Weer 1-2-3 voor Jumbo 23 Zijp in beroep vrijgesproken Ewan sterker dan Démare en Kooij Wiebes sprint naar eerste zege REJORAGJ BUBBEL IS WEG, PELOTON WORSTELT MET EIND AAN CORONARESTRICTIES Parijs-Nice is de eerste grote wielerwedstrijd waar de coronarestricties overboord zijn gezet. Voor de toeschouwers zalig, alleen het peloton kan er maar moeilijk aan wennen. et is wennen, maar bij de start van de tweede etappe van Parijs-Nice in het schilderachtige dorp Auffargis her vindt het wielrennen haar oude gezicht. Na twee magere jaren is de jacht op handtekeningen en selfies eindelijk weer geopend. Het blijft bijzonder hoe volwassen mannen als kleine jongetjes gebio logeerd naar een fiets op een dak van een ploegleiderswagen kun nen kijken en voorzichtig aan een achterwiel draaien. Auffargis is een dorp in de bossen even onder Parijs en telt niet meer dan 2000 inwoners, heeft één bar tabac, één bakker en één apotheek. Hier hoeft het peloton niet te vrezen voor een volksoploop. Dat is anders als het peloton drieënhalf uur later Orléans bin nenstormt. Bij de teambussen is er geen doorkomen aan. Wielerfans, dagjesmensen en complete gezin nen met kinderwagens. Drang hekken zijn er niet. Renners moe ten slalommend naar de bus. ,,Een jungle'', zegt Dylan van Baarle. ,,En als ze nou nog een beetje de maatregelen volgen, maar nie mand loopt meer met een mond- masker.'' Opslot De wielerwereld werd - net als de rest van de wereld - twee jaar gele den overvallen door de coronapan- demie. Net als de wereld ging het peloton op slot. Renners reden hun wedstrijden opgesloten in een zo veilig mogelijke bubbel, af gesloten van de buitenwereld. Bij renners en ploegen is de verbazing groot als deze week in Parijs-Nice plots blijkt dat de restricties gro tendeels zijn afgeschaft. Voor de volledigheid: Parijs-Nice was twee jaar terug de enige wielerwed strijd die gewoon doorreed terwijl corona om zich heen greep. Alleen de laatste etappe werd geschrapt. Terwijl in het dagelijks leven co rona inmiddels meer en meer naar de achtergrond verdwijnt, komt het peloton klem te zitten. ,,Ik draag nog steeds een mondmasker en geef geen handtekeningen. Als ik het dan toch krijg, heb ik er in ieder geval alles aan gedaan'', zegt Van Baarle. ,,Wij hadden maandag nog een hotel waar we gescheiden zaten van de andere bezoekers. Maar een dag later zaten we in een hotel zonder restaurant. Voor ons renners werd gekookt in onze ei gen truck, maar de staf moest in een restaurant aan de weg eten. Dat slaat nergens op.'' Dag veilige bubbel. Waar voor de meeste mensen de omikronvariant een overkomelijk risico is, zijn coureurs nog altijd op hun hoede. Besmetting betekent niet alleen wedstrijden missen, maar ook trainingen. Nog afgezien dat ook omikron verstrekkende gevolgen voor je gezondheid kan hebben. Tim Declercq, een belang rijke kracht in de voorjaarsploeg van Quick-Step, testte half febru ari positief. Maar het leed bleek nog groter. Als gevolg van de be smetting kampte hij met een ont stoken hartzakje. Twee weken ver plichte rust. Stiekem hoopt hij nog op Parijs-Roubaix, maar Declercq concentreert zich al op het tweede deel van het seizoen. Bij Jumbo-Visma zijn ze nog al tijd in verhoogde staat van paraat heid, zegt sportief directeur Me- rijn Zeeman. De ploeg zag vorige week nog Tom Dumoulin wegval len voor Strade Bianche na een po sitieve test. ,,Wij doen nog altijd het maximale. De pandemie is in een nieuwe fase, maar voor top sporters niet.'' Bij Jumbo betekent dat maximaal gebruik van mond kapjes, handen wassen en heel veel testen. PCR en sneltesten voor de wedstrijden. Ook in Parijs-Nice worden renners en staf elke dag getest door de ploeg. Verder lucht- Ik draag nog steeds een mondmasker en geefgeen handtekeningen zuiveraars in de bus en hotels. Af gescheiden eetruimtes in de hotels en renners slapen nog altijd zoveel mogelijk apart van elkaar. Renners die besmet zijn geraakt, worden bij Jumbo daarna intensief gemonitord en cardiologisch on derzocht om eventuele bijko mende gezondheidsschade in kaart te brengen. Zeeman: ,,Ne- derland is blij dat er steeds meer resistentie is. Ik ook. Maar voor een topsporter blijft het een pittige tijd. Het enige waar ik op af ga, is onze eigen medische staf. Die voorspelt ook dat het de komende maanden zal uitdoven en alles wat makkelijker wordt. Maar wat blijft, is dat je het als topsporter gewoon niet wilt krijgen.'' Spagaat Zo zit het wielrennen in een on mogelijke spagaat. Al kan Bauke Mollema - wie anders - zich daar niet druk om maken ,,Het is klaar, hè? Dat weet je toch. Ik heb me er nooit echt veel van aangetrokken en ben er ook nooit bang voor ge weest. Officieel zijn er nog wel re gels. Van de UCI moet je volgens mij op het podium een masker op, maar dat slaat toch helemaal ner gens op als er voor het podium 500 man staat zonder. Ik vind het vooral mooi dat er weer meer pu bliek bij is.'' En dat geldt voor het complete peloton. Na twee jaar is het wiel rennen eindelijk weer van het volk. Dus kust en knuffelt Fabio Jakobsen na zijn ritwinst in Or- léans met zijn zusje Marloes en slaat hij een dag later een arm om de schouder van een jongetje voor een foto. ,,Je merkt dat de fans er op gewacht hebben dat het weer kan. Dit is waarom we het doen. Wij zijn entertainment.'' Parijs-Nice GO DONDERDAG 10 MAART 2022 TURNEN Nico Zijp is door de be roepscommissie van het In stituut Sportrechtspraak (ISR) vrijgesproken van grensoverschrijdend ge drag. Dat bevestigde Wendy Vos, directeur van sportclub Flik-Flak waar Zijp werk zaam is. Zijp was een van de turncoaches naar wie de aanklager van het ISR on derzoek deed na klachten over geestelijke en fysieke mishandeling van turnsters. Hij was onder meer de be geleider van Tisha Volleman, een van de turnsters die de afgelopen jaren regelmatig op EK's en WK's uitkwam. Zijp werd in juli 2021 nog voor een jaar (voorwaarde lijk) geschorst, maar ging in beroep. SOUDAL WIELRENNEN De Australiër Caleb Ewan heeft de derde etappe van de Italiaanse rittenkoers Tir- reno-Adriatico gewonnen. De rit ging over heuvelach tig terrein van Murlo naar Terni. De sprinter van Lot to-Soudal was de snelste in de massaspurt voor de Fransman Arnaud Démare en de Nederlander Olav Kooij van Jumbo-Visma. Kooij (20) was dinsdag al tweede achter de Belg Tim Merlier. De Italiaan Filippo Ganna van de ploeg Ineos- Grenadiers blijft de leider in het klassement. Hij heeft een voorsprong van 11 se conden op de Belg Remco Evenepoel. Tadej Pogacar, tweevoudig Tourwinnaar, volgt op 14 tellen. WIELRENNEN Lorena Wiebes heeft haar eerste zege van het seizoen op zak. De wielrenster van Team DSM was de snelste in de Gooikse Pijl, een koers in het Belgische Oetingen. Wiebes (22) hield na 130 ki lometer in de sprint twee Italiaanse rensters achter zich: Chiara Consonni en Maria Confalonieri. De Ne derlandse was oppermach tig in de pelotonspurt. Wie bes eindigde anderhalve week geleden al als derde in de Omloop Het Nieuwsblad. Ondanks haar jonge leeftijd heeft ze al 37 overwinnin gen achter haar naam staan, vooral in massa sprints. Nicole Steigenga werd vijftiende. 'Een nieuwe fase, maar niet voor ons' Het wielrennen is weer van het volk en dus deelt Bauke Mollema weer handtekeningen uit. Zonder mondkapje, alsof er geen corona meer is. foto getty Daan Hakkenberg Orléans - Dylan van Baarle Drie dagen na het machtsvertoon in de openingsetappe van Parijs-Nice eindigde Jumbo-Visma in de tijdrit opnieuw op de plekken één, twee en drie. Waar op dag één Christophe Laporte de rit won en het geel aantrok, was de winst nu voor Wout van Aert. Die vertrok in het groen maar nam na de finish de gele trui over van zijn Franse ploeggenoot. Primoz Roglic finishte twee tellen langzamer in de ruim 13 kilometer lange tijdrit, Rohan Dennis werd derde. Beste Nederlander was Dylan van Baarle op een 15de plek op ruim een halve minuut. Met het oog op de klassiekers zal Van Aert het geel niet met hand en tand verdedigen. Hij hoopt de trui nog af te kunnen staan aan Roglic. H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23