Een miljoen euro per jaar moet stranden breed houden mmm Alle ruimte om flink gas te geven nu de smalle straten leeg zijn 6 Lege straten door het parkeerverbod in delen van de Zierikzeese binnenstad werken hardrijden in de hand. ,,Ik hou mijn hart vast sinds die kleine van drie de deur open kan doen." Abby van drie is een slimmerik. Zij doet alles na wat ze haar vader ziet doen. Een draai aan de ronde knop geeft toegang tot die grote, span nende buitenwereld. Maar aange zien je aan de Lammermarkt met één stap gelijk op straat staat, dreigt daar ogenblikkelijk ook het gevaar. ,,En dat ziet ze natuurlijk nog niet", zegt Mario van Dongen. ,,Als ik zeg dat ze moet blijven staan, luistert ze heus wel. Maar Abby is ook zo van: 'hé kijk, een vogeltje'. En dan rent ze daar op af. Ik moet er dus erg in hebben dat ik ook het grendeltje aan de bovenkant van de deur dicht schuif. En ik zet er nog een extra sluiting op." Hek van de dam Sinds aan de Lammermarkt geen auto's meer mogen worden gepar keerd, omdat de doorgang anders te smal wordt voor de ambulances en de brandweer, is het hek van de dam, ervaart Van Dongen dagelijks. ,,Er staat letterlijk niets meer in de weg en daardoor wordt er als gek ken gereden." Niet door iedereen, relativeert hij de praktijk. „Sommi gen houden er netjes rekening mee dat altijd iemand om de hoek kan komen of uit de voordeur kan stap pen. ,,Het zijn vooral busjes die links en rechts over het kruispunt I/M schieten. In de oude situatie rem den ze af, omdat er auto's stonden, nu is het gewoon één lange vlieg baan." Van Dongen staat niet alleen in zijn zorg en kritiek. De partij van verkeerswethouder Ankie Smit (GroenLinks) liet afgelopen maand een enquête rondgaan, waarin be woners van de binnenstad werd ge vraagd wat te doen met de ruimte die is ontstaan in de smalle straat jes. Van de 114 inzendingen geeft ruim de helft aan last te hebben van hardrijders, sinds de maatregel van 1 januari. „Veelzeggend", vindt lijsttrekker Ruud van de Laar. ,,Daar moeten we dus snel iets mee!" Het snelst te realiseren zijn zoge heten varkensruggen, betonblok- ken waarmee s-bochten in het weg dek worden aangebracht, zegt Van de Laar. ,,Maar wordt de straat daar vrolijker van? Nee, niet echt. Kijk naar de ingang van de Weststraat of de Calandweg. Als je voor zoiets kiest, kan het ook mooi worden. Bloembakken met bankjes bijvoor beeld." Abby is ook zo van: 'hé kijk, een vogeltje'. En dan rent ze daar op af Het aanleggen van dergelijke wegversmallingen heeft echter iets tegenstrijdigs, vindt Van Dongen. ,,Als je auto's weghaalt, omdat het hier te smal is, is het gek wanneer je vervolgens weer wegversmallingen aanbrengt." Hij voelt veel meer voor een groot woonerf tussen de Zuidwellebrug en de Dikke Toren. ,,Die brug is toch al afgesloten voor auto's tegenwoordig. Trek de trot toirs door en zorg gelijk dat het voor de toeristen ook duidelijk is dat ze hier niet moeten zijn. Dan kan de snelheid omlaag naar maximaal 15 kilometer. Nu mag je in deze straat jes nog twee keer zo hard rijden. Zelfs dat kan al dodelijk zijn!" Een woonerf is niet één, twee, drie gerealiseerd, maar heeft op ba sis van de reacties in de enquête ook de voorkeur van Van de Laar. De hele binnenstad volgens die maat staf inrichten, gaat hem nu nog te ver. ,,Voor bepaalde wijken kan dat zeker een prima oplossing zijn. Dat schept meteen ook kansen. Zo'n zone wordt dan een echt leefgebied, waarin de auto te gast is." Groen Hij benadrukt wel dat een woonerf ook dusdanig moet worden inge richt, dat harder rijden dan 15 kilo meter per uur onmogelijk is. An ders houdt die limiet voor de recht bank geen stand, wanneer een be keuring wordt aangevochten. ,,Vei- ligheid in combinatie met groen, wat ons betreft." In strandpaviljoen Vloed bij Dis hoek ondertekenden de wethou ders van Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Sluis, Veere en Vlissingen gisteren een convenant waarin ze afspreken dat ze jaarlijks samen 1 miljoen euro in een zand- fonds stoppen. En ze rekenen er ook op dat andere overheden geld erin gaan stoppen. Een breed strand is heel belang rijk voor de toeristische gemeen ten. Onderzoek wijst uit dat onge veer 60 procent van de toeristen en recreanten geheel of gedeeltelijk voor het strand komt. Het hebben van een goed strand is daarom es sentieel voor de Zeeuwse econo mie. Geen kerntaak Rijkswaterstaat spuit eens in de vier tot vijfjaar het strand op om te zorgen voor de kustveiligheid. Maar als strand smaller wordt door een storm en de veiligheid niet in het geding is, komt Rijkswaterstaat niet in actie. Want het verhogen van recreatief plezier ziet de over heidsdienst niet als een kerntaak. Daarom willen de vijf gemeenten geld achter de hand hebben om het strand toch op te laten spuiten als De Walcherse kust kalft vaker af dan de West-Zeeuws- Vlaamse het te smal is. Twee jaar geleden verdween tij dens een februaristorm bijvoor beeld flink wat zand van de Wal- cherse zuidwestkust waardoor bij hoogwater het strand op een aantal plaatsen wel heel erg smal werd. Uiteindelijk werd na enkele maan den alleen 860 meter strand tussen Vlissingen en Dishoek opgespoten omdat daar de kustveiligheid echt in het geding was. De Zeeuwse kustgemeenten pra ten al sinds 2017 over het vormen van een zandfonds. Ook nu is het nog niet zeker dat alle gemeenten meedoen. De gemeenteraad van Sluis gaat namelijk niet zonder meer akkoord met de ruim 231.000 euro die voor het fonds betaald moet worden. Vooral Arnold Scheppers (D&T) toonde zich dins dagavond tijdens een commissie vergadering zeer kritisch. Hij vreest dat Sluis te veel betaalt en er weinig voor terugkrijgt. ,,De Walcherse kust kalft vaker af dan de onze. Straks betalen we 230.000 euro en zijn we over tien jaar pas eens aan de beurt." Ook raadsleden van an dere partijen zaten met veel vragen. Wethouder Rian de Feijter zei voorafgaand aan de ondertekening dat het goed komt. ,,Sluis neemt straks ook deel aan het zandfonds. Op 24 maart volgt er een positief besluit door de raad." De vijf kustgemeenten willen uiteindelijk dat het Rijk bij het op spuiten van het strand niet alleen kijkt naar de veiligheid, maar ook naar de economische en recreatieve belangen, zo zei de Veerse wethou der Adri Roelse. DONDERDAG 10 MAART 2022 SD 'Ik hou mijn hart vast Marcel Modde Zierikzee Mario van Dongen en Ilonka Friesema met hun dochter Abby op de stoep bij hun huis aan de Lammermarkt. foto sandra schimmelpennink - Mario van Dongen DISHOEK De vijf Zeeuwse kustgemeenten willen dat de stranden altijd vol doende breed zijn zodat er volop ruimte is om te recreëren. - Arnold Scheppers, D&T Sluis - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49