EENS EEN ZEEUW 9 Edwin Leijnse (54) en zijn vrouw Nathalie (52) groeiden op in Zeeland. Op Walcheren, om precies te zijn. Ze vertrokken zon twintig jaar geleden met hun pasgeboren dochter naar Düsseldorf. Hun tweede kindje werd in Duitsland geboren en daarna woonde het gezin in Bangkok en Sao Paulo. Inmiddels wonen ze weer in Düsseldorf, maar niet meer voor lang. Zeeland lonkt... Edwin: ,,Mijn ouders woonden in Vrouwenpolder toen ik werd gebo ren, maar daar heb ik geen herinne ringen aan, want ik was nog maar een jaar of drie toen we naar Middelburg verhuisden. Ik ben trouwens wel in het ziekenhuis in Middelburg gebo ren, dus in mijn paspoort staat Mid delburg als mijn geboorteplaats. Daar ben ik nog steeds blij om, want dat is de plaats waar ik ben opgegroeid. We woonden in een nieuwbouwwijk en daar woonden veel jongeren van mijn leeftijd. Het was een hechte groep en we trokken veel met elkaar op. Nathalie is in Vlissingen geboren en opgegroeid in Oost-Souburg. Ze zat op korfbal en ze tenniste. Op za terdag waren de korfbalwedstrijden en op zondag de tenniscompetities. Ook haar zomervakanties waren ge vuld met jeugdtoernooien. Zelf heb ik vrijwel heel mijn jeugd gevoetbald. Daar was ik best fanatiek in. Maar toen ik in Rotterdam studeerde, ging ik steeds minder trainen en daar wordt je spel niet beter van." ,,Nee, daar kennen we elkaar niet van. En, dat is trouwens ook wel grappig: we deden niet alleen allebei veel aan sport, maar zaten ook op dezelfde school: SSGM (Stedelijke Scholen Gemeenschap Middelburg) en ook daar hebben we elkaar niet ontmoet. Niet bewust in ieder geval. We kwa men elkaar tegen tijdens het stappen in mei 1994. In Middelburg natuur lijk. Volgens mij waren we in Seventy Seven toen we voor het eerst met el kaar aan de praat raakten." ,,Dat komt door mijn werk. Na mijn studie ging ik aan de slag bij de kern centrale in Borssele, toentertijd was dat als locatie Zeeland nog onderdeel van de Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland. Na vijf jaar ben ik gaan kijken voor iets anders, want het bedrijf was enorm aan het krimpen. Ik ging aan de slag bij een bedrijf in Utrecht (SHV) en Nathalie en ik gingen in IJsselstein wonen, een stadje vlak bij Utrecht. Op den duur kreeg ik een functie in Duitsland en daar wonen we nu weer. Ja, wéér. Want tussendoor hebben we ook nog in Bangkok en Sao Paulo gewoond vanwege mijn werk voor SHV.'' ,,Het is lastig te vergelijken. Als we naar Zeeland gaan vinden we het al tijd lekker rustig en valt het ons ie dere keer weer op dat de mensen zo vriendelijk zijn. Maar dat heeft niets met Duitsers te maken, dat komt meer doordat we hier in het Ruhrge- bied wonen. De omgeving waar wij wonen is meer te vergelijken met de Randstad, maar dan veel groter en nog drukker. Het valt wel op dat hier alles strak is geregeld. Ze hebben het over Duitse Gründlichkeit en dat klopt ook wel. Alles gaat hier helemaal vol gens de regeltjes. Het mooiste voor beeld vind ik een voetgangersover steekplaats. Op een gegeven moment stond ik daar met mijn collega's. Links was vrij, rechts was vrij, er kwam niks aan, maar iedereen bleef keurig voor het rode stoplicht wach ten. Dus ik zei, jong en ongeduldig als ik was: 'Zullen we gewoon door lopen? Er komt toch niks aan?' Maar daarop reageerden mijn collega's: 'Stel nu dat er een kind bij staat en die denkt dat het normaal is om door het rode licht te lopen?' Dat is wel het grote verschil, Duitsers volgen echt de regels en je wordt er ook op aange sproken als je jezelf niet aan de regels houdt. Als je dat in Nederland zou doen, zou je bang zijn dat je een klap voor je hersens krijgt." ,,Ja, zeker. Onze ouders wonen er en we hebben nog vrienden in Zeeland. En weet je, we wonen in Duitsland en dat klinkt ver weg, maar vanaf hier ben je zo in Nederland. Vanaf ons huis ben ik binnen een uur in Eind hoven en binnen anderhalf uur in Utrecht." Als je dat in Nederland zou doen, zou je bang zijn dat je een klap voor je hersens krijgt ,,Ja, we weten zeker van wel. We laten op dit moment een huis bouwen in Middelburg. We hebben er lang over nagedacht, maar we merken ook dat je op een gegeven moment het risico loopt dat je nergens meer echt thuis bent, daarom hebben we er toch voor gekozen om terug te keren naar onze roots. Onze oudste dochter is het huis al uit, zij studeert nu in Londen en onze jongste dochter zit hier nog op een internationale school. Dat rondt ze volgend jaar af en tegen die tijd is ons huis klaar en komen we te rug naar Zeeland." ,,We vinden het fijn om straks weer dicht bij onze ouders te wonen. Bo vendien heb je hier altijd stress als je onderweg bent, het is altijd druk. We kijken uit naar de rust, de vriende lijkheid van de Zeeuwen. En het wa ter, de zee en het strand, dat missen we hier enorm. Ja, we snappen in middels heel goed waarom al die Duitsers zo graag naar Zeeland ko men." GO DONDERDAG 10 MAART 2022 'Je loopt het risico dat je nergens meer echt thuis bent' Rachel van Westen Jullie zijn allebei opgegroeid op Wal cheren, hoe kijken jullie daarop te rug? Jullie waren allebei fanatieke spor ters. Hebben jullie elkaar ook zo le ren kennen? Hoe zijn jullie in Düsseldorf terecht gekomen? Wat zijn, volgens jullie, grote ver schillen tussen Düsseldorf en Mid- Vlnr: Nathalie, de oudste dochter Jenni fer, Edwin en de jong ste dochter Isabelle. FOTO PRIVÉCOLLECTIE delburg? Komen jullie nog vaak in Zeeland? - Edwin Leijnse Denk je dat jullie ooit nog terugko men naar Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37