat er volop ruimte is om te recreëren. - Arnold Scheppers, D&T Sluis - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53