H In Speeltuin Lammerenburg is hard gewerkt om nieuw seizoen in te luiden Serooskerke wil iets doen voor de vluchtelingen 7 Treintje voert toeristen weer door het Middelburgse stadshart Hotsend over klinkers en kinderkopjes voert een elektrisch treintje door Middelburg. Verleden en heden herleven. M e zou haast denken I dat Middelburg op- I nieuw moet bestra ten", grinnikt opa Giel (79) als hij sa men met kleinzoon Len (3) door de Middelburgse straten hotste- botst in het treintje van Stadstoch- ten Middelburg. Patrick Gabriëlse is ditmaal de wagenvoerder. Be hendig en behoedzaam stuurt hij het locomotiefje met twee kleine wagons vanaf het stadhuis rich ting Abdijplein. ,,Och, niet zo moeilijk hoor. Als je vast loopt, koppel je een wagon af en draai je die wat bij. Maar dat is nog niet ge beurd", grapt Patrick. Met de ritjes wil hij 'iets anders laten zien en vertellen dan alleen de bekende gebeurtenissen en bouwjaren van de stadsmonu- menten.' ,,Dit is een proef om te ervaren of er belangstelling voor is en wat mensen er van vinden. We zijn de eerste zaterdag van de voorjaarsvakantie begonnen. Die week ging goed, maar toen waren er natuurlijk veel toeristen." Wijnfonteinen Er zijn nog Duitse toeristen zoals Michaela en Tobias Utsch met de hondjes Hercules en Sky. Zij ver staan niet veel van de uitleg van Patrick als zij meerijden. Dus het verhaal van de wijnfonteinen met gratis wijn voor de Middelburgers ter ere van keizer Karel de Vijfde ontgaat hen. Maar ze zijn aange naam verrast door de schoonheid van de stad. Michaela: ,,Sehr schön." Ze kent Middelburg een beetje van eerdere bezoeken, maar het Begijnhof bijvoorbeeld had ze nooit gezien. ,,We wandelden al tijd alleen door het centrum. Dit is een fijne manier om meer te kun nen zien." Patrick: ,,We staan nu elke don derdag, vrijdag en zaterdag op de markt. Na afloop van deze week evalueren we samen met de ge meente. Als die akkoord gaat, wil len we vanaf mei tot en met au gustus dagelijks ritjes maken. En misschien ook wat met groepen of scholen doen. Vorige week hebben we via SVRZ ritjes gemaakt voor ouderen, met een kopje koffie tus sendoor." Via het Abdijplein rijdt het treintje over de Dam: de Gouden Bocht. ,,Daar schijnt de zon altijd", vertelt Patrick. Hij weet ook te ver tellen dat de Oostkerk de bijnaam Dikke Bertha heeft en het oude stadhuis Malle Betje. ,,Malle Betje omdat de klok van het stadhuis één tel later slaat dan die van de Lange Jan." Opa Giel herinnert zich nog dat Middelburg vroeger twee treintjes De klok van Malle Betje slaat een slag later had. ,,Op benzine of diesel, dat weet ik niet zeker. Er vertrok er eentje vanaf de kant van de vis winkel op de Markt en eentje bij Miniatuur Walcheren aan het Mo lenwater. Volgens mij reden die tot begin jaren tachtig.'' Miniatuur Walcheren is jaren geleden al verdwenen naar de Mortiere, waar het deel uitmaakt van pretpark Mini Mundi. Het Mo lenwaterpark is nu een stadpark. De withouten muziektent staat er keurig bij. Bij de bouw van de tent in 1865 werd de vloer gemaakt van planken van het schavot dat ooit op de Markt stond, vertelt Patrick. ,,Sara Janse Geldof stierf daar op 28 september 1838. Zij was de laatste vrouw in Zeeland die de dood straf kreeg. Het schavot werd in 1850 afgebroken. Toen de ge meente in 1865 zo goedkoop mo gelijk een muziektent wilde bou wen, bedacht een zuinige ambte naar dat daarvoor wel onderdelen van het schavot gebruikt konden." Moordtocht Hij wil overigens het verhaal van Sara, die een jong meisje ver moordde om de gouden strikken aan haar oorijzers, gebruiken voor een 'moordtocht' door de stad. ,,De deelnemers moeten gaandeweg de moord oplossen. We willen meer interactieve tochten in ons aanbod van stadstochten.'' Patrick stalt het treintje, afkom stig uit Utrecht, in een loods op Arnestein. ,,Daar kan die ook weer opgeladen worden." VLISSINGEN Want een paar klusjes waren drin gend nodig, vertelt voorzitter Sj aak Smit. ,,Een team vrijwilligers heeft ongeveer de helft van het hout in de glijbaantoren vervan gen. Het was een grote klus, maar de toren ziet er nu weer als nieuw uit, geverfd en wel. Hij kan zeker weer tien jaar mee." Al zal het de meeste ouders en kinderen niet opvallen, er zijn best wel wat klusjes uitgevoerd in de afgelopen twee maanden. Regulier onderhoud, maar er is binnen ook een nieuwe beveiligingsinstallatie geplaatst. ,,Dat was nodig om te kunnen voldoen aan de voorwaar den die door de verzekering wor den gesteld." Het plegen van onderhoud is het hele jaar rond nodig, want uiter aard gaat er weleens iets kapot. Maar grote klussen, zoals het ver vangen van de toren, zijn lastig in te plannen omdat de speeltuin ge durende het seizoen alle dagen van de week open is. Uiteraard al- leen op dagen met goed weer. Vorig seizoen bleef de speeltuin langer open, tot eind december. Normaal gesproken sluit Lamme- renburg de deuren meteen na de herfstvakantie. Maar omdat er nog zoveel vraag was naar een plek om te spelen, bleven ze open. Zeker in december was er vanwege de toen geldende lockdown maar weinig te beleven voor kinderen in de ba sisschoolleeftijd en stonden ook ouders op het punt om door te draaien. Smit is blij dat hij het nieuwe seizoen kan beginnen zonder coronamaatregelen. - Wendy de Jong SEROOSKERKE Ook de lijsttrekkers van alle acht Veerse politieke partijen lieten unaniem weten dat er opvang moet worden geregeld als er verzoeken komen. Waar, daar lieten ze zich nog niet over uit. Het liefst niet in een gymzaal of sporthal maar in echte woningen, omdat de kans re- eel is dat de vluchtelingen langere tijd blijven. Geleijnse greep de bijeenkomst aan om zijn dorpsgenoten te vragen om samen in actie te komen en nu al na te denken wat nodig is. ,,Denk aan tolken, onderwijs, traumahulp en begeleiding." Leden van de dorpsraad lieten daarop di rect weten dat ze willen meeden ken. Volgens een woordvoerder van de gemeente Veere bieden diverse mensen de laatste dagen woon ruimte aan voor vluchtelingen. WA DONDERDAG 10 MAART 2022 Van Malle Betje tot Dikke Bertha Annemarie Zevenbergen Middelburg Opa Giel met kleinzoon in het treintje. G Patrick Gabriëlse in ge sprek met Mi- chaela Utsch die later met partner Tobias en hond jes Hercules en Sky een ritje in de trein meerijdt. FOTO'S DIRK-JAN GJEL- TEMA - Patrick Gabriëlse, stadstochten Middelburg Vrijwilligers van speeltuin Lam- merenburg in Vlissingen heb ben zo hard gewerkt dat het nieuwe speeltuinseizoen zater dag, een week eerder dan ge pland, al van start ging. We moeten samen als dorp iets doen voor de vluchtelingen uit Oekraïne. Die oproep van Bert Geleijnse tijdens een verkie zingsdebat in Serooskerke kreeg instemming van velen. De inwoner stelde dat het als dorp mogelijk moet zijn om samen vluchtelingen op te vangen, te begeleiden en te ondersteunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35