Ei ésu 22 Magnussen voor Mazepin Russische sporters zijn óók slachtoffers van de oorlog. Aldus de door Team Haas ontslagen coureur Nikita Mazepin, die met het voor zijn Formule 1-avontuur bestemde sponsor geld nu lotgenoten wil steunen. Dat voelt in zijn geval toch een beetje wrang. ANALYSE VOOR ONTSLAGEN MAZEPIN WAS 'NEUTRAAL' RACEN ONMOGELIJK GEWEEST De deur staat open voor iedereen, benadrukte Nikita Mazepin (23). Alle sporters die bui ten hun schuld om worden tegengewerkt, vanwege de 'politieke acties' van hun ge boorteland, kunnen terecht bij zijn fonds. Ze mogen rekenen op financiële en juridische steun in hun strijd om terug te keren in de sport. ,,Want niemand vraagt zich af hoe het verder met die atleten gaat", leerde de voormalige For mule 1-coureur de afgelopen da gen. Ontslagen door Haas en 'be roofd van een droom', voelde de Rus van niemand steun. Het was natuurlijk helemaal niet zo raar wat Mazepin vanuit Moskou te melden had aan de we reldpers. Zijn fonds We Compete As One klonk zelfs als een vrij no bel initiatief. Atleten zijn ook de dupe, als ze geweerd worden. Dro men worden afgepakt, levens om gegooid. Wat dat betreft was die boodschap terecht. Maar niet uit zijn mond. De mondiale nummer 1 in het tennis Daniil Medvedev riep vo rige week nog expliciet op tot vrede. Tot liefde tussen alle lan den, want je moet nooit de dro men van kinderen afpakken. Die boodschap van een prominente Russische sporter klonk daarmee een stuk oprechter. Mazepin nam op zijn beurt gisteren het woord 'vrede' niet eens in de mond, net als 'oorlog'. Mazepin hield het op een 'conflict'. In tegenstelling tot andere Rus sische atleten staat de coureur er vanwege zijn roots automatisch vrij gekleurd op in deze kwestie. Zijn schatrijke pa Dimitri is geen onbekende van Vladimir Poetin. N» WAR WAR Ji WAR WAR WAR Terugkeer De ondernemer verdiende een vermogen met zijn kunstmest- bedrijf Uralkali en onderhoudt nauwe banden met het Kremlin. Er bestaan diverse foto's van ont moetingen tussen Mazepin en Poetin en meermaals werd Ma- zepin senior door de Russische regering onderscheiden. Voorspel Dat de van origine Amerikaanse renstal Haas na de inval van Rus land in Oekraïne de sponsoruitin gen in allerijl van het wagenpark krabde, was natuurlijk alleszeg gend. En het was slechts het voor spel van de definitieve exit van Mazepin en Uralkali, zo bleek. Nog los van het feit of doorgaan op 'neutrale' basis überhaupt moge lijk was geweest, nam Haas be wust afstand omdat het ook aan de belangen van andere partners moest denken. Geen overkoepelende bond die het ontslag van Mazepin eiste, de FIA tekende aanvankelijk zelfs een route uit voor Russische coureurs om onder neutrale status door te kunnen racen. Een route die Ma- zepin ook wel had willen nemen. Daarom noemde hij zijn ontslag 'oneerlijk en juridisch ongegrond'. ,,Ik had het totaal niet aan zien ko men", bleef hij beweren. Maar hoe neutraal had Mazepin werkelijk kunnen blijven, gezien zijn link met het Kremlin? De vraag stellen, is hem beantwoorden. En hele maal toen Mazepin senior én ju nior gisteren opdoken op een lijst van rijke Russen die kunnen reke nen op EU-sancties. De wonderlijke persmeeting van gisteren moet voor de team leiding van Haas al genoeg bewijs zijn geweest dat langer aanblijven van de coureur voor een onwerk bare situatie zou hebben gezorgd, in een mondiale topsport met gi gantische media-aandacht. Ma- zepin kreeg meermaals de vraag wat hij van de acties van president Poetin vindt. De vraag of hij de oorlog in Oekraïne wil veroorde len. En hoe hij racen onder neu trale vlag dan voor zich had ge zien, in het licht van de banden tussen zijn vader en het Kremlin. Natuurlijk kwam er geen bevredi gend antwoord en omzeilde hij al les wat lastig werd. C Natuurlijk kwam er geen bevredigend antwoord op de vraag wat Mazepin vindt van Poetins acties en of hij de oorlog wil veroordelen ,,Ik begrijp dat de wereld niet meer is wat hij twee weken terug was. Dit is een extreem moeilijke tijd, voor iedereen", wilde hij van uit Rusland nog wel kwijt. ,,Maar mensen die hier niet wonen of ge boren zijn, kunnen de situatie niet overzien. Ik heb vrienden en fami lie die beide kanten van het con flict zien, wij zien het anders.'' Meer zei hij niet over de oorlog. De sportwereld zou volgens hem gevrijwaard moeten blijven van politiek. Sporters hoeven zich niet uit te spreken, moeten 'gewoon' neutraal kunnen blijven. Maar juist neutraal blijven was in zijn geval al een gepasseerd station. Dat hij zijn ontslag totaal niet aan had zien komen, klonk dan ook wat ongeloofwaardig uit zijn mond. Als het bewijs dat de reali teit voor Mazepin te moeilijk is om onder ogen te zien. Sport is poli tiek, juist nu. DONDERDAG 10 MAART 2022 GO Wel een terechte boodschap, maar niet uit zijn mond Arjan Schouten Rotterdam G Nikita Mazepin (r) met zijn vader en geldschie ter Dimitri, een goede bekende van Vladi mir Poetin. FOTO PRO SHOTS seis De coureurs, min de nog niet gelande Lewis Hamilton, maak ten gisteren een statement in Bahrein. Achter, 4de van rechts: Max Verstappen. foto getty images De Deen Kevin Magnussen (29) is de vervanger van de ontslagen Nikita Mazepin bij Haas. Dat maakte het race team gisteren bekend. Magnussen kwam tussen 2017 en 2020 al uit voor Haas. In 119 races haalde hij één keer het podium, bij zijn debuut in 2014 in Australië. „Het was geen moeilijke beslissing", zei teambaas Günther Steiner. „We weten wat Kevin kan, we hebben vertrouwen in hem en hij was direct beschikbaar." De bedoeling is dat Magnussen vanaf vandaag al in Bahrein in actie komt op de testdagen, samen met Mick Schumacher en testrijder Pietro Fittipaldi. Sergio Pérez trapt deze drie testdagen af namens Red Bull Racing. Max Verstappen is morgen de hele dag van 10.00 tot 19.00 lokale tijd (lunch pauze tussen 14.00 en 15.00 uur) aan de beurt en neemt zaterdag de middagsessie voor zijn rekening. Wel ver schijnt de wereldkampioen vandaag meteen bij de media. fflSStik#! 11,11 1 TvvÊM! ▲De bolide van Mazepin, met Russische vlag, wordt uit de grindbak getakeld tijdens de Dutch GP in Zandvoort. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22