'Kan doodsteek voor 4 Het werd gevreesd, toen gevoeld en is nu met cijfers bevestigd: de hoge energieprijs en de Russische inval hakken in op de portemonnee van Nederlanders. Het kabinet worstelt met een menu van oplossingen. ONZE PORTEMONNEE Als de rekenmodellen van het Centraal Planbureau uitkomen, daalt de koopkracht voor Neder landers dit jaar het hardst sinds 1983. Na de hosanna over hoe goed ons land de coronapandemie had doorstaan en terugveerde, is het kabinet nu vol in standje damage control. De inflatie, goeddeels door de hoge energieprijzen, én daar bo venop de Russische inval leiden tot een peperdure slotsom. Waar schijnlijk leveren we 2,7 procent aan koopkracht in dit jaar, in het zwartste scenario zelfs 3,4 procent, zo wijzen berekeningen van het CPB van gisteren uit. Het zijn de sommetjes en tabel len die het startsein vormen van nader crisisoverleg in Den Haag, want het kabinet wil economische neergang afwenden. En nog meer urgent: het ziet hoe vooral de arm- sten nu al geconfronteerd worden met torenhoge energienota's. Die zijn relatief gezien het grootste deel van hun inkomen daaraan kwijt. Armer Reden voor minister Karien van Gennip (Sociale Zaken) om giste ren vast een tipje van de sluier op te lichten. Dit jaar worden de lage inkomens en de laagste middenin komens gecompenseerd, is de be lofte. Maar die woorden van troost gingen gepaard met zuinigheid: voor de middeninkomens zit er hooguit volgend jaar compensatie in. ,,We kunnen niet iedereen hel pen. We hebben met z'n allen ge woon minder te besteden, we wor den gewoon armer als land.'' Durfde het kabinet in januari nog een 'positief koopkrachtbeeld voor iedereen' te beloven, een oor log, torenhoge inflatie en grond stoftekorten verder ziet de wereld er heel anders uit. Of zoals Van Gennip zegt: ,,Toen was er nog geen oorlog.'' Maar wat nu? Het kabinet zint op een 'gebalanceerd' pakket. En eentje in delen. Voor de laagste in komens wordt 'volgende week' meer duidelijk, de rest van het land moet wachten tot - waar schijnlijk- het najaar als de begro ting wordt bijgesteld, ook voor 2023. Daarmee lijkt het kabinet zo ge richt mogelijk per inkomensgroep te willen bijsturen. Maar niet alles kan nu ook, wettelijk gezien. Voor de laagste inkomensgroep kunnen in theorie de toeslagen worden verhoogd, net als de heffingskor ting, maar dat soort aanpassingen gaan altijd per 1 januari in. Wat al wel kan is via gemeenten bedra gen uitkeren. Daarvoor is ook een wet in de maak, die nu nog 200 euro aan compensatie extra regelt voor de laagste inkomens. Dat be drag kan omhoog. Wat ook per direct kan, maar veel minder gericht is: ingrijpen op de brandstofaccijnzen, wat bij voorbeeld regeringspartijen VVD en Christenunie opperen. Die ver lagen helpt iedereen met een auto, maar de keerzijde is: ook zij die misschien wel iets extra's kunnen missen. Datzelfde geldt voor het 'bevriezen' van de energieprijzen, of de belasting op gas en elektra te verlagen. Het is de categorie schot hagel: iedereen profiteert, maar ook ie dereen betaalt indirect mee omdat het geld, vroeg of laat, moet wor den opgehaald bij de burger. Hamvraag Want dat is uiteindelijk de ham vraag: op welke manier wil het ka binet bloeden? Enerzijds zou het kunnen beknibbelen op de uitga ven die het de komende jaren wil doen. Oppositiepartijen als de PW, JA21 en FvD roepen om het hardst dat de investeringen in kli maat (35 miljard) en stikstof (25 miljard) wel kunnen worden te ruggedraaid. Maar daar voelen re geringspartijen weinig voor, al was het maar omdat zij via ver- groeningsbeleid onafhankelijker willen worden van Russisch gas, zei minister Sigrid Kaag (Finan ciën) deze week nog eens. Anderzijds zou het kabinet ook de overheidsschulden kunnen la ten oplopen om de (dat is dan te hopen) tijdelijke pijn te verzach ten, maar ook dat is al bijna geen optie meer. De grenzen aan wat de overheid zichzelf toestaat aan schulden, werden met het regeer akkoord al opgezocht. Bij het CPB wordt dan ook gesproken van 'pijn die we zullen moeten nemen'. En 'we' is in deze: de burger. Het zou 'onmogelijk zijn' om 'iedereen te compenseren'. Het kabinet geeft zich nog een week voor die gordiaanse knoop, maar kortom: wonderen moeten niet worden verwacht. Iedereen heeft het volgens hem over de prijsstijgingen van brand stof in Nederland. ,,Afgelopen maandag en dinsdag is er 12 cent per liter per dag bijgekomen. Het is het gesprek van de dag." Pomphoudersvereniging Beta vindt het tanken over de grens nog binnen de perken, maar is wel be zorgd. ,,Het tanken in het buiten- land gebeurt al langer, we zien geen duidelijke toename sinds brandstof door de oorlog in Oekraïne snel duurder is geworden", zegt voorzit ter Ewout Klok. Dat wordt anders als België de accijns op benzine gaat verlagen tot de Europese minimumnorm van 1,70 euro voor Euro95. ,,Als België dat doet, wordt benzine daar ineens dubbeltjes goedkoper. Dat zou een drama voor pomphouders in de grensstreek zijn. Zij lopen dan leeg. In dat geval moet het kabinet actie ondernemen.'' Ook Tamoil is bezorgd. ,,Dit zou voor onze tankstations in het grens gebied de doodsteek kunnen zijn", zegt Ronald Kempen, algemeen DONDERDAG 10 MAART 2022 GO Koopkracht nu ook officieel kopzorg, maar wonderpil is er niet Tobias den Hartog Den Haag tn Waarschijnlijk leveren we 2,7 procent aan koopkracht in dit jaar, in het zwartste scenario zelfs 3,4 procent. Tankstationhouders in Neder land zien met lede ogen aan dat hun benzineklanten naar het buitenland uitwijken. ,,Dit heb ik nog nooit meegemaakt, en ik doe dit toch al even", zegt Johan van Esch van Esso Tankstation Van Esch in Moergestel. MOERGESTEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4