'Omwonenden hebben regiopark maar te slikken' c 24 hectare groot zonnepark in Sas van Gent-Zuid is klaar 16 Welkom in Zonnepark Sas van Gent-Zuid. Dat klinkt bijna als een vakantiepark. Niets is minder waar. De enige die hier lekker in het zonnetje mogen liggen, zijn ruim 55.000 zonnepanelen. Verder is het verboden terrein. En tóch ging het zonnepark gisteren eventjes open voor publiek. Je wilt als inwoner van Sas van Gent toch we ten wat er in je achter tuin gebeurt, niet waar? Dit is de uitgelezen kans, want verder is het haast on mogelijk om ook maar een glimp op te vangen van het zonnepark, dat in opdracht van Shell is ge bouwd op de voormalige vloeivel- den van de CSM-suikerfabriek. Het glooiende terrein is door bo men en wallen omsloten, waar mee het in het landschap opgaat. Dat is misschien voor de op brengst niet altijd ideaal, weet ook locatiemanager Lesther van Vliet. Konijnen en hazen ,,Natuurlijk, die bomen geven schaduw. Maar ze zorgen er ook voor dat het park helemaal uit het zicht ligt. Dat laten we dus zo. Net als een flinke waterpartij op het terrein, waar veel vogels zitten.'' Ook aan hazen, konijnen en her ten is gedacht. Zij krijgen onder de panelen min of meer vrij spel. ,,De omheining rond het park heeft bijvoorbeeld een paar centimeter ruimte boven de grond, zodat ko nijnen en hazen er onderdoor kunnen'', zegt omgevingsmanager Marieke Palm van Shell. Een jaar geleden startte de bouw van het 24 hectare grote terrein tussen het spoor en de Poeldijk straat, dat goed is voor 30 mega watt. Dat komt neer op stroom voor ongeveer tienduizend huis houdens per jaar. Zo'n 45 Britten, Bulgaren en Portugezen waren er voor hoofdaannemer Anesco in de weer om het park te bouwen. In oktober was het af, er wordt sinds dien al volop groene stroom ge produceerd. Toch was het gisteren pas tijd voor een feestje. Dat had, hoe kan het ook anders, met co rona te maken. In het Industrieel Museum werden ruim 150 belang stellenden door presentator Frits Sissing getrakteerd op een afleve ring van Tussen Kunst Kilowatt, een parodie op het tv-programma Tussen Kunst en Kitsch. Grote panelen Daarna volgde een heuse Solar Sa fari, oftewel een busrit over het zonneparkterrein. Wat al die men sen zagen, zien ze vanaf nu mis schien nooit meer. Het terrein is namelijk streng beveiligd; je komt er echt niet zomaar op. En als je er dan toch bent, weet dan dat je C Het terrein is streng beveiligd; je komt er echt niet zomaar op wordt gefilmd. Dat heeft natuur lijk ook te maken met de populari teit van zonnepanelen. Wie toch op stoute gedachten komt, wees gewaarschuwd: de panelen op het park zijn 2,2 meter lang en 1,1 me ter groot. Da's een stukje groter dan de panelen die op particuliere daken liggen. Ze vallen dus nogal op op een huis-tuin-en-keuken- dak. Van Vliet: ,,Verder zijn hier normaal gesproken geen mensen op het terrein. Ja, voor onderhoud, maar verder kan de installatie zelf standig zijn werk doen.'' Het staat buiten kijf dat dit vierde zonnepark van Shell bij draagt aan de duurzaamheidsdoel stellingen van de gemeente Ter- neuzen. Voor de Sassenaren wordt het allemaal nog iets concreter: Shell zal ook jaarlijks 1000 euro per opgestelde megawatt in een duurzaamheidsfonds van de ge meente Terneuzen storten, speci aal bedoeld voor groene projecten in Sas van Gent. En er zit voor Zee land binnenkort nog meer zonne- parknieuws aan te komen, licht Van Vliet een tipje van de sluier op. Wat, waar en hoe wil ze nog niet kwijt. Een ding is al wel zeker: zo'n unieke locatie als in Sas van Gent vindt Shell waarschijnlijk nooit meer. Gisteren ging het hek even open, maar vanaf nu mogen de pa nelen ongestoord zonnestralen vangen. In hun eigen park, dat zo'n rust uitstraalt dat je er bijna een vakantiegevoel van zou krijgen. Wethouder Marianne Poissonnier maakte onlangs bekend dat aan het plan voor Regiopark Oostburg ge schaafd is. Het aantal evenementen dat op de voormalige Euregiotui- nen mag plaatsvinden, is terugge bracht van vijftien naar vijf, ver deeld over maximaal tien da gen. Het college van burgemeester en wethouders wilde water bij de wijn doen, omdat veel omwonen- den mordicus tegen het plan zijn. Zij vrezen verkeer- en parkeerover last, ernstige geluidshinder, dat hun huizen minder waard worden en aantasting van hun woongenot. Volgens José van Zuilekom van stichting Euregiotuinen voor Ons zorgt het plan nu al voor proble men. Een ouder koppel krijgt het huis niet verkocht omdat eventuele kopers niet naast een evenemen tenterrein willen wonen. Het kop pel moet het huis nu verbouwen tot gelijkvloerse woning en een extra hypotheek afsluiten. Poissonnier hoopte juist tege moet te komen aan omwonenden. Niets is minder waar, bleek dinsdag tijdens een commissievergadering. ,,Ik had gehoopt op een forse aan passing, maar het is heel gering", sprak een boer die vlakbij woont. ,,Wij hebben het maar te slikken." Ook volgens Van Zuilekom is van versobering geen sprake. ,,78.550 bezoekers en verkeersbewegingen per jaar", citeerde ze uit het plan. En hoewel de wethouder onlangs zei dat er geen grote festivals zullen plaatsvinden, staat in het plan nog steeds dat zomerse festivals tien duizend bezoekers per maand zul len trekken. ,,Dat zullen geen lite raire festivals zijn." Verder viel haar de verblijfsrecre- atie in negatieve zin op. Zo staat in het plan dat er op de groepscam- ping maandelijks een tot vier groe- Zonder dat Oostburg het weet, krijgt de stad er een camping bij pen van 150 personen zullen staan. In totaal zijn jaarlijks 15.000 over- nachters voorzien. ,,Zonder dat Oostburg het weet, krijgt de stad er een camping bij." Van Zuilekom vond daarnaast de uitspraak van de wethouder dat omwonenden aan koudwatervrees lijden, 'bagatellise- rend en kwetsend'. ,,Het is geen koudwatervrees, maar gezond ver stand." Commissieleden stonden met hun oren te klapperen toen omwo nenden aangaven dat er geen com municatie met de gemeente is. ,,Dat kan echt niet", zei onder meer Dick van Heijst van de SP. Wethouder Poissonnier: ,,Er wordt wel degelijk gecommuniceerd, maar als de standpunten helder zijn, heeft het geen zin steeds hetzelfde overleg te voeren." Ze benadrukte nogmaals dat het niet de bedoeling is dat de omgeving overlast van het regio park ondervindt. DONDERDAG 10 MAART 2022 PM Laat die panelen lekker 'shinen' Marieke Palm (l) en Lesther van Vliet in Sas van Gent op het zonnepark, dat gisteren officieel werd geopend met een bezoek van zo'n 150 genodigden en omwonenden. foto anne hana Raymond de Frel Sas van Gent OOSTBURG De gemeente Sluis had ver wacht omwonenden van de Eu- regiotuinen blij te maken met een versoberd plan voor Regio park Oostburg. Het blijkt ijdele hoop. ,,Wij hebben het maar te slikken." - José van Zuilekom - Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 44