12 Filmnieuws FILMMUSICAL CYRANO MOCHT ALLESBEHALVE CYNISCH ZIJN Ophef rond Oscarshow Netflix-docu op YouTube Regisseur Joe Wright houdt er rekening mee dat zijn filmversie van de musical Cyrano niet bij iedereen in de smaak zal vallen. Het is een schaamteloze tranentrekker in een tijd waarin juist cynische cinema hoogtij viert. f ijn hele hart zit in deze film", vertelt een kwets bare Joe Wright (49) in een interview met deze krant. ,,Ik zat, net als de rest van de wereld, op gesloten vanwege een pandemie. Er was een periode dat ik wekenlang al leen maar kon huilen. Dat gebrek aan menselijke interactie was ook voor veel andere mensen een zware be proeving, dus wilde ik iets maken dat druipt van de levenslust, compassie en vriendelijkheid." Cyrano, oorspronkelijk een Franse theaterproductie uit 1897, is hiervoor het ideale bronmateriaal. Het verhaal over een poëet die verliefd is op Roxanne, maar dit vanwege zijn af wijkende uiterlijk niet durft te to nen, werd meermaals verfilmd en bewerkt tot een musical (ook in Ne derland met Bill van Dijk in de titel rol). De bekendste versie op het witte doek is die met Gérard Depardieu als de dichter met een immense neus. In Wrights filmmusical (met muziek van band The National) is de hoofd rol weggelegd voor Peter Dinklage (Game of Thrones), een acteur met dwerggroei. ,,Ik was eigenlijk al jarenlang bezig met Cyrano", vervolgt de Britse regisseur van Pride and Prejudice, Anna Karenina en de Churchill-bio- pic Darkest Hour. ,,Toen ik er einde lijk mee door kon, vond ik het van wege de coronacrisis belangrijker dan ooit om thema's als mededogen en 'anders zijn' te accentueren. Omdat we in de huidige wereld constant worden herinnerd aan onze verschillen in plaats van onze overeenkomsten. Het mocht een tranentrekker worden, een vol ledig zonder cynisme en ironie." ,,Ik denk van wel ja. Cynisme is vol gens mij een vorm van zelfbescher ming. Als je jezelf kwetsbaar opstelt, word je snel aangevallen. En het soort aanvallen zijn tegenwoordig angstaanjagend fel. Schrijf iets on schuldigs op sociale media en ieder een valt direct over je heen. Cynisme lijkt vandaag de dag te staan voor in telligentie. Maar er is ook een andere vorm van intelligentie, een van com passie. Misschien heet dat wel wijs heid. Daar probeerde ik met Cyrano voor te gaan." ,,Ik was als tiener helemaal verliefd op de Depardieu-versie, ook omdat ik me sterk met Cyrano kon identifice ren. Ik begreep zijn onzekerheden, zijn angst voor intimiteit en gezien te worden. Hij voelde de behoefte zich zelf een persona aan te meten om dat weg te stoppen, zichzelf te bescher men. Want andere mensen zijn eng, vooral mensen van wie je houdt. Ja, dit raakt mij beslist persoonlijk. Tot op de dag van vandaag." ,,Ik wilde niet dat een dramatische scène stopt en er ineens een musical nummer begint. Het moest heel vloeiend in elkaar overgaan allemaal. Dat naturelle creëren, is niet gemak kelijk in dit genre. We besloten al het zingen ter plekke live op te nemen. Dat betekent dat je wel eens een valse noot hoort of een acteur buiten adem Cyrano is, maar dat menselijke zorgt voor een zeer expressieve beleving." Na enige stilte: ,,Ik sta er niet te lang bij stil en ga door. Ik zit er voor de lange termijn, houd van experimen teren en denk dat wanneer je jezelf blijft pushen nieuwe dingen uit te proberen, simpelweg niet alles werkt. Ik geloof in het recht van de kunste naar om te mogen falen. Mijn vol gende film wordt wederom persoon lijk en zit vol liefde. En hopelijk op nieuw zonder cynisme, want daar ben ik echt helemaal klaar mee." Kwetsbaar, onbeholpen én meeslepend DONDERDAG 10 MAART 2022 GO FILM Het besluit om de Oscaruitrei king met een uur in te korten, stuit op veel verzet. Voortaan wordt een achttal beeldjes, waar onder die voor de beste filmmu ziek, buiten de liveshow om uit gereikt. Ook re gisseur Steven Spielberg is boos. ,,Zonder componist John Williams was Jaws helemaal niks'', zei hij na een vertoning van zijn Wesf Side Story- remake. STREAMEN Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom stond dagenlang in de top 10 van best bekeken titels op Netflix. Vanwege de ac tualiteit heeft de streamingdienst besloten de film op YouTube te plaatsen. De do cumentaire gaat over de studen tendemonstratie in Oekraïne in 2015, die het einde inluidde van het bewind van Janoekovitsj. Gudo Tienhooven Is cinema te cynisch geworden en hoe zou dat komen? Wat is uw persoonlijke connectie met het klassieke verhaal van Cyrano Bergerac? Wat was de grootste uitdaging van dit project? Cyrano werd positief ontvangen. Over uw vorige film, The Woman in the Window, waren de critici vernie tigend. Hoe vervelend is dat? Musical/Drama Regie: Joe Wright Hoofdrollen: Peter Dinklage, Haley Bennett en Kelvin Harrison Jr. In je uppie tien zwaardvechters uit schakelen? Geen probleem. Zeg gen dat je van iemand houdt? Een onmogelijke missie. Vechtersbaas en woordkunstenaar Cyrano de Bergerac helpt nog liever iemand met het veroveren van Roxanne dan dat hij haar zélf de liefde durft te verklaren. Kwetsbaar en een beetje onbehol pen: het geldt evengoed voor de fi guur Cyrano als voor de filmmusi cal die zijn naam draagt. Regisseur Joe Wright weet hoe hij zijn pro ducties smoel geeft en ook zijn nieuwste werk is om door een rin getje te halen. Ouderwets rijk aan geklede, tastbare sets vol figuran ten; het is een verademing om te zien in een tijdperk waarin makers steeds makkelijker naar de digitale trukendoos grijpen. Minder geraffineerd is zijn aanpak van het liefdesverhaal. Wie zich echter gewonnen geeft, ervaart een musical van een haast antieke allure. En vals sentimenteel wordt het nooit. Daarvoor houdt Wright voelbaar te veel van het ver haal en zijn personages. - Gudo Tienhooven F Haley Bennett als Roxanne en Peter Dinklage as Cyrano. FOTO METRO-GOLDWYN-MAYER PICTURES M Wit iimJi 5n iWWtlrilH'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40