7 Andriy Derzhavets zamelt via de stichting Kantje La Vantje geld in ierikzeeënaar Derzhavets zet hoog in. Met de stich ting Kantje La Vantje, waarvan hij voorzitter is, streeft hij ernaar 2,5 ton in te zamelen voor huisvesting van Oekraïners op Schouwen-Duiveland. Zelf kwam hij als 11-jarige jongen vanuit de Krim naar Scharendijke. Niet als vluchteling, maar wel als vreemdeling. Ineens hadden ze op de basisschool in Russisch sprekend jongetje in de klas. Vloeiend Rus sisch spreekt hij nog steeds, maar hij is verder hartstikke Zeeuws en heeft zijn weg op Schouwen-Duiveland gevonden. Ontvluchten Sinds vijf jaar runt hij zijn eigen zaak aan het Kerkhof in Zierikzee, Phone Repair Zeeland. En nu zet Andriy Derzhavets zijn contacten die hij als ondernemer heeft opgebouwd in om Oekraïeners te helpen die vanwege de oorlog hun land ontvluchten. Want leuk hoor al die steunbetuigin gen met blauw-gele verlichting, vindt Derzhavets, maar hij is meer van het doen. ,,In dit soort situaties moet je gewoon in actie komen. We zijn in gesprek met de gemeente, met ondernemersclubs op het ei land, de Lions Club Schouwen-Dui- veland en de Rotary Club Schou wen-Duiveland om Oekraïners zo goed mogelijk op te vangen." Derzhavets zamelt in eerste in stantie geld in. ,,Ik heb hoog ingezet, want dan weet je dat er werk aan de winkel is. Er is geld nodig voor huis vesting en om mensen voor een korte of langere periode te helpen." Volgens Derzhavets is ingeschat dat er zo'n 150 tot 200 mensen op Schouwen-Duiveland zouden kun nen worden opgevangen. Niemand weet hoeveel en of er mensen komen en daarom heeft Derzhavets ook al rekening gehouden met een ander scenario. ,,Stel dat er weinig of geen mensen uit Oekraïne naar dit eiland komen. Dan willen we dat geld do neren aan een betrouwbare stichting in Oekraïne." Bloemen Van het weekend verkocht Derzha- vets bloemen vanuit zijn telefoon winkel. „Eigenlijk wil ik mijn winkel een beetje buiten de actie houden, omdat niet alle mensen daarop zitten te wachten als ze hier komen. Ik vind het opdringerig als ik de hele tijd vraag of ze willen doneren." Er ko men nog wel meer activiteiten om geld in te zamelen, zegt hij. Heel misschien wel iets met sport. Want Er is geld nodig voor huisvesting en om mensen voor een korte of langere periode te helpen daar is de stichting Kantje La Vantje immers voor opgericht, om kinderen uit minder bedeelde gezinnen te kunnen laten sporten. Eigenlijk wil Derzhavets nog veel meer doen, want de oorlog gaat hem aan het hart. Zoals toen hij kindjes op tv zag bij de actie voor giro 555. ,,Zal ik vervoer regelen?, dacht ik. Maar je kunt niet alles doen." Hij concen treert zich nu op zijn eigen omgeving waar hij echt niet de enige is die zich om het lot van de Oekraïners bekom mert. Derzhavets vindt het hartver warmend hoe enthousiast mensen zijn. ,,Iedereen wil iets doen." In de schuur naast zijn winkel bij voorbeeld zamelen Frank en Jos de Vos goederen in. Vorige week zijn ze ermee begonnen. „Eigenlijk vroegen we alleen babykleding, maar toen vroeg iemand: 'Kun je ook dekens ge bruiken?'", zegt Frank. ,,Het is een uit de hand gelopen actie die ons nu bo ven het hoofd groeit", vindt Jos. ,,Er moet een centraal inzamelpunt ko men waar iedereen vrij kan inlopen en doneren.'' Muziek voor Oekraïne Andriy Derzhavets (29) weet hoe belangrijk het is als je je ergens welkom voelt. Daarom zamelt hij geld in voor onderdak voor Oekraïense vluchtelingen. Een pilsje extra bij de voetbal SD DONDERDAG 10 MAART 2022 Zierikzee - Andriy Derzhavets Andriy Derzhavets zamelt via de stichting Kantje La Vantje geld in om Oekraïense vluchtelingen onderdak te bieden op Schouwen-Duiveland. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Naast verkoopacties en goeder eninzameling wordt op Schou wen-Duiveland ook via muziek steun geboden aan Oekraïne. Vandaag speelt beiaardier Janno den Engelsman verzoek nummers op het carillon van het Stadhuismuseum in Zierikzee. Die kunnen voor 5 euro aange vraagd worden via de site van het Stadhuismuseum en de op brengst gaat naar stichting Kantje La Vantje voor de actie van Derzhavets. Voorafgaand aan de verzoekjes speelt Den Engelsman tussen 10.30 en 11.30 uur het Oekraïense volks lied en Russische vredesmuziek. Zaterdag (13.30 uur) is er in de Nieuwe Kerk in Zierikzee een concert voor de slachtoffers van Oekraïne. En dweilband Liever Ier As Tuus komt zondag voor 100 euro per locatie optreden. Geld gaat naar giro 555. Een warm welkom voor de Oekraïense vluchtelingen Valeska Nastaly Marcel Modde Assistent-trainer Kasimier Snoek van ZSC in Scharendijke had opeens een droom. ,,Wat als we met alle negen voetbalclubs op Schouwen-Duiveland zater dag een speciale donatie-actie op poten zetten? Dat hoeft niks ingewikkelds te worden. Als het maar geld opbrengt voor de mensen in Oekraïne. Als ZSC schenken wij de helft van de kantineopbrengst die dag. Dus drink eens een extra pilsje voor het goede doel. Maar je kan ook iets doen met de opbrengst van de lootjes met het rad van for tuin." Snoek nam contact op met de 'concurrenten' op het eiland en stuk voor stuk hebben ze hun medewerking aan de actie toe gezegd. Alleen Brouwershaven sluit niet aan, omdat die vereni ging al twee andere acties heeft. De opbrengst gaat naar de actie van Andriy Derzhavets. Kasimier Snoek van ZSC.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50