Rechter ziet geen grond voor beëindigen fractielidmaatschap Volt 3 Het weggestuurde Kamerlid Nilüfer Gündogan keert terug in de fractie van Volt. Partijleider Laurens Dassen heeft de beëindiging van haar fractielidmaatschap teruggedraaid nadat Volt gisteren door de Amsterdamse rechter op de vingers werd getikt. Volgens de voorzieningenrechter is in de hele affaire 'te voortvarend een onjuiste weg' bewandeld. Gün dogan werd op 13 februari geschorst als fractielid nadat er meldingen over grensoverschrijdend gedrag waren binnengekomen. Twee we ken later, toen bleek dat dertien mensen haar betichtten van 'hand tastelijkheden, intimidatie en on gewenste seksuele avances' werd ze definitief uit de fractie gezet. Voor de schorsing en het beëindi gen van Gündogans fractielidmaat schap was 'zowel juridisch als in houdelijk geen grond', stelt de rechter, omdat daar nergens in de partijstatuten of het fractieregle- ment iets over stond. Dat Volt na de eerste melding actie ondernam, vond zij logisch. Maar de manier waarop, zonder uitleg, zonder de aard van de klachten toe te lichten en zonder enige vorm van weder hoor, 'kan niet door de beugel'. Ook het beëindigen van het frac tielidmaatschap kan volgens Volts eigen fractiereglement niet. Voor dat daartoe kan worden overge gaan, moet het Kamerlid in kwestie minimaal twee waarschuwingen 'op schrift' hebben gekregen en moet er een verbeterplan zijn opge steld. Ook moeten er meerdere ge sprekken, inclusief verslag, zijn ge voerd en moet het Kamerlid in een overleg met collega-fractieleden zijn of haar zegje kunnen doen. Maar dat is in het geval van Gün dogan niet gebeurd, concludeert de rechter, al stelt Volt dat er meerdere gesprekken met haar zijn gevoerd. ,,Wij hebben dat gewoon niet goed gedaan'', erkende Dassen. Hij heeft daarvoor excuses gemaakt aan Gündogan. Om te zorgen dat de verstoorde verhouding wordt her steld, komt er bemiddeling via een mediationtraject. ,,Ik hoop dat we er samen uitkomen'', aldus Dassen. ,,We moeten zo snel mogelijk met elkaar om de tafel.'' Gündogan zei tijdens een perscon- ferentie in Amsterdam open te staan voor mediation. ,,We moeten wel een heel goede mediator heb ben.'' Ze zei te geloven dat 'een te rugkeer mogelijk zal zijn' en dat haar partij er 'ondanks deze dwa ling' sterker uit komt. ,,Ik ben een optimistisch mens.'' Een eerdere poging tot mediation, eind februari, mislukte. In de nieuwe gesprekken moet volgens Dassen ook worden be sproken hoe er onderzoek wordt gedaan naar de meldingen van grensoverschrijdend gedrag. Hij benadrukt dat de rechter Gündo- gan daarvan niet heeft vrijgepleit. ,,Het verhaal van de dertien mel ders staat wel nog steeds.'' Onderzoek Aan een eerder gestart onderzoek, waarvoor Volt een onafhankelijk integriteitsbureau in de arm nam, weigerde Gündogan mee te wer ken. Zij twijfelde aan de onafhan kelijkheid van dat bureau. In de persconferentie noemt zij de han delswijze van zulke bureaus 'ver werpelijk'. ,,Zij hebben de macht om reputaties, carrières en levens te verwoesten.'' Volt heeft zich voor hun handels wijze altijd verschuild achter het bureau. Dat zou ook de reden zijn waarom Gündogan niet werd ver teld waarvan zij precies werd be schuldigd. ,,Ik weet nog steeds van niks'', zegt Gündogan nu. ,,Volt heeft het over dertien meldingen, de rechter over elf, maar die zijn op een dubieuze manier tot stand ge komen.'' Gündogan zei niet of en hoe die meldingen onderzocht moeten worden. Volt kreeg de eerste melding over Gündogan op 21 januari per brief binnen, dat was een dag na de uit zending van Boos over grensover schrijdend gedrag bij The Voice of Holland. De rechter toonde er be grip voor dat 'de jonge en relatief onervaren partijleiding van Volt' schrok 'in het licht van de maat schappelijke discussie' die door de onthullingen op gang waren geko men. 'Terecht heeft zij gemeend dit signaal niet te mogen negeren en te moeten opkomen voor medewer kers die zich onveilig voelen', schrijft de rechter in haar uitspraak. Volgens haar heeft Volt 'waar schijnlijk in alle oprechtheid ge meend het juiste te doen' door me teen een onafhankelijk integriteits- bureau in te schakelen. Maar, er was 'geen noodzaak' om de kwestie 'meteen in de openbaarheid te brengen'. De rechter veroordeelde Volt ook tot het betalen van een schadever goeding van 5000 euro. Dat bedrag, zegt Gündogan, zal ze aan Giro555 schenken. ,,De Oekraïense bevol king moet meer pijn en ellende doorstaan dan wij hier kunnen be seffen.'' De partij is volgens Gündogan groter dan 'de paar mensen die fou ten hebben gemaakt'. Ofer voor die mensen nog plek is bij Volt, wilde ze niet zeggen. ,,Zoals ik vind dat anderen niet voor politie, OM en rechter mogen spelen, mag ik dat ook niet doen. Laat dat aan de le den zijn." GO DONDERDAG 10 MAART 2022 Overal in Nederland trokken gisteren mensen eropuit om te genieten van het lenteachtige weer. In Heem stede trapte Gino met hond Marley een balletje in het Groenendaalse Bos. Even verderop beklom Lois aan de hand van haar oma een boomstronk en liet Dion zijn hond Kasper springen naar een tak. Februari had 106 zonuren, terwijl het gemiddelde op 90 uur ligt. Maart heeft tot dusver zelfs de meeste zonuren sinds 1976. En ook vandaag kunnen we genieten van een zonnige en droge dag waarbij het lokaal 17 graden wordt. En dat is goed nieuws voor de mensen, want zon maakt geluk kig, zegt gelukspsycholoog Josje Smeets. ,,Dat is we- tenschappelijk bewezen. Ik hoor ook al de hele week van mensen met wie het niet zo lekker gaat dat ze zich veel beter voelen. Zonnestralen maken mensen weer baarder. In het brein wordt meer endorfine en seroto nine aangemaakt. Dat geeft een gevoel van tevreden heid en maakt mensen rustig.'' Eerste slag voor Gündogan, maar aantijgingen blijven Hanneke Keultjes Roelf Jan Duin Den Haag Nilüfer Gündogan. HEEMSTEDE FOTO'S PIM RAS -é,:r M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3