Zandfonds moet het strand breed houden Testament kan veel familieleed voorkomen én geld besparen 6 GESCHIEDENIS OORLOG OP NOORD-BEVELAND G Groepsfoto marechaus see, gemaakt tijdens de oor log, vermoede lijk in 1941 of 1942. Onlangs dook deze foto op uit het privé-archief van Bram Wesdorp. Politieman én verzetsman Wesdorp was in de oorlogsjaren actief op Noord-Beveland. Hij staat er zelf op, in burger. Maar wie zijn die andere mannen? Melita Lanting Kortgene Het is een bijzondere foto die uit gever Matty Verkamman uit Kats onlangs vond in het archief van de familie Wesdorp. Op de foto pose ren marechaussees voor het voor malige politiebureau van Kort- gene. De foto is vermoedelijk in 1941 of 1942 gemaakt, maar verder is er erg weinig over bekend. De namen van de mensen op de foto ontbreken, alleen Bram Wesdorp is bekend. Hij is de man vierde van links op de achterste rij, in bur gerkleding. Verkamman legt momenteel de laatste hand aan een lijvig boek over de geschiedenis van Noord- Beveland. In het boek is ook ruim aandacht voor de oorlogsjaren met veel fotomateriaal en dat is dan ook de reden dat hij graag wil ach terhalen wie deze mensen zijn. In het archief van Wesdorp za ten niet alleen foto's, maar ook ge detailleerde beschrijvingen van het verzetswerk op het eiland die nog niet eerder bekend waren. Onder andere over de overval op het distributiekantoor in Geers- dijk die door Wesdorp werd ge leid. Hij was ook de man die de neergekomen Amerikaanse piloot Jim Frolking aan zijn schuilplaats in de Jonkvrouw Anna Hoeve bij Izak en Marie van der Maas hielp. Frolking werd in 2017 onderschei den door de gemeente Noord-Be veland en kreeg de gemeentepen ning. Politieman Bram Wesdorp werkte in Kortgene van 1941 tot 1949. Daarna heeft hij twintig jaar als politieman op Tholen gewerkt om vervolgens weer terug te keren naar Kortgene als commandant van de politie. De vijf Zeeuwse kustgemeen- ten willen dat de stranden altijd voldoende breed zijn zodat er volop ruimte is om te recreë ren. Emile Calon Dishoek In strandpaviljoen Lekker bij Dis hoek ondertekenden de wethou ders van Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Sluis, Veere en Vlissingen gisteren een conve nant waarin ze afspreken dat ze jaarlijks samen 1 miljoen euro in een zandfonds stoppen. En ze re kenen er ook op dat andere over heden ook geld in dat fonds gaan stoppen. Een breed strand is heel belang rijk voor de toeristische gemeen ten. Onderzoek wijst uit dat onge veer 60 procent van de toeristen en recreanten geheel of gedeelte lijk voor het strand komt. Het heb ben van een goed strand is daarom essentieel voor de Zeeuwse eco nomie. Kustveiligheid Rijkswaterstaat spuit eens in de vier tot vijf jaar het strand op om te zorgen voor de kustveiligheid. Maar als strand smaller wordt door een storm en de veiligheid niet in het geding is, komt Rijks waterstaat niet in actie. Want het verhogen van recreatief plezier ziet de overheidsdienst niet als een kerntaak. Daarom willen de vijf gemeenten geld achter de hand hebben om het strand toch op te laten spuiten als het te smal is. Twee jaar geleden verdween tij dens een februaristorm bijvoor beeld flink wat zand van de Wal- cherse zuidwestkust waardoor bij hoogwater het strand op een aan tal plaatsen wel heel erg smal werd. Uiteindelijk werd na enkele maanden alleen 860 meter strand tussen Vlissingen en Dishoek op gespoten omdat daar de kustvei- ligheid echt in het geding was. Al sinds 2017 De Zeeuwse kustgemeenten pra ten al sinds 2017 over het vormen van een zandfonds. Ook nu is het nog niet zeker dat alle gemeenten meedoen. De gemeenteraad van Sluis gaat namelijk niet zonder meer akkoord met de ruim 231.000 euro die voor het fonds betaald moet worden. Vooral Arnold Scheppers (D&T) toonde zich dinsdagavond tijdens een com missievergadering zeer kritisch. Hij vreest dat Sluis te veel betaalt en er weinig voor terugkrijgt. ,,De Walcherse kust kalft vaker af dan de onze. Straks betalen we 230.000 euro en zijn we over tien jaar pas eens aan de beurt." ADVERTENTIE ERFRECHTPLAN www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 101 DONDERDAG 10 MAART 2022 BE Wie zijn de mannen op deze groepsfoto? FOTO ARCHIEF FAMILIE WESDORP GOES- Er bestaan veel misverstanden over de verdeling van een nalatenschap wanneer één van de twee partners overlijdt. De meeste vijftigplussers denken dat de afwikkeling van een erfenis in Nederland prima bij wet geregeld is. Maar niets is minderwaar, stelt erfrechtspecialist Marco Driesprong van Erf- rechtplan. Volgens hem kan een goed testament veel familie leed én geld besparen. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt', wordt weieens gezegd. Toch kan het leven van een achterblijvende partner na een over lijden, los van alle verdriet en rouw, door het ontbreken van een testament op een regelrecht drama uitlopen. Door wets wijzigingen in de afgelopen decennia, is het vaak onduidelijk hoe het erfrecht nu wettelijk is geregeld. "Met een testament weet men vooraf al precies waar ze aan toe zijn wanneer een dierbare wegvalt", zegt Marco Driesprong. "Bij verhalen over testamenten en erfenissen wordt vaak ge dacht dat het iets is voor vermogende mensen", gaat Marco Driesprong verder. "Binnen de generatie vijftigplussers heeft misschien niet iedereen een kapitaal op de bank opgebouwd. Een groot deel heeft wel een eigen huis dat (bijna) hypotheek- vrij is. Ook dat is vermogen waarover erfbelasting verschuldigd kan zijn." In de wet is inmiddels geregeld dat bij het overlijden, de over blijvende ouder en de kinderen samen erven. De langstleven de is eigenaar van alle eigendommen en de kinderen zijn wel iswaar erfgenaam maar krijgen nog niets in handen. Ze krijgen een soort tegoedbon op de overblijvende ouder. Aan de hand van een simpel rekensommetje legt Marco Driesprong uit dat bij het ontbreken van een testament, het overlijden van een partner tot een financieel drama voor de achterblijvers kan leiden. "De nog levende partner heeft wel iswaar een grote vrijstelling van erfbelasting, maar deze ouder moet de erfbelasting over de erfdelen van de kinderen al wel direct afrekenen. Zo'n acht maanden na het overlijden van een partner ligt de blauwe envelop op de deurmat. Als de erfenis voor het merendeel bestaat uit het huis, hoe ga je dan die erf belasting betalen?" Marco Driesprong kent meerdere voorbeelden van mensen die hierdoor in financiële problemen zijn gekomen. "Onnodig familieleed, dergelijke schrijnende situaties zijn te voorkomen door het opstellen van een testament. Maar je moet het wel even doen." Vreemd genoeg is het maken van een afspraak bij een nota ris voor veel mensen nog een erg grote stap. Dat ziet Marco Driesprong ook. "Mensen vrezen vaak dat het handenvol geld kost of dat de materie erg ingewikkeld is. En nadenken of pra ten over een testament is ook niet de leukste bezigheid die je kunt bedenken, dus schuiven ze het opstellen van een testa ment voor zich uit. Soms té ver." Erfrechtplan heeft in samenwerking met een groot aantal no tariskantoren een laagdrempelige service ontwikkeld, waarbij op heel persoonlijke wijze een testament kan worden opge steld. Bovendien blijven de totale kosten inzichtelijk en relatief laag. "Onze erfrechtspecialist komt bij de mensen thuis om de wensen en verzoeken op te tekenen en vertaalt dit naar een concept-testament in begrijpelijke taal. De erfrechtspecialist gaat samen met de klant naar de notaris om het definitieve testament te laten bezegelen. We verlagen niet alleen de drempel naar de notaris, we ontzorgen ook. Naast een testament kan ook een levenstestament familiedra ma's voorkomen, legt Marco Driesprong uit. "Stel, één van de twee partners wordt wilsonbekwaam, dan is het niet vanzelfsprekend dat de ander zonder meer kan be schikken en beslissen over de (gezamenlijke) eigendommen. Het is daarom verstandig om bij leven samen een volmacht vast te laten leggen in een levenstestament. Is dat niet het geval, dan zal het er in de praktijk op uitdraaien dat de part ner van iemand die bijvoorbeeld door ziekte wilsonbekwaam is geworden ineens voor alledaagse zaken bij de rechter om toestemming moet vragen." De kosten van een testament wegen niet op tegenover de lasten die anders voor rekening van nabestaanden en part ners komen", zegt Marco Driesprong tot slot. "Laat staan het onvoorziene leed dat er mee gemoeid kan zijn. Dat wens je niemand toe." Lezing op locatie Maandag 28 maart om 14:30 uur geeft Marco Driesprong een lezing over de noodzaak van een testament en leven stestament. U kunt deze lezing kosteloos bijwonen door u in te schrijven op www.erfrechtplan.nl of te bellen naar 085 - 8000101. Blijft u liever thuis? Geef u dan op voor onze online lezingen. Deze worden dagelijks gehouden op verschillende tijdstippen. U bepaalt zelf wanneer u de lezing volgt via uw eigen compu ter, tablet of smartphone. Locatie: Datum: Aanvang: Inschrijven kan via: Uitspanning De Goederenloods Albert Plesmanweg 23 4462 GC Goes maandag 28 maart 2022 14:30 uur www.erfrechtplan.nl 085 - 8000 101

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51