2 10 Opinie in de krant Brief van de week Zuivel Quote van de week Nu ben ik gewoon wereld kampioen En nu komt Poetin die dood en verderf zaait Het keert ieder jaar terug, als een voor- jaars- griep Dan maar geen nieuwe huizen Het is oorlog in Oekraïne. Europa zet alles in om deze inwoners te helpen. In het verleden was het Stalin. Daarna kwamen de nazi's, Joden werden vermoord. Stalin kwam nog een keer en collabora teurs verdwenen in kampen van de Goelagarchipel. En nu komt Poetin die dood en verderf zaait. Al die arme mensen uit Oekraïne vluchten naar de grenzen van Po len, Roemenië. Ze vluchten onder meer per trein. Behalve als je kleurling bent en studeert in Oek raïne, dan krijg je geen mogelijk heid om te vluchten per trein. Ze worden bespuugd, uitgescholden en de trein uit gejaagd (krant, 6 maart). Dan kun je gaan lopen naar de grens. Afstanden van wel 50 kilometer. Mensonterend om te zien. Racisme is overal. Ger van den Hummel, Koudekerke Meer dan 50 jaar terug was ik sa men met vele leeftijdsgenoten van 18 en 19 jaar gelegerd als militair in Seedorf, als onderdeel van een Navo-brigade. West- en Oost-Duitsland en de Berlijnse muur bestonden nog. De opzet was een barricade op te werpen mocht het communistische Rus land plannen hebben richting ons land te komen via Oost-Duits- land! Nu vele jaren later toch nog onverwachtse, onmenselijke agressie van Rusland om alle in woners van Oekraïne onder Rus sisch gezag te plaatsen. Een van de ergste dingen die een mens kan overkomen is de regie over zijn le ven te verliezen en geen vrijheid meer te hebben om te doen wat je wilt! Laten we hier met zijn allen onze vrijheid koesteren en niet in een gepolariseerde samenleving. Niet tegen elkaar, maar samen met elkaar. Leef mee met de bevolking van Oekraïne. G.M. de Jonge, Vlissingen WMO Sinds 2015 heeft het rijk besloten onder meer de WMO te decentra liseren naar de gemeenten. De ge meenten voeren de WMO uit. Hiervoor ontvangen zij geld van de rijksoverheid via het gemeente fonds. De WMO wordt gefinan cierd door het Rijk uit belasting opbrengsten. Voor WMO-zorg be talen mensen ook een eigen bij drage. De WMO wordt niet gefi nancierd door zorgverzekeraars. Wel is het zo dat aanvullende zorg die niet onder de WMO valt soms voor vergoeding door de zorgver zekering in aanmerking komt. Het blijkt soms dat gemeenten geld van het gemeentefonds gebruiken die een twijfelachtige relatie heb ben met de WMO. Mijn mening is dat het goed is dat er een basis- voorzienig komt voor de WMO en ook jeugdzorg, waar alle hulpbe hoevende Nederlanders recht op hebben in welke gemeente ze ook wonen. Een inkomenstoets is niet acceptabel (krant, 5 maart). Wim ten Hoor, Sas van Gent Stikstof In het artikel over de familie Ves- WE2L Wmm seur (krant, 26 februari) wordt te recht gewezen op de grote kapi taalsvernietiging die de stikstof- wet veroorzaakt op hun mooie be drijf maar ook op het gehele Ne derlandse Landbouw innovatiepo- tentieel. De stikstofwet kostte het CDA 75 procent van hun agrari sche achterban en hetzelfde is gaande bij de VVD. Steeds meer organisaties plaatsen grote vraag tekens bij het gigabudget dat hier- Allemaal kostbare bouwgrond opofferen aan kapitalisten uit het zuiden voor wordt uitgetrokken. Het is een onverantwoord gegoochel met geld, met de belastingbetaler als grote verliezer. Bovendien zakt Nederland steeds meer weg in het juridisch moeras en activiteiten waar voorheen zich niemand aan stoorde zijn nu ineens milieude licten. Een feit is dat Bodemanaly ses door WUR en Agriterra in bos en heidegronden laten zien dat eenzijdige bodemvegetaties het gevolg zijn van een lage zuur graad (pH) en zeer lage stikstofge haltes. Het laat maar weer eens zien dat weinigen de complexiteit van onze bodemsystemen door gronden en dikwijls niet klop pende conclusies worden getrok ken. Lauran de Winter, Ovezande Bijna alle Nederlandse gemeenten hebben de verhoging van de WOZ-waarde verhoogd om meer inkomsten te verkrijgen. Een on begrijpelijke zaak, nu de kosten voor levensonderhoud steeds ho ger worden. De veroorzakers van deze situatie zijn vooral de vast goedbedrijven, beleggers, inves teerders en huisjesmelkers die de huizenprijzen fors deden stijgen. Waarom hen niet meer belasten, nu de particuliere(een) woningbe zitters in meerderheid de dupe zijn. Het valt mij op dat nagenoeg geen enkele politieke partij die meedoet aan de gemeenteraads- verkiezingen tegen deze verho ging is. Het zijn juist zij die de ge meenten kunnen dwingen af te zien van deze verhoging van de gemeentelijke belastingen. Ik doe dan ook een oproep aan de poli tieke partijen om zich te laten ho ren en op te komen voor zijn bur gers. Thon Bastiaansen, Terneuzen Het keert ieder jaar terug, als een voorjaarsgriep. De nieuwe vastge stelde WOZ-waarde van je huis. Nu liefst ruim 30 procent ho ger dan vorig jaar. Er is geen steen veranderd aan ons huis. Niemand die is komen toetsen. Toch ver moed ik wat de oorzaak is: de to meloze verkoop tegen exorbitante prijzen van huizen die enkel en al leen worden gebruik als vakantie woning. Zij drijven in mijn straat de WOZ-waarde op. Die waarde is wel het meetpunt voor de ge meentelijke en waterschapslas ten. Het wordt tijd dat aan deze misleiding een einde komt. Als in woner van Breskens is het aan de gemeente Sluis om hieraan een einde te maken en dit de komende 4 jaar bovenaan de agenda te zet ten. De partij die dat in haar ver kiezingsprogramma zet, kan op mijn stem rekenen. W. Oosterling, Breskens Dat er in Sluis gebouwd moet wor den om aan de tekorten te kunnen voldoen, lijkt mij duidelijk. Maar ik lees dat bureau InFact aangeeft, dat er ook zo'n 150 huizen ge bouwd dienen te gaan worden voor onze zuiderburen. Deze zou den dan gesitueerd moeten wor den in Terneuzen en Hulst. Dit ontgaat mij volledig. Laat het ie dereen nu eens duidelijk gemaakt worden, dat wij (betaalbaar huur en koop) moeten bouwen voor onze jeugd en voor doorstromers. Dat zit volledig vast. Als wij gaan bouwen voor onze zuiderburen, dan gaat het al gauw de kant op van de vrije sector. Zie Cadzand en Pharos in Breskens, inclusief uit breiding van de jachthaven voor onze zuiderburen. Allemaal kost bare bouwgrond opofferen aan ka pitalisten uit het zuiden. Ook lost dit voor starters en doorstro mers helemaal niets op. Dan maar geen nieuwe huizen. D. Derks, IJzendijke DONDERDAG 10 MAART 2022 GO Deze krant wil een podium zijn voor opinies in en over Zeeland. Personen en organisaties die in een betoog van maximaal 600 woorden willen reflecteren op het nieuws of actuele ontwikkelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaatsing is niet gegarandeerd. Daarom is het goed de contouren van een opiniestuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. Koeien in de stal bij een melkvee houderij. KOEN SUYK/ANP EXTRA Hoeveel XXL-loungebedden er ook in de stal staan, de melkindustrie is verre van diervriendelijk. Dat betoogt Anna Krijger overtuigend in haar opiniestuk (krant 3 maart). Het stuk is een reac tie op het artikel (26/02) over de melkveehouders-familie Vesseur uit Oostburg, die het melkveebedrijf in een beter daglicht wil stellen. Zo leidt moeder Mariëlle schoolklassen en toeristen rond op het bedrijf om het te vertellen waar melk vandaan komt. Het is echter een selectief verhaal, want een aantal zaken wordt bewust niet genoemd. De overtuiging dat zui vel noodzakelijk is in een voedzaam dieet, vindt namelijk steeds minder gehoor. Er zijn enorm veel alternatie ven, met aanzienlijk minder dieren leed, minder uitstoot van kwalijke stof fen. Dit heeft de zuivelsector zelf ook door en daarom wordt er via keurmerken als Klasseboer' door de sector een hoop geld in allerlei gekleurde 'voor lichting' gepompt, in de hoop de ko mende generaties aan de zuivel te houden. Maartje Verschure, Goes - Irene Schouten na het voor haar succesvol verlopen WK allround - Ger van den Hummel Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. - W. Oosterling - D. Derks LEZERSBRIEVEN Oekraïne (3) Oekraïne (4) i 1 i i J ;j X.AX— TOT ?T-T" Een woonwijk in aanbouw. Nog dit decennium moeten er 1 miljoen huizen worden gebouwd in Nederland om de woningnood op te van gen. FOTO ROB ENGELAAR - D. Derks, IJzendijke WOZ-waarde WOZ-waarde (2) Woningbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38