Zorgeloos zonder gas in nul-op-de-meterwoning Meer besmettingen door loslaten regels en carnaval Rekening is verdubbeld 3 jpflül hoog-energielabel. Maar die lagere huur weegt niet meer op tegen de hogere energierekening. Extra financiële steun Van der Wel en zijn collega's van de andere Zeeuwse woningcorpora ties proberen in beeld te krijgen welke bewoners in financiële nood komen door de torenhoge gasprijs De gemeenten zouden deze men sen dan financieel moeten helpen boven op de twee landelijke maat regelen die zijn genomen. Ieder huishouden krijgt 400 euro korting op de energiebelasting. Het Rijk heeft verder 200 miljoen euro vrij gemaakt om mensen met een laag inkomen een extra energietoeslag te geven. Gemeenten, als Middel burg, Veere en Schouwen-Duive- land, wachten niet op het Rijk en geven, bij wijze van voorschot, deze maand alvast 200 euro aan mensen met een bijstandsuitkering. Ook in Terneuzen (bijna drie keer zoveel), Borsele en Sluis (meer dan twee keer zoveel) was sprake van een flinke toename ten opzichte van de voorgaande week. In alle Zeeuwse gemeenten kregen meer mensen het bericht dat ze positief getest waren, al viel de stijging in Reimerswaal en Veere relatief mee. ,,De grootste toename is te zien bij twintigers: in deze leeftijds groep is het aantal positieve co- ronatesten in een week tijd ruim verdubbeld", aldus de GGD Zeel and. 70 procent In totaal testten vorige week 8204 Zeeuwen positief, ruim 70 procent meer dan de voorgaande week. De besmettingsgraad in Zeeland lag De grootste toename van positieve testen is te zien bij twintigers vorige week iets onder het landelijk gemiddelde. Het aantal Zeeuwen dat zich op corona liet testen nam toe met ruim 60 procent tot 12.289. Opvallend was dat afgelopen week zo'n 2700 mensen van buiten de provincie gebruik maakte van een van de teststraten van de GGD Zee land. De week daarvoor waren dat er slechts 500. Dit heeft te maken met de opgelopen wachttijden voor een test in Noord-Brabant. In de week van 28 februari tot en met 6 maart telde de gemeente Ter- neuzen de meeste positief geteste inwoners: 1232 (voorgaande week 428). De cijfers van de andere ge meenten: Middelburg 975 (772), Goes 967 (570), Hulst 802 (158), Bor- sele 782 (307), Vlissingen 740 (574), Schouwen-Duiveland 598 (465), Tholen 549 (386), Sluis 456 (186), Reimerswaal 360 (313), Kapelle 322 (229), Veere 322 (293) en Noord-Be veland 153 (96). De GGD Zeeland laat weten dat deze cijfers een benadering zijn van de echte aantallen. Door een com puterprobleem zijn alleen de posi tieve testen uit de eigen teststraten bekend en niet die van instellingen en commerciële testbureaus. Die aantallen zijn geschat en opgeteld bij de eigen cijfers. De GGD Zeeland is begonnen met het zetten van de herhaalprik (tweede booster) tegen het corona virus voor 70-plussers en mensen met een kwetsbare gezondheid. Zij krijgen van het RIVM een brief om een afspraak te maken. Zonder af spraak kan er geen tweede booster gehaald worden. Afgelopen week haalden 2081 mensen een boosterprik bij de GGD Zeeland. Dat is het dubbele van de voorgaande week. Het aantal mensen dat voor een eerste vacci natie kwam bleef nagenoeg gelijk: 41 mensen. In Zeeland kan je op alle locaties zonder afspraak terecht voor je eerste en tweede vaccinatie of éérste boostervaccinatie. Kijk op ggdzeelandprikt.nl voor de actu ele locaties en openingstijden. PC DONDERDAG 10 MAART 2022 F Een warm huis op gas wordt duur betaald. illustratie lex van lieshout/ anp Waar vele tientallen huizen in Goes-West al zijn vervangen, staan er ook nog oude huur woningen van Beveland Wo nen, bijvoorbeeld in de Ban- kertstraat. Daar stoken de bewoners nog op gas. ,,Het bedrag dat wij per maand aan voorschot betalen, is van 85 euro gestegen naar 188 euro", zegt Conny Does-Blok- poel. Op de vraag of zij en haar echtgenoot de energiereke ning op die manier nog wel kunnen betalen, antwoordt ze twijfelend. ,,Het zal erom han gen." De verwarming heeft de afge lopen tijd een stukje lager ge staan dan normaal. ,,Misschien moeten we zo'n elektrisch ka cheltje gaan gebruiken", zegt Conny. „Hoewel de kosten voor elektriciteit natuurlijk ook stijgen." Aan korter douchen denkt ze nog even niet. In de Bankertstraat worden de hui zen over een paar jaar vervan gen. Dan is ook daar het gas verleden tijd. Toch zit Conny er niet echt op te wachten. ,,De huur zal dan ook wel omhoog schieten. We zitten hier nu nog voor 465 euro per maand." F Conny Does-Blokpoel zag haar energierekening fors stij- gen. foto johan van der heijden Schijnbaar zorgeloos ligt Joachim Domnick woens dagmiddag te zonnen voor zijn nieuwe woning aan Pas teurstraat in Goes. ,,Kijk, daar maak ik me druk om", zegt hij, wijzend naar de afgebrande Renault-garage, die na een jaar nog niet is af gebroken. ,,Maar om de stij gende gasprijzen maak ik me geen zorgen. Dat wil trouwens niet zeggen dat ik niet mee leef met mensen die er wél door in de problemen komen. Het is een groot probleem." De wijk Goes-West is de afge- lopen jaren flink onder handen genomen. Corporatie Beveland Wonen heeft veel oude huizen ge sloopt en nieuwe energiezui nige woningen teruggebouwd. ,,Dit is een nul-op-de-meter woning", vertelt Domnick, die het gas niet mist. Het was be haaglijk in huis deze winter. ,,Wij zijn hier een half jaar ge leden komen wonen. Ons huis in Goes-Noord hebben we verkocht. Gezien het feit dat de prijzen nu de pan uitrijzen, hebben we precies op het juiste moment een heel goede keuze gemaakt." Joachim Domnick maakt zich geen zorgen over de stijgende energieprijzen in zijn nul-op-de-meterwoning. foto johan van der heijden De versoepelingen gecombi neerd met carnaval hebben in Zeeland hun effect op de coro- nacijfers niet gemist. In Hulst waren vorige week meer dan vijf keer zoveel positieve testen. - GGD Zeeland - Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 31