'Niet alles wat je online ziet is echt' Gebrek aan bewijs: Rotterdammer vrijgesproken van pinpasfraude Vrijspraak voor chauffeur na veroorzaken ernstig ongeluk c Criminoloog helpt Middelburg op weg bij aanpak tienergeweld 8 c Volgens de rechtbank hebben camerabeelden in de Mediamarkt niet laten zien dat het B. was die daar pinde Je kunt ervan schrikken en ze te gewelddadig vinden, videoclips waarin met messen wordt gezwaaid. Maar volgens criminoloog Jeroen van den Broek gaat het te ver om te stellen dat drillrapvideo's direct leiden tot echt geweld. ,,Je moet de clips in een perspectief plaatsen'', zegt de Rotterdammer. ,,Als je je verdiept in hun wereld, begrijp je beter waarom jongeren zich zo gedragen binnen die setting en dat het gaat om volkscultuur van jonge mensen anno nu.'' Jeroen van den Broek (33) doet al jaren onderzoek naar straatcultuur, invloed van sociale media en jeugd criminaliteit. Deze week sprak hij tijdens een seminar in Middelburg voor Zeeuwse professionals die met jeugd in aanraking komen. Ongeveer zeventig vertegen woordigers uit het onderwijs, de zorg, van de gemeente, politie, Openbaar Ministerie en reclasse ring luisterden naar Van den Broeks verhaal. Ze waren uitgenodigd door Martijn Simons, die sinds oktober door de gemeente Middelburg is aangesteld als projectleider Jeugd en Veiligheid. Zijn voornaamste taak: het ontwikkelen van een plan van aanpak om jeugdcriminaliteit te voorkomen. Steekincidenten In Middelburg leven al langere tijd zorgen over het bezit van messen onder jongeren. In de afgelopen ja ren vonden meerdere steekinci- denten met tieners plaats. Een tra gisch dieptepunt was het overlij den van de 15-jarige Tim van der Steen, in januari dit jaar. ,,Je kunt een probleem beter aan pakken als je begrijpt wat erachter zit'', zegt Martijn Simons. ,,Professi- onals worstelen er bijvoorbeeld mee hoe ze dingen die ze online te genkomen moeten interpreteren. Is er sprake van stoerdoenerij of is er echt iets gevaarlijks aan de hand? We hebben Jeroen gevraagd om dit te duiden.'' Van den Broek zoomde in hotel Van der Valk in op de online leef wereld van de jeugd en het gedrag dat daarmee gepaard gaat. Hij sprak uitgebreid over drillrap, een mu ziekstijl die via Engeland naar Ne derland kwam en erom bekend staat dat rappers in clips pronken met geweld. ,,Wat we van Jeroen geleerd hebben is dat er sprake is van een soort the ater'', vertelt Simons. „Jongeren la ten een gevaarlijk en gewelddadig imago zien zonder dat ze er per se op uit zijn om dat geweld echt te plegen. Een professional moet dus weten dat je niet alles voor waar aanneemt wat je online ziet. En dat het te kort door de bocht is om bij een steekincident direct een ver- band te leggen met drillrap. Aan in cidenten gaan vaak lange inten sieve conflicten op sociale media vooraf. Tegelijkertijd moeten we ook niet doen alsofde clips allemaal onschuldig zijn. Als jongeren voort durend aan zulke beelden blootge steld worden, doet dat natuurlijk wel wat.'' Volgens Van den Broek valt er nog heel wat te winnen als het gaat om de klooftussen jongeren en vol wassenen. Als voorbeeld noemt hij de overheidscampagne Drop je knife, de wapeninleveractie die vijf maanden terug werd gelanceerd en in Zeeland zeventig wapens ople verde. ,,Een inleveractie is op zich goed: je laat ermee zien dat het niet normaal is om een mes op zak te hebben. En de campagne biedt pro fessionals de mogelijkheid om met jongeren in gesprek te gaan. Maar De invulling van de campagne Drop je knife vind ik verschrikkelijk de invulling vind ik verschrikkelijk. De slogans 'Het dragen van een nif- fie is echt niet wijs' en 'drop je knife en doe wat met je life' zijn te zielig voor woorden. Als bijvoorbeeld een jongere zich niet veilig voelt en als laatste redmiddel een mes met zich meedraagt, kun je als overheid niet zeggen: 'Lever je mes in en ga naar school'. Dan neem je een jongere niet serieus. Je moet weten wat er speelt, context begrijpen zodat je zinvol kunt ingrijpen.'' Influencers En dat probeert Martijn Simons in Middelburg te bereiken. ,,We wil len meer samenwerking tussen professionals, aanwezigheid van jongerenwerkers op scholen en campagnes op maat, bijvoorbeeld door de inzet van lokale influen- cers. Eén van de doelen is nóg eer der signaleren van problemen. Vroeger stond een jongerenwerker op een straathoek, nu speelt alles zich online af. Dus moeten we daar nog actiever zijn. De meeste profes sionals zijn van een andere genera tie, dus vraagt dat een omslag van iedereen. Daar valt nog een wereld te winnen. Het zit door deze bijeenkomst goed tussen onze oren.'' Het was een truc waarvoor vaak wordt gewaarschuwd. Een 'bank medewerker' belt op met de mede deling dat de pinpas is geblokkeerd en dat er een nieuwe wordt aange vraagd. De oude pas wordt opge- haald waarbij de pincode doorgege ven moet worden. De vrouw trapte erin. Met de pinpas werd bij de Me diamarkt voor 2000 euro aan iPho- nes gekocht. B. zou door een bevei ligingsmedewerker zij n herkend. B. ontkende alles, hij was er niet bij geweest, zei hij. Zijn telefoon waar mee de politie de nodige informatie had kunnen uitlezen, had kennelijk nog in zijn uitgeleende auto gele gen. Volgens de rechtbank hebben ca merabeelden in de Mediamarkt niet laten zien dat het B. was die daar pinde. Ook is niet aangetoond dat B. daadwerkelijk bij de vrouw in huis is geweest. Verder waren de gegevens van de zendmasten niet voldoende. Alles bij elkaar was het dan wel verdacht, maar dat is niet voldoende om tot een veroordeling te komen. De 32-jarige beroepschauffeur J. R. uit Roosendaal, die verant woordelijk werd gehouden voor het veroorzaken van een ver keersongeval met zwaar licha melijk letsel, is daarvan gisteren door de Middelburgse rechtbank vrijgesproken. Er was een taak straf van 120 uur en een rijont zegging van een halfjaar geëist. Op 27 september 2019 moest R. met zijn vrachtwagen op de kruising ie Tholseindeweg en Olzendepolder in Yerseke een linkerbocht maken. Bij die ma noeuvre op de voor de truck smalle weg kwam een van links komende jonge vrouw op de fiets onder de wielen van de vracht wagen en liep zij zeer ernstig let sel op. In haar vonnis stelt de recht bank dat het niet aannemelijk is dat R. niet voldoende rechts heeft gehouden. Door een kijk- fout heeft R. de fietsster niet ge zien, is de conclusie. Ook stelt de rechtbank dat hij het verkeer niet in gevaar heeft gebracht. De en kele feiten op zich zijn niet vol doende om tot een veroordeling te komen en dus volgde vrij spraak. DONDERDAG 10 MAART 2022 GO Criminoloog Jeroen van den Broek over drillraps: ,,Als je je verdiept in hun wereld, begrijp je beter waarom jongeren zich zo gedragen binnen die setting." foto privé Eldridge Pentury Middelburg - Jeroen van den Broek MIDDELBURG Geen twee jaar achter de tralies, zoals de officier van justitie had geëist, maar vrijspraak voor de 20-jarige A. B. De Rotterdam mer werd ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij op lichting met pinpassen. Een ou dere vrouw zag daarbij ruim 2000 euro als sneeuw voor de zon verdwijnen. - Ad Roos MIDDELBURG - Ad Roos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36