Angela Probeer na de talkshows maar eens te slapen 24 RAPPER MULA B HEEFT DRUGSSCENE ACHTER omgeving drugs Talkshows kijk je deze dagen bepaald niet voor je lol. Het ene na het andere doem scenario over de gevolgen van de oorlog in Oekraïne komt voorbij. Van nóg verder stijgende energiekosten of wellicht met zijn allen in de kou zitten tot een kernaanval. Met als toetje Rob de Wijk die dinsdag bij Opi ondubbelzinnig de krak kemikkige staat schetste van de Navo-legers. Pro beer dan nog maar eens lekker te gaan slapen. Maar na het apocalyptische beeld dat boer Kees Huizinga schetste aan tafel bij Jinek dinsdagavond, deed ik helemaal geen oog meer dicht. Zelfs andere gasten als Pieter Omtzigt en Wouter de Winther werden stil van zijn betoog, Eva Jinek incluis. Er flitsten ter introductie een paar foto's en film pjes langs op de achtergrond van een megastal vol koeien, een schuur vol indrukwekkende machines en oneindige akkers vol gewassen. Geen lullig Hol lands keuterboertje dus. Ik vroeg me even af of ik hem ooit in een aflevering van Onze boerderij in Europa heb gezien, maar dat is niet zo. Huizinga is een boer zoals ik ze ken uit mijn jeugd. Hoekige kerel, weinig woorden, maar als hij dan wat zegt, maakt het dubbel indruk. De bood schap waarmee hij naar Nederland is gestuurd door zijn Oekraïense collega's - want hij wilde zijn bedrijf eigenlijk niet in de steek laten - vat ik in mijn eigen woorden samen: leuk dat gekrakeel om olie en gas, maar als er niet binnen een paar dagen een oplossing is, ontstaat er een voedselcrisis die zijn weerga niet kent. Oekraïne is hofleverancier van tarwe aan Noord-Afrika en het Midden-Oos ten. Er kan nu al geen korrel het land uit. Mochten de havens verwoest worden, dan wordt het pro bleem nog groter. En bovendien kan er nu geen zomertarwe gezaaid worden. Dat betekent dat Europa straks niet alleen met mogelijk vijf tot tien miljoen oorlogsvluchtelingen uit Oekraïne zit, maar ook nog eens met tien, twintig of dertig miljoen hongervluchtelingen uit Noord-Afrika. Poetin creëert zo doelbewust een tweede front. Tot twee jaar geleden had ik waarschijnlijk gedacht: dat gaat ons moderne mensen heus niet gebeuren. Maar corona heeft laten zien dat de wereld in een klap anders kan zijn, op alle fronten. Dat maakt alles wat in Oekraïne gebeurt nog nét wat angstaanjagender, merk ik aan mezelf. Boven dien sprak Pieter Omtzigt, die ik hoog heb zitten als het om feitenkennis en nuchter verstand gaat, Huizinga niet tegen. Volgens de boer moet er binnen een paar dagen een 'knalharde' oplossing komen. Helaas is na twee weken oorlog en talkshow kijken één ding glashelder: dat niemand die oplossing heeft. En dat al helemaal niemand aan 'knalhard' wil denken. Quote van de dag INTERVIEW Ruim 3 uur voordetv DiCaprio doneert Handelen zat Mula B als geboren ondernemer in het bloed. Lang zag de rapper de verkoop van drugs als zijn carrièrepad. Tegenwoordig rijgt de Hagenaar met zijn muziek de gouden platen aaneen. ,,Wat ik zing en rap, is eerlijk.'' e vorige keer dat deze krant schreef over rapper Mula B (30, echte naam Hicham Gieskes), ging het over een veroordeling voor verboden wapenbezit. Het was begin 2019, hij kreeg een taakstraf en een boete. Het was zijn tweede veroorde ling, nadat hij als twintiger in Duitsland al had vastgezeten voor drugshandel. Deze keer is de aanleiding een succes volle rappersloopbaan, die Mula B al twintig gouden en platina platen ople verde. Thuis heeft hij er geen een, ze hangen bijna allemaal bij zijn moeder aan de muur. ,,Omdat zij altijd het ver trouwen heeft gehouden dat ik uit die criminele wereld zou komen. Voor haar zijn die platen de tastbare bewijzen dat dat is gelukt.'' Er is een goede kans dat moeder er binnenkort weer wat schroeven in de muur bij krijgt. Prix d'Ami heet het tweede album van Mula B, dat dankzij de eerder uitgebrachte singles al op bijna 35 miljoen streams staat. Net als zijn eerste album Meesterplusser (2018) kwam ook Prix d'Ami binnen op 2 in de albumlijst, achter Beth Hart. Op Spotify was hij in de eerste week wel nummer 1 als best beluisterde album. Junks Als zoon van een Congolese vader en Marokkaanse moeder groeide Mula B op in de Schilderswijk in Den Haag. Het waren de jaren 90, junks lagen nog op straat, iedere buurtbewoner was ermee vertrouwd. ,,Ik wist niet beter. Ik herin ner me dat mijn broertje en ik op straat speelden en gewaarschuwd werden door een gebruiker. 'Pas op', zei hij, voordat hij uit de struiken zo een stuk of tien gebruikte naalden haalde.'' Die leefomgeving bleek vergif in de combinatie met Mula B's aangeboren handelsgeest. ,,Ik was een jaar of 9 toen ik voor het eerst op Koninginnedag een kleedje mocht neerleggen op de Hoef- kade. Ik had alleen maar rommel te ver kopen, maar ik weet nog hoe euforisch ik me voelde na mijn eerste transactie. Ik had iets verkocht! Misschien dat we aan het eind van de dag van de op brengst twee patatjes konden kopen, maar daar ging het niet om. Ik had het handelen ontdekt.'' Mula B was met 15, 16 jaar als scholier succesvol op de havo, toen hij voor de bijl ging. Hij begon met het dealen van drugs, wat hem na verloop van tijd met de grote afzetmarkt in de Schilderswijk gemakkelijk honderden euro's per dag opleverde. Pablo Escobar was zijn jeugdidool (,,Pas veel later ben ik gaan zien wie hij écht was") en een schuld gevoel ontbrak. ,,Ik was ambitieus en wilde onderne men. Het woord 'handelen' had in mijn omgeving een andere betekenis: drugs. Dat was niet de juiste manier, daar ben ik wel achtergekomen. Toch, als ik daar nu op terugkijk, weet ik niet hoe ik het anders had moeten doen. Ik miste des tijds begeleiding, iemand die me mijn opties voorspiegelde. Mijn ouders wa ren gescheiden toen ik 6 was, zij hadden hun handen eraan vol om te voorzien in Het woord 'handelen' had in mijn een andere betekenis: Ik heb me vaak afgevraagd waarom ik die slechte keuzes heb gemaakt de basisbehoeftes, en misten de rust om uitgebreid stil te staan bij wat ik wilde.'' Voor Mula B was muziek zijn redding. ,,Ik rapte al sinds de basisschool, maar het was onmogelijk in Nederland daar van te leven. Totdat ik met een groep rappers ging samenwerken en we merk ten dat onze muziek aansloeg. We gin gen shows doen, werden langzaam bekend, en begonnen wat te verdienen. Spotify kwam erbij, dat was voor ons echt een kans. Dat was het moment waarop ik tegen mezelf zei: je houdt toch zo van risico's nemen? Stop dan met dat goed verdienende drugsleven en ga op een legale manier je geld verdienen.'' Straattaal Pillen en poeders werden opzijgescho ven voor beats en teksten in straattaal. Mula B ging muzikaal ondernemen. ,,Dat was nog spannender dan het eer dere handelen op straat.'' Hij heeft nu zijn eigen platenlabel Plus Records en haalde in de afgelopen vijf jaar een paar honderd miljoen streams binnen. In de Schilderswijk zingt een nieuwe generatie jongetjes zijn teksten mee, die grotendeels gaan over dat straatleven. ,,Dat besef ik, al schrijf ik de teksten niet met die jongetjes in mijn hoofd. Wat ik zing en rap, is eerlijk. Ik zeg de jongetjes van nu niet welke keuze zij moeten maken, maar laat wel alle kanten van het bestaan zien. De mooie dingen, die waren er, maar ook dat je mensen pijn doet, dat je in de gevangenis belandt, en dat je relaties verliest.'' Inmiddels is Mula B sinds tweeënhalf jaar vader van een dochtertje. Wat doet hij als zij op haar 15de de criminaliteit ontdekt? ,,Dan zou ik vragen wat ze wil bereiken en waarom. Stel dat ze snel veel geld wil verdienen, dan zou ik doorvragen: 'Waar heb je dat voor nodig?' Vervolgens zou ik een andere manier zoeken om haar behoeftes en ambities te voeden. Ik vind niet dat mijn ouders het slecht hebben gedaan, maar ik heb me wel vaak afgevraagd waarom ik die slechte keuzes heb gemaakt. Mis schien was het anders gelopen als mijn muzikale ambities waren onderkend, dat weet ik niet. Wat ik wel weet, is: ik zal niet meer in de krant komen door criminele activiteiten.'' Ik kus te veel mannen DONDERDAG 10 MAART 2022 PC Huizinga is al bijna twintig jaar boer in Oekraïne. TELEVISIE Nederlanders zaten afgelopen jaar gemiddeld 3 uur en 20 mi nuten per dag voor de tv, becij ferde tv-marke- tingorganisatie Screenforce. Dat is een lichte da ling ten opzichte van 'recordjaar' 2020, maar het ligt nog altijd iets boven het niveau van 2019. OEKRAÏNE Leonardo DiCa- prio heeft 10 mil joen dollar gedo neerd aan slachtoffers van de oorlog in Oekraïne. Zijn grootmoeder werd daar gebo ren. De acteur zou een hechte band met haar hebben gehad. Alexander van Eenennaam F Mula B: ,,Ik zal niet meer in de krant komen met criminele activi teiten.'' FOTO'S MARIJN LANGENBERG - Om deze reden heeft actrice Alyssa Milano haar kinderen Milo (10) en Elizabella (7) de serie Charmed nog niet laten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24